اخبار نساجی

بزرگترين فرش عمو اوغلي در مجموعه سعدآباد به نمايش گذاشته شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تهران- بزرگترين فرش عمواوغلي با طرح شيخ صفي در ناهارخوري بزرگ كاخ ملت مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد در معرض ديد علاقمندان قرار داده شده است.
بزرگترين فرش عمو اوغلي در مجموعه سعدآباد به نمايش گذاشته شد
به گزارش گروه فرهنگي ايرنا، مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد روز دوشنبه به نقل از مسوول كاخ موزه ملت با معرفي ويژگي هاي منحصر به فرد اين فرش نفيس گفت: فرش سفره خانه بزرگ كاخ ملت در اندازه 145 مترمربع بافته شده است.
‘مهديه منوچهري’ افزود: بافت اين فرش با گره فارسي و نوع مواد مصرفي پرز فرش و تاروپود آن نخ و پنبه است. رنگ زمينه فرش سرمه اي با حاشيه لاكي است و طراح آن عبدالحميد صنعت نگار، يكي از طراحان معروف كرماني در آن زمان بوده است.

وي با اشاره به انجام بررسي هاي متعدد كارشناسان خبره بر روي اين فرش اظهار داشت: تعداد گره هاي اين فرش در دسيمتر مربع 10 هزار و تاريخ بافت آن حدود سال 1310 تخمين زده شده است.
منوچهري گفت: در مركز ترنج فرش يك ستاره 8 پر قرار دارد و اطراف آن يك گل شاه عباسي ترسيم شده و بر فراز آنها 4 گل شاه عباسي ديگر نقش بسته، سطح اصلي ترنج از سه طرح اسليمي هاي دهن اژدر، اسليمي ماري يا ابر چيني و شاخه پيچ ها با يك ريشه با گل هاي شاه عباسي و شاخه برگ ها در متن ترنج جلوه گري مي كند.
وي با بيان اينكه اين فرش هنر دست عمواوغلي ها است، اضافه كرد: محمد كهنوني اهل مهتوي آذربايجان روستايي مابين اسكو و كندوان با اشتغال در حرفه نساجي و ابريشم بافي و تجارت از توليدكنندگان صاحب نام تبريزي بود.
به گفته منوچهري، وي در سال 1250 هجري قمري وارد مشهد شد و ضمن تغيير شهرت خود از كهنويي به عمواغلي حرفه نساجي را رها كرد و به كار توليد و بافت قالي روي آورد؛ محمد اوغلي صاحب دو پسر به نام عبدالمحمد و عليجان شد كه هر دو فرزند او نيز در امر توليد قالي در مشهد به فعاليت پرداختند.

وي گفت: استاد عبدالحميد عمواغلي در كنار بزرگان توليد و طراحي قالي ايران از چهره هاي انگشت شمار است كه به هنر قاليبافي ارزش و اعتلاي ويژه اي بخشيد؛وي به همراه برادرش در كارگاه هاي متعدد قالي بافي بكار پرداخت و بيشتر كارگاه هاي او در روستاهاي محمودآباد طرقبه، درخش و شانديز قرار داشت. استاد عبدالمحمد عمواغلي در تهيه نقشه هاي منحصر به فرد و رنگ آميزي مواد مورد استفاده در قاليبافي، تبحر خاصي داشت.
منوچهري در ادامه افزود: در مورد رنگرزي و استفاده از رنگ هاي گياهي كمتر كسي را مي توان هم طراز وي يافت. مواد رنگرزي استاد معمولا قرمز دانه، نيل پرطاووسي، برگ مو و پوست گردو بود كه بنابر ميزان استفاده رنگ مورد نظر تهيه مي كرد تا در زمان بافت از دو رنگي و رگه دار شدن قالي جلوگيري شود.
فرش نفيس عمواوغلي با طرح شيخ صفي، در وسيع ترين تالار كاخ ملت كه سفره خانه اي به وسعت 220 مترمربع است، در معرض ديد عموم قرار دارد.
علاقمندان براي بازديد از اين اثر نفيس مي توانند همه روزه از ساعت 9 تا 18 به مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد مراجعه كنند.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا