اخبار نساجی

چالش های ۶ گانه صنعت بیمه

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

چالش های ۶ گانه صنعت بیمه

مرکز پژوهش های مجلس با تحلیل چالش های ۶ گانه صنعت بیمه اعلام کرد: در کشور تنها ۸ رشته در بیمه اشخاص، ۱۰ رشته در بیمه اموال، ۳۱ رشته در بیمه مسئولیت و ۲۴ رشته در «سایر بیمه ها» ارائه می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس«توانا»، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در جدیدترین بررسی خود از وضعیت اقتصادی بخش های مختلف کشور به ارزیابی عدم توسعه انواع فعایت های نوین بیمه ای در کشور پرداخت و دلایل متفاوتی را در این رابطه دخیل دانست.

این گزارش نخست به تقسیم بندی انواع بیمه ها در کشور اشاره کرده و تأثیر صنعت بیمه را به عنوان یک عنصر کلیدی و تعیین کننده در توسعه اقتصادی کشورها و اقتصاد جهانی بسیار قابل اهمیت عنوان نموده است.

به این صورت که اگر دولت ها بخواهند به وظیفه حاکمیتی خود در زمینه تأمین رشد اقتصادی مستمر جامه عمل بپوشانند مجبورند به رشد و توسعه صنعت بیمه و افزایش ضریب نفوذ آن اهتمام ویژه ای مبذول دارند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

مطابق این گزارش وضعیت و پوشش های بیمه ای قابل ارائه در صنعت بیمه کشور نشان می دهد آنچه در حال حاضر به عنوان پوشش های بیمه ای توسط صنعت بیمه عرضه می شود، به دو شکل کلی تدوین و ارائه می گردد.

گروه اول بیمه نامه هایی هستند که علاوه بر مصرف داخلی در خارج از کشور نیز قابلیت بهره برداری دارند وگروه دوم شامل بیمه نامه هایی است که با توجه به شرایط و قوانین جاری و حاکم بر کشور در ایران تهیه و تدوین می گردد و ارتباط تنگاتنگی با قوانین مدون و جاری کشور و مصرف داخلی دارند.

با این وجود در حال حاضر تعداد انگشت شماری از این بیمه نامه ها به صورت قانون اجباری درآمده و دارای ضمانت اجرایی هستند.

این گزارش در ادامه به تقسیم بندی فعالیت های بیمه های بازرگانی در حوزه غیر اتکائی و اتکائی پرداخته و کمبود ظرفیت اتکایی در داخل و عدم امکان استفاده بهینه از ظرفیت اتکایی موجود در صنعت بیمه و وابستگی زیاد به منابع اطلاعاتی و فنی مؤسسات اتکایی و متخصصان خارجی ازعمده ترین چالش های این بخش عنوان کرد.

براساس مطالعات انجام شده در مرکز پژوهش های مجلس، به طورکلی در سیستم فعلی به دلیل فقدان مکانیسم های بازار رقابتی، استفاده بهینه از ظرفیت های صنعت بیمه کشور به درستی صورت نمی گیرد و به همین ترتیب در بخش صادرات بیمه و در جذب پرتقوی خارج از کشور نیز شاهد حضور کمرنگ شرکت های بیمه داخلی در بازار جهانی بیمه اتکایی هستیم به گونه ای که تراز حق بیمه اتکایی کشور با خارج همواره منفی بوده و نسبت “حق بیمه های اتکایی قبولی از خارج به حق بیمه های اتکایی واگذاری به خارج” فراتر از ۳۰ درصد نرفته است.

* نبود تعرفه ای مشخص در رشته های بیمه مسئولیت

با توجه به اینکه در شرایط فعلی به جز رشته بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و مسئولیت حرفه ای پزشکان برای سایر رشته های بیمه مسئولیت شرایط مشخص و تعرفه حق بیمه واحدی وجود ندارد و هر یک از شرکت های بیمه شرایط و نرخ مخصوص خود را اعمال می نمایند که این امر می تواند باعث عدم صدور سریع بیمه نامه و توسعه این رشته از بیمه گردد.

در این میان باید عدم وجود تبلیغات و فعالیت های لازم برای شناسایی این رشته از بیمه به مردم و تجهیز بخش بیمه های مسئولیت شرکت های بیمه به کارکنان متخصص، برقراری دوره های آموزشی لازم و ترجمه کتب دوره های آموزشی لازم و ترجمه کتب و مقالات معتبر خارجی در رشته بیمه های مسئولیت را مؤثر دانست.

*فقر فرهنگ بیمه در کشور

براساس این گزارش مهم ترین ضعف صنعت بیمه در کشور فرهنگ بیمه موجود در جامعه است.

با وجود آنکه صنعت بیمه جهانی مدام در حال پوست انداختن است و هیچ عرصه ای از تغییر و تحول فزاینده آن در امان نبوده ، صنعت بیمه ایران به رغم سابقه طولانی خود حتی در مقام مقایسه با کشور چین که بیمه را از سال ۱۹۸۰ آغاز کرده است بسیار توسعه نیافته به نظر می رسد به صورتی که شهروندان ایرانی هنوز در نیافته اند که همه عرصه های زندگی خود را از تولد فرزندان تا سالخوردگی، بیماری و مرگ را می توانند به بیمه پیوند بزنند.

البته باید دانست که این چالش مختص آحاد جامعه نبوده و در بخش های گوناگون و با سابقه اقتصادی کشور چون نفت و گاز و پتروشیمی، برق، صادرات و واردات، تسهیلات بانکی و پروژه های عمرانی دولتی و خصوصی نیز جاری و ساری است.

در سال ۱۳۸۶، میزان بودجه کل کشور به ۲۵۰ میلیارد دلار بالغ شده، در جریان صادرات و واردات کشور معادل ۱۵۰ میلیارد دلار کالا و خدمات جابه جا شده و در بخش های گوناگون کشور حدود ۷۵ میلیارد دلار (۴۰ میلیارد دلار در ماشین آلات و ۳۵ میلیارد دلار در ساختمان) سرمایه گذاری صورت گرفته است، اما بخش قابل توجهی از پتانسیل های بیمه ای موجود در این عرصه ها، تحت پوشش صنعت بیمه نبوده و لذا کل حق بیمه تولیدی این صنعت در سال ۱۳۸۶، به حدود ۳.۶ میلیارد دلار محدود گردیده است. در حالی که ۲۸ درصد تولید ناخالص داخلی کشور مربوط به گروه نفت است، تنها ۲.۷ درصد پرتفوی صنعت بیمه کشور مربوط به رشته نفت و انرژی است، از صدها میلیارد دلار موجودی سرمایه وزارت نفت تنها ۴۰ میلیارد دلار تحت پوشش بیمه های داخلی است و از ۴۲ نیروگاه برق کشور تنها سه واحد نیروگاهی آن هم در بخش رشته های بیمه ای خاص تحت پوشش بیمه ای قرار دارند.

*ارتباط نزدیک مدیران به بودجه های دولتی و عدم تمایل آنان به پذیرش ریسک

واقعیت امر آن است که مدیران دولتی چون به صورت های مستقیم و غیرمستقیم به منبع بودجه دولتی متصلند پدیده ریسک برای آنان چندان معنی دار نمی باشد و لذا تمایلی به پرداخت هزینه برای اخذ پوشش های بیمه ای نشان نمی دهند و آن را هزینه ای زائد تلقی می کنند و در مواردی هم که به ناچار تأمین پوشش بیمه ای در برنامه کار مدیران دولتی قرار می گیرد با دیدگاه کاهش هزینه ها و تعدیل نرخ به برگزاری مناقصه اقدام می نمایند.

این وضعیت در حالی ادامه دار است که در فرآیند مناقصه نیز پایین ترین نرخ و کمترین حق بیمه جایگزین انتخاب بیمه گر معتبر و دارای توان فنی و مالی خوب می گردد. حال آنکه در تأمین پوشش برای ریسک های مختلف و معاملات بیمه ای ملاک اصلی می باید اعتبارگر بیمه گر باشد نه نرخ پایین تر.

با وجود آنکه در اکثر کشورهای دنیا برای توسعه فرهنگ بیمه و تشویق جامعه به خرید محصولات مختلف بیمه ای معافیت های مالیاتی برای هزینه های بیمه ای منظور می نمایند، متأسفانه در کشور ما برعکس روش های مرسوم دنیا با خواست دستگاه های اجرایی مختلف که با کمبود بودجه روبرو هستند، قانون گذاران به وضع عوارض متعدد بر رشته های بیمه ای اقدام می کنند.

* خلاء و نقصان در قوانین و مقررات بیمه ای

یکی دیگر از موانع توسعه صنعت بیمه مربوط به نقص و یا خلاء قوانین و مقررات می باشد. نقص قوانین مربوطه به مواردی است که پوشش ها در حمایت از قشر خاصی تدوین و ارائه گردیده و این در حالی است که علی رغم گذشت چندین سال از اجرای آن متاسفانه، هیچ گونه تغییری و یا اصلاحات بنیادی در آن به وجود نیامده و عملاً باعث عدم رشد بیمه و مضافاً باعث عدم کارآیی و اثربخشی در آن رشته گردیده است.

به صورت نمونه می توان به صندوق بیمه محصولات کشاورزی اشاره کرد که سالیانه میلیاردها تومان به صورت یارانه به صندوق پرداخت و بدون هیچ گونه مزیت رقابتی از پوشش بیمه ای ارائه شده حمایت صورت می گیرد که اگر این حمایت به صندوق بیمه و مشتمل بر شرکت های بیمه بازرگانی ارائه می شد و حمایت یک جانبه از صندوق حذف می گردید و همانند سایر رشته های بیمه ای در این رشته نیز فضای رقابت برای شرکت های بیمه بازرگانی فراهم می شد شاید شرایط این صنعت در وضعیت مطلوب تری قرار داشت.

*عدم رقابت شرکت های بیمه خارجی و داخلی

ورود شرکت های بیمه خارجی در ایران و فعالیت شرکت های بیمه ایرانی در خارج از کشور جزء آرمان های آینده این صنعت است. افزایش سرمایه فعالیت شرکت های بیمه و تربیت نیروی انسانی متخصص در این خصوص، احتمال ورشکستگی شرکت های بیمه داخلی را کاهش می دهد.

البته شرکت های بیمه داخلی زمانی می توانند با شرکت های بیمه خارجی رقابت داشته باشند که ثبات اقتصادی داخلی در کشور وجود داشته باشد و تا شرکت های بیمه از طریق سرمایه مالی مناسب و سرمایه نیروی انسانی متخصص به این امر مهم می توانند دست پیدا کنند.

بنابراین یکی از استراتژی ها برای رویارویی با این مقوله، تشکیل شرکت های بیمه مشترک است که حتی بعضاً بهتر از حضور مستقیم شرکت های بیمه خارجی در کشور باشد و می تواند کانال های بازار رسانی را در اختیار ما قرار دهد.

در این رابطه دولت می تواند با تشویق اجرای این استراتژی و برداشتن موانع مالی و قانونی آن، در رسیدن به چشم انداز مطلوب کمک ها و مساعدت بسیاری را انجام دهد.

* فراهم نبودن بسترهای لازم برای حرکت از نظام تعرفه ای به نظام غیرتعرفه ای

فضای غیررقابتی صنعت بیمه از مشکلات اساسی این صنعت است که حذف تعرفه از انواع بیمه نامه ها به عنوان گام نخست به منظور رفع این معضل باید صورت پذیرد.

طبیعی است که حتی با اجرای قانون حذف تعرفه، ناهماهنگ بودن ساختار بازار با فضای رقابت و نداشتن آمادگی شرکت های بیمه برای انجام محاسبات دقیق حق بیمه ها، منجر به شکل نگرفتن فضای رقابتی و بهره مند نشدن از نتایج مثبت بازار رقابتی خواهد شد.

بدین واسطه عمده ترین مشکلات حذف نظام تعرفه ای را باید کاهش درآمدهای شرکت های بیمه و بیمه مرکزی در نتیجه کاهش نرخ های مورد عمل در بازار، درخواست نرخ های غیرواقعی از سوی بیمه گذاران به خصوص بیمه گذارانی که سهام دار شرکت بیمه دانست که البته اعمال نرخ های غیرفنی به منظور خارج ساختن رقبا از بازار بروز مشکل در اخذ پوشش های اتکایی از بازارهای داخلی و خارجی، افزایش سردرگمی بیمه گذاران در مواجهه با نرخ های متفاوت به خصوص در رشته های فاقد شرایط عمومی مصوب و استاندارد، افزایش سخت گیری شرکت های بیمه در پرداخت خسارت و افزایش شکایات و نارضایتی از صنعت بیمه را باید دیگر مشکلات پیاده سازی این برنامه عنوان کرد.

ناگفته نماند در صورت اجرایی شدن برخی از نکات دستیابی به اهداف فوق دور از دسترس نباشد.

براین اساس تبیین مبانی نظری و قانونی آزادسازی تعرفه ها، تدریجی بودن آْزادسازی تعرفه ها و ارائه برنامه زمان بندی شده برای این منظور با توجه به ماهیت و ویژگی های رشته های مختلف، تربیت و آموزش نیروی انسانی متخصص در صنعت بیمه جهت تعیین نرخ های متناسب و واقعی، حمایت از ایجاد نهادهای فنی و تخصصی جدید در صنعت بیمه کشور، افزایش نقش و همکاری نهادهای صنفی جهت کمک به تعیین نرخ های واقعی، تعیین استانداردهای تعیین نرخ در رشته های مختلف و تهیه شرایط عمومی مصوب برای رشته های فاقد شرایط عمومی مصوب شورا، در نظر گرفتن ضمانت های اجرایی مناسب و کارآمد برای برخورد با موارد رقابت ناسالم از سوی شرکت های بیمه از جمله اقداماتی است که اجرای موفقت آمیز حرکت از نظام تعرفه ای به نظام غیرتعرفه ای محقق شود.

*عدم عرضه بیش از ۷۰ رشته بیمه ای از سوی بیمه گران کشور

بدین ترتیب با بررسی اجمالی صنعت بیمه ایران می توان گفت در کشور هشت رشته در بیمه اشخاص، ۱۰ رشته در بیمه اموال، ۳۱ رشته در بیمه مسئولیت و ۲۴ رشته در «سایر بیمه ها» ارائه نمی شود. به عبارت دیگر بیش از ۷۳ رشته فعالیت های بیمه ای در شرایط فعلی توسط بیمه گران کشور عرضه نمی گردد.

بررسی ها حکایت از آن دارد که نمی توان علت مشخص و واحدی برای عدم ارائه این نوع پوشش های بیمه ای یافت، اما به طور کلی می توان به دلایلی از جمله فراهم نبودن بسترهای لازم برای حرکت از نظام تعرفه ای به نظام غیرتعرفه ای، عدم وجود تقاضا از سوی بیمه گذاران و یا به نوعی عدم قابلیت به کارگیری این رشته ها در کشور، عدم پرداخت اصولی و سریع خسارت، وجود پاره ای از مسائل شرعی مربوط به طراحی برخی رشته های بیمه ای، نبود بسترهای اجتماعی و ضعف در فرهنگ بیمه ای، خلاء و نقصان قاننی و عدم شفافیت قوانین موجود در این زمینه، ضعف در بازاریابی و عدم توجه به نیازهای مردم و فقدان نظام مالی و فنی جامع و مدون برای شبکه فروش و نحوه نظارت بر آن اشاره کرد.

به عبارت دیگر می توان گفت رویه متداول شرکت های پیشرفته بیمه ای در حال حاضر، ارائه یک محصول مشخص بیمه ای نیست، بلکه بیمه گران نیازهای بیمه ای ارائه شده را مبنا قرار می دهند. اصولا تعامل شرکت های بیمه داخلی با شرکت های بیمه در سایر کشورها از طریق پوشش های بیمه ای اتکایی صورت می پذیرد و در این فرآیند تنها شرایط بیمه نامه خاصی مورد مبادله قرار گرفته و اصولا این موافقت بدون تغییر و یا با ارائه پیشنهادی از سوی طرفین می باشد و در سایر موارد متاسفانه هیچ گونه اطلاعات و شرایطی از بیمه نامه هٔا قابل دسترس نمی باشد. چون اولا هیچ گونه تعامل و موافقت نامه ای در این خصوص وجود ندارد، ثانیا در فضای اینترنت نیز تنها موضوع بیمه قابل مشاهده بوده و دسترسی به شرایط بیمه نامه های قابلارائه که متضمن تمام موارد و شرایط حاکم بر بیمه نامه باشد وجود ندارد و ثالثا در حال حاضر هیچ گونه اقدامی جهت آموزش و تبادل دانش فنی و بیمه ای صورت نمی گیرد و به همین دلیل است که در خصوص نوع و نحوه پوشش های بیمه ای جدید به خصوص قوانین وضع شده در آن کشورها، جهت توسعه و پیشرفت صنعت بیمه کشور نمی توان به نتایجی مطلوب دست یافت،

لذا در صورتی که نیاز به بررسی تطبیقی در این خصوص احساس شود باید کارگروهی در رفع موانع توسعه مفید واقع شود.

با اصلاح سیستم نظارت و حذف تدریجی نظارت تعرفه ای و جایگزینی آن با نظارت مالی براساس توانگری شرکت های بیمه، زمینه های فعالیت شرکت های بیمه در بازار رقابتی فراهم شده و رقابت پذیری شرکت ها به منظور افزایش کیفیت محصولات و کاهش قیمت منجر به نوآوری و خلاقیت در ارائه محصولات جدید خواهد شد.

نهادینه کردن فرهنگ بیمه میان اقشار مردم، قشر فرهیخته، مراکز صنعتی و تولیدی شرکت های بیمه (شرکت های بیمه) از طریق نهادینه نمودن فرهنگ بیمه در میان خود کارکنان صنعت بیمه و همچنین قبولاندن این موضوع به شرکت های بیمه که فرهنگ سازی بیمه در جامعه تنها وظیفه دولت نیست، بلکه بخش عظیمی از این وظیفه برعهده خود شرکت های بیمه است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا