اخبار فرش ماشینی

با صادرکنندگان تا روز ملی صادرات

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

یک صادرکننده محصولات نساجی:
دولتمردان صادرات را با جنبه شعاری و تبلیغاتی پیگیری می‌کنند

قیمت‌های تولیدات صادراتی به حدی افزایش یافته است که علاوه بر گرفتن قدرت رقابت از کالاهای صادراتی ماندگاری در بازارها را نیز به مخاطره انداخته است.
محمد مروج ـ صادرکننده محصولات نساجی و پوشاک و رییس انجمن صنایع نساجی ایران- در مصاحبه ای به مناسبت روز ملی صادرات عنوان کرد:
تشویق صادرکنندگان از سوی دولت به دلیل تاخیرهایی که در پرداخت ‌های جوایز صادراتی وجود دارد هیچ تاثیری ندارد و از سویی چون بازارهای هدف صادراتی در کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی از تورم کمتری برخوردارند لذا قدرت تولیدات داخل قادر به حضور رقابتی در این بازارها نیستند.
وی گفت: صادرکنندگان نساجی نیز علی رغم فراز و نشیب‌ها و مشکلاتی که روبرو آنهاست نارضایتی چندانی ندارند و خود رابا شرایط تطبیق می‌دهند و با تمام مشکلات سوخته و ساخته‌ایم.
مروج عنوان کرد: صادرات نساجی و پوشاک در مقایسه با سایر رشته‌های بخش خصوصی از وضعیت نامطلوبی برخوردار نیست، اما هزینه‌های تولید این تولیدات و در پنج سال اخیر همگام با رشد تورم و نیز افزایش دستمزدها بالا رفته و علاوه بر آن قیمت مواد اولیه نیز از رشد برخوردار بوده و در حال حاضر با تورم 25 درصدی در نساجی روبرو هستیم.
به اعتقاد وی تنها راهکار مقابله با تاثیر تورم داخلی بر روی کالاهای صادراتی و هزینه‌های تمام شده تولیدات تغییر سیاست تثبیت نرخ ارز است چرا که تثبیت، نرخ ارزش‌ها به نفع واردات است لذا باید همان روشی که قبل از انقلاب در مورد ارز واردات و صادرات اعمال می‌شد را اجرا کنیم.
در سال‌های قبل از انقلاب ارز صادرات معمولا دو برابر ارز واردات از بخش خصوصی خریداری می‌شد، لذا باید در شرایط فعلی نیز قیمت ارز صادرات متناسب با نرخ تورم تغییر یابد.
مروج تصریح کرد: مهمترین اقدام دولت در جهت حمایت از صادرات این است که مزاحم بخش خصوصی نباشد و با تسهیل ضوابط و مقررات صادرات ارائه تسهیلات و خدمات صادراتی را افزایش دهد و از تعمیم ضوابط داخلی به صادرات خودداری کند.
مروج در ادامه با اشاره به صادرات 200 میلیون دلاری صنایع نساجی و پوشاک و نیز الیاف مصنوعی عنوان کرد: مقدار قابل توجهی از این صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس، فیلیپین و ژاپن انجام می‌شود.
وی همچنین با اشاره به صادرات فرش ماشینی (تهیه شده از الیاف مصنوعی) عنوان کرد: قیمت‌های تولیدات صادراتی ما آنقدر رشد داشته است که مجبور شده‌ایم به مشتریان خود که سال‌ها بر بازار آنها فعالیت کرده‌ایم جواب منفی بدهیم چرا که قادر به رقابت در این عرصه نیستیم و کشورهای ترکیه و بلژیک با قیمت‌های رقابتی در این عرصه وارد بازار شده‌اند.
وی تصریح کرد: معتقدم که دولتمردان صادرات را با جنبه شعاری و تبلیغاتی پیگیری می‌کنند چرا که تنها در فکر تبدیل دلارهای نفتی به ریال هستند و دغدغه صادرات و صادرکننده را ندارند و سال‌هاست مشکلات پا برجا مانده است.

لازم به ذکر است که در آیین روز ملی صادرات، 47 صادرکننده نمونه کشور لوح تقدیر گرفتند. در این مراسم معاون وزیر بازرگانی با بیان اینکه تا سه درصد جایزه صادراتی به صادرات انواع کالاها تداوم می‌یابد، گفت: جایزه صادراتی فرش دستباف از سه‌درصد به 5درصد افزایش یافته و جایزه محصولات نساجی نیز در 5درصد خود باقی مانده است.

 

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا