اخبار نساجی

تولید زودهنگام از میدان یادآوران تا پایان امسال محقق می شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

تولید زودهنگام از میدان یادآوران تا پایان امسال محقق می شود

با تولید زودهنگام از میدان نفتی یادآوران، تولید نفت ایران از میدان های مشترك با عراق افزایش می یابد.

احمد قلعه بانی مدیرعامل شركت ملی نفت، درگفت وگوبا خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از تولید زود هنگام یك میدان مشترك با عراق خبر داد و گفت: تا پایان امسال تولید زود هنگام از میدان مشترك نفتی یادآوران محقق می شود.

البته بر اساس برنامه اعلام شده از سوی شركت مهندسی و توسعه نفت ایران (متن)، در بهمن ماه امسال تولید زود هنگام از میدان نفتی یادآوران با هدف برداشت روزانه ۲۰هزار بشكه باید محقق می شد.

با توجه به اینكه كشور عراق تاكنون از این میدان برداشتی نداشته است، با عملی شدن طرح تولید زود هنگام، ایران از عراق در برداشت نفت خام از یكی از میادن مشترك با عراق سبقت می گیرد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

به گفته مدیران نفتی، توسعه میدان نفتی یادآوران از جمله پروژه های استراتژیک صنعت نفت کشور است. میدانی به ابعاد ۱۵ در ۴۵ کیلومتر و در ۷۰ کیلومتری جنوب غرب اهواز در نوار مرزی ایران و عراق.

حجم نفت درجای میدان یادآوران بیش از ۱۲ میلیارد بشکه برآورد شده است و احتمال افزایش این رقم تا حدود ۳۰ میلیارد بشکه نیز وجود دارد. هم چنین گاز همراه نفت این میدان حدود ۱۲.۵ تریلیون فوت مكعب است و مایعات گازی آن حدود ۱.۹ میلیارد بشكه تخمین زده شده كه به ترتیب حدود ۲.۷ تریلیون فوت مكعب گاز و ۳۹۷ میلیون بشكه مایعات گازی آن قابل استحصال است.

این میدان دارای سه لایه اصلی سروك، كژدمی و فهلیان است كه نفت لایه فهلیان سبك و نفت لایحه سروك سنگین است. در مجموع حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد نفت این میدان از نوع نفت سنگین است.

از این میدان مشترك نفتی دو نوع نفت سنگین (API ۱۸) و سبک (API ۳۸) به ترتیب از دو لایه سروک و فهلیان تولید می شود كه تولید زودهنگام از نفت خام سبک لایه فهلیان و از طریق هشت حلقه چاه صورت می گیرد كه قرار است این میزان تولید به تأسیسات فرآورشی زودهنگام دارخوین منتقل شود؛ به همین منظور خط لوله ۱۲اینچی به طول ۶۰کیلومتر حد فاصل CTEP یادآوران و واحد بهره برداری دارخوین آماده شده است.

قرارداد توسعه میدان نفتی یادآوران به ارزش تقریبی دو میلیارد دلار در فاز نخست پس از سه هزار ساعت مذاكرات كارشناسی در آذر سال ۱۳۸۶ به امضای شركت مهندسی و توسعه نفت ایران(متن) به عنوان كارفرما و شركت ساینوپك چین رسید و شركت چینی كار خود را از مرداد ۱۳۸۷ آغاز كرد.

هم چنین توسعه این میدان در سه فاز برنامه ریزی شده است که در فاز نخست، تولید روزانه ۸۵ هزار بشکه نفت طی مدت ۴۸ ماه پس از زمان مؤثر شدن قرارداد بود و این زمان بر اساس قرارداد قابل تمدید به ۵۹ ماه نیز است. بر این اساس تكمیل فاز نخست این میدان مشترك با عراق باید در اوایل تابستان ۱۳۹۱ محقق شود.

در فاز دوم طرح توسعه میدان یادآوران تولید ۱۸۰هزار بشکه و در فاز سوم نیز دست یابی به مجموع تولید ۳۰۰هزار بشکه نفت سبک و سنگین پیش بینی شده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا