مد و پوشاک

يكسان‌سازي لباس دانشجويان از ابتدا در دستور كار وزارت علوم نبود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مدير‌كل فرهنگي وزارت علوم با بيان اينكه يكسان‌سازي لباس دانشجويان‎ ‎از ابتدا در دستور كار وزارت علوم نبود، گفت:‌ بستر‌سازي فرهنگي در حوزه‎ ‎پوشش دانشجويان در اولويت وزارت علوم قرار دارد‎.‎

جليل‎ ‎دارا مدير‌كل فرهنگي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در گفتگو با خبرنگار‎ ‎حوزه دانشگاه خبرگزاري فارس، اظهار داشت: از اواخر سال 84 طرحي با عنوان‏‎ “‎عفاف و حجاب ” در دستور كار وزارت علوم قرار گرفت كه براي عملياتي شدن آن‎ ‎برنامه‌هاي مختلفي تا كنون اجرا شده است‎.

‎وي افزود: مهمترين نكته اين است كه تلاش كرديم براي اجراي طرح “عفاف و‎ ‎حجاب “، رويكرد ايجابي داشته باشيم و رويكرد سلبي را كنار بگذاريم كه در‏‎ ‎همين زمينه بخشي از برنامه‌ها در راستاي آگاهي‌بخشي به دانشجويان بود‎.

‎مدير‌كل فرهنگي وزارت علوم گفت: در همين زمينه نمونه‌هايي براي پوشش‎ ‎دانشجويان و همچنين لباس فرم پرسنل دانشگاه‌ها طراحي و ارائه شده است كه‎ ‎در آن تنوع مدل، معيارهاي عرفي و شرعي لازم در نظر گرفته شده است‏‎.

‎دارا با بيان اينكه چيزي به عنوان يكسان‌سازي لباس دانشجويان از ابتدا‎ ‎در دستور كار وزارت علوم نبوده است، خاطرنشان كرد: اين طرح ظاهراً از سوي‎ ‎يكي ديگر از نهادها مطرح شده بود كه البته به نتيجه مشخصي هم نرسيد‎. ‎

وي اضافه كرد: در راستاي دفاع از هويت ايراني‌-اسلامي دانشجويان و با‎ ‎توجه به اهتمام جدي جهت ايجاد فضاي سالم فرهنگي در محيط دانشگاه‌ها و‎ ‎تشويق جوانان به حضور در عرصه‌ انديشه و خلاقيت و نوآوري از چند سال‎ ‎گذشته، اجراي طرح “ارائه مدل‌هاي لباس دانشجويي مطابق با هنر‏‎ ‎ايراني‌-اسلامي ” در دانشگاه‌ها را در دستور كار قرار گرفته بود‎.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

‎مدير‌كل فرهنگي وزارت علوم با تاكيد بر اينكه برنامه اصلي وزارت علوم‎ ‎در اين خصوص توجه به رويكرد ايجابي است، تصريح كرد: هدف اين است كه با‎ ‎اجراي اين برنامه‌ها، دانشجويان در خصوص فرهنگ “حجاب و عفاف ” آگاه شده و‎ ‎خودشان بتوانند در اين زمينه طرح‌هاي مناسب را ارائه دهند كه در آن هم‎ ‎جذابيت‌هاي موردنظر جوانان حفظ شود و هم معيارهاي فرهنگي و اسلامي در‎ ‎محيط‌هاي علمي كشور پررنگ باشد‎.

‎دارا تقويت مشاوره در حوزه عفاف و حجاب را يكي ديگر از برنامه‌هاي مهم‎ ‎دانست و خاطرنشان كرد: در اين خصوص تلاش شد از طرح اساتيد مشاوره فرهنگي‎ ‎استفاده شود كه طي آن اساتيد، ضمن گفتگو و تبادل‌نظر فردي با دانشجويان به‎ ‎ريشه‌يابي مشكلات اين حوزه مي‌پرداختند كه اين طرح اكنون نيز در برخي‎ ‎دانشگاه‌هاي كشور اجرا مي‌شود‎.

‎دارا با بيان اينكه اجراي مقررات و ضوابط مشخص در حوزه‌هاي آموزشي،‎ ‎پژوهشي و حتي ظاهر و نوع پوشش دانشجويان در دانشگاه‌هاي خارج از كشور نيز‎ ‎رايج است، يادآور شد: در اين زمينه لازم است كه به جاي طرح‌هاي سلبي، به‎ ‎بسترسازي فرهنگي توجه بيشتري مبذول شود تا دانشجويان با علاقه و تمايل‎ ‎ضوابط موجود را رعايت كنند‎.‎

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا