اخبار نساجی

پاکستان بر سر دو راهی واردات گاز ایران

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

پاکستان بر سر دو راهی واردات گاز ایران

پایگاه اینترنتی سیتیزن طی گزارشی اعلام کرد به دنبال تشدید تهدیدات آمریکا بر ضد پاکستان مقامهای اسلام آباد بر سر دو راهی سختی برای واردات گاز طبیعی از ایران یا تسلیم شدن در برابر سیاست های آمریکا قرار گرفته اند .

به گزارش بي باک به نقل از پایگاه اینترنتی سیتیزن، پاکستان که با کمبود شدید انرژی روبرو است قصد دارد برای تامین بخش مهمی از نیاز انرژی خود گاز طبیعی مورد نیاز را از طریق خط لوله از ایران وارد کند .

بر اساس این گزارش آمریکا تا کنون بارها مخالفت خود را با اجرای این پروژه اعلام کرده است . هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در تازه ترین اظهارات خود نسبت به اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز از ایران هشدار داد و گفت اگر مقامهای پاکستانی این پروژه را اجرا کنند بی شک با تحریمهای شدید آمریکا روبرو خواهند شد و این به ضرر اقتصاد شکننده این کشور خواهد بود .

بر این اساس حنا ربانی وزیر خارجه پاکستان در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد اسلام آباد تسلیم فشارهای خارجی نخواهد شد و این پروژه را اجرا خواهد کرد . اجرای این پروژه به نفع امنیت انرژی و منافع ملی پاکستان خواهد بود .

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی افزود پاکستان با بحران واقعی انرژی روبرو است و باید هر چه سریعتر انرژی مورد نیاز خود را تامین کند . یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان نیز تاکید کرد اجرای پروژه خط لوله گاز ایران به نفع پاکستان است و اسلام آباد برای تنظیم روابط خارجی خود با سایر کشورها منافع ملی خود را در نظر خواهد گرفت .

عبدالبسیط سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز تاکید کرد ما منافع ملی و مواضع خاص خود را داریم . امیدوارم اجرای پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان تا سال 2014 میلادی تکمیل شود .

پاکستان و ایران پیش از این بر سر تکمیل این پروژه تا اواسط سال 2014 به توافق رسیده اند . ایران جولای سال گذشته اعلام کرد بخش ایرانی این پروژه را در مرزهای خود به پایان رسانده است . بیش از 1172 کیلومتر از این پروژه 2775 کیلومتری در داخل مرزهای ایران قرار دارد .

بر اساس توافق دو کشور ایران روزانه 21.5 میلیون متر مکعب گاز به پاکستان صادر خواهد کرد . تهدیدات کلینتون در حالی است که ایران پیشنهاد صادرات روزانه 80 هزار بشکه نفت خام به پاکستان را مطرح کرده است و همچنین ایران موافقت خود را با اعطای وام 250 میلیون دلاری به پاکستان برای اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز اعلام کرده است . اجرای این طرح از سال 1995 میلادی تا کنون به تاخیر افتاده است . در ابتدا قرار بود هند نیز در این پروژه موسوم به خط لوله صلح مشارکت کند ولی به دنبال فشارهای آمریکا و به بهانه قیمت گاز صادراتی ایران و امنیت خط لوله از این پروژه انصراف داد .

عرفان قاضی سخنگوی وزارت نفت پاکستان تاکید کرد هیاتی از این کشور طی ماه جاری به تهران سفر خواهد کرد تا در خصوص نحوه پرداخت پول نفت صادراتی ایران با مقامهای این کشور رایزنی کند . آمریکا به پاکستان پیشنهاد داده است تا در صورت انصراف از پروژه خط لوله گاز ایران گاز مورد نیاز این کشور را از طریق ترکمنستان تامین کند .

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا