اخبار نساجی

بزرگترین فرش عمو اوغلی در مجموعه سعدآباد به نمایش گذاشته شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تهران- بزرگترین فرش عمواوغلی با طرح شیخ صفی در ناهارخوری بزرگ کاخ ملت مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد در معرض دید علاقمندان قرار داده شده است.
بزرگترین فرش عمو اوغلی در مجموعه سعدآباد به نمایش گذاشته شد
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد روز دوشنبه به نقل از مسوول کاخ موزه ملت با معرفی ویژگی های منحصر به فرد این فرش نفیس گفت: فرش سفره خانه بزرگ کاخ ملت در اندازه ۱۴۵ مترمربع بافته شده است.
‘مهدیه منوچهری’ افزود: بافت این فرش با گره فارسی و نوع مواد مصرفی پرز فرش و تاروپود آن نخ و پنبه است. رنگ زمینه فرش سرمه ای با حاشیه لاکی است و طراح آن عبدالحمید صنعت نگار، یکی از طراحان معروف کرمانی در آن زمان بوده است.

وی با اشاره به انجام بررسی های متعدد کارشناسان خبره بر روی این فرش اظهار داشت: تعداد گره های این فرش در دسیمتر مربع ۱۰ هزار و تاریخ بافت آن حدود سال ۱۳۱۰ تخمین زده شده است.
منوچهری گفت: در مرکز ترنج فرش یک ستاره ۸ پر قرار دارد و اطراف آن یک گل شاه عباسی ترسیم شده و بر فراز آنها ۴ گل شاه عباسی دیگر نقش بسته، سطح اصلی ترنج از سه طرح اسلیمی های دهن اژدر، اسلیمی ماری یا ابر چینی و شاخه پیچ ها با یک ریشه با گل های شاه عباسی و شاخه برگ ها در متن ترنج جلوه گری می کند.
وی با بیان اینکه این فرش هنر دست عمواوغلی ها است، اضافه کرد: محمد کهنونی اهل مهتوی آذربایجان روستایی مابین اسکو و کندوان با اشتغال در حرفه نساجی و ابریشم بافی و تجارت از تولیدکنندگان صاحب نام تبریزی بود.
به گفته منوچهری، وی در سال ۱۲۵۰ هجری قمری وارد مشهد شد و ضمن تغییر شهرت خود از کهنویی به عمواغلی حرفه نساجی را رها کرد و به کار تولید و بافت قالی روی آورد؛ محمد اوغلی صاحب دو پسر به نام عبدالمحمد و علیجان شد که هر دو فرزند او نیز در امر تولید قالی در مشهد به فعالیت پرداختند.

وی گفت: استاد عبدالحمید عمواغلی در کنار بزرگان تولید و طراحی قالی ایران از چهره های انگشت شمار است که به هنر قالیبافی ارزش و اعتلای ویژه ای بخشید؛وی به همراه برادرش در کارگاه های متعدد قالی بافی بکار پرداخت و بیشتر کارگاه های او در روستاهای محمودآباد طرقبه، درخش و شاندیز قرار داشت. استاد عبدالمحمد عمواغلی در تهیه نقشه های منحصر به فرد و رنگ آمیزی مواد مورد استفاده در قالیبافی، تبحر خاصی داشت.
منوچهری در ادامه افزود: در مورد رنگرزی و استفاده از رنگ های گیاهی کمتر کسی را می توان هم طراز وی یافت. مواد رنگرزی استاد معمولا قرمز دانه، نیل پرطاووسی، برگ مو و پوست گردو بود که بنابر میزان استفاده رنگ مورد نظر تهیه می کرد تا در زمان بافت از دو رنگی و رگه دار شدن قالی جلوگیری شود.
فرش نفیس عمواوغلی با طرح شیخ صفی، در وسیع ترین تالار کاخ ملت که سفره خانه ای به وسعت ۲۲۰ مترمربع است، در معرض دید عموم قرار دارد.
علاقمندان برای بازدید از این اثر نفیس می توانند همه روزه از ساعت ۹ تا ۱۸ به مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد مراجعه کنند.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×