اخبار نساجی

250 كيلومتر از راه آهن تهران – بندرعباس امسال دو خطه مي‌شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تهران – مديركل خط و سازه‌هاي فني راه آهن جمهوري اسلامي گفت: بخش قابل توجهي از عمليات دوخطه كردن راه آهن تهران – بندرعباس انجام شده است و امسال نيز 250 كيلومتر ديگر از حوالي يزد تا بندرعباس دوخطه خواهد شد.
250 كيلومتر از راه آهن تهران – بندرعباس امسال دو خطه مي‌شود

‘مصطفي معيني’ روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا اظهار داشت: از كل مسير تهران – بندرعباس، محدوده تهران تا قم دو خطه شده است و اميدواريم از قم تا يزد هم طي سال‌هاي آتي دوخطه شود.
وي، رفع گلوگاه‌هاي ظرفيتي در مناطق مركزي كشور با هدف سير ايمن و روان با ترافيك بالا در شبكه ريلي را از برنامه‌هاي راه آهن جمهوري اسلامي در سال‌هاي اخير دانست و افزود: مراكز معدني و پالايشگاهي در مناطق مركزي كشور وجود دارند كه انتظار مي رود با دوخطه كردن راه آهن در اين مناطق سرعت حركت قطارها به ميزان قابل توجهي افزايش يابد.
معيني همچنين گفت: علاوه بر اين با بازگشايي ايستگاه‌هاي بسته بين راهي و تطويل و تجهيز خطوط در اين مناطق، در اين مسيرها تردد قطارهاي بيشتري در اين مسيرها امكان پذير خواهد شد.
وي، احداث دو تونل مهم در مسير اردكان – چادرملو و اصلاح شيب و فراز شبكه ريلي در استان‌هاي اصفهان، يزد و هرمزگان را ازديگر اقدامات راه آهن عنوان كرد كه با هدف بهبود مصرف سوخت در شبكه ريلي و افزايش سرعت لكوموتيوها انجام مي شود.

مدير كل خط و سازه هاي فني راه آهن جمهوري اسلامي همچنين گفت: تجهيز سيستم‌هاي كنترل ترافيك مسيرهاي ريلي به سيستم‌هاي ‘ سي.تي.سي’ و ‘اي.تي.سي’ از برنامه هايي است كه هم ايمني را افزايش مي‌دهد و هم نظارت و كنترل بيشتر را بر تردد قطارها امكان پذير خواهد كرد.
وي تصريح كرد: مهمترين هدف راه آهن در اجراي برنامه‌هاي افزايش بهره وري خطوط ، حفظ و ارتقاي ايمني شبكه و در مرحله بعد افزايش ظرفيت در سرعت و بار انتقالي است تا ميزان بار بيشتري با تعداد قطار بيشتر جابه جا شود و هم قطارها با سرعت بالاتري از خطوط ريلي تردد كنند.
معيني خاطر نشان كرد: سرعت قطارها در هر مسير به جغرافيا، هندسه مسير و امكانات زيربنايي آن منطقه بستگي دارد بطوري كه سرعت حركت قطارها از 60 كيلومتر بر ساعت در مسيرهاي كوهستاني تا 150 كيلومتر بر ساعت در مسير تهران- مشهد متفاوت است.

** بهسازي و بازسازي 530 كيلومتر خطوط ريلي در سال جاري
مديركل خط و سازه هاي فني راه آهن جمهوري اسلامي همچنين گفت: در صورت محقق شدن بودجه پيشنهادي در سال جاري، 200 كيلومتر خط بازسازي و 330 كيلومتر هم بهسازي مي شود.
به گفته معيني، در بازسازي خطوط ريلي كل روسازي مسير اعم از ريل و تراورس جمع آوري شده و دوباره تجهيز مي شود.

وي با اشاره به اينكه درسال گذشته در مجموع 250 كيلومترخطوط ريلي بازسازي و بهسازي شد، اضافه كرد: با توجه به اعتبارات اختصاص يافته و ظرفيت سازي انجام شده، راندمان راه آهن به دو برابر افزايش پيدا مي كند.
مديركل خط و سازه‌هاي فني راه آهن جمهوري اسلامي، ايجاد رقابت و افزايش ظرفيت پيمانكاري را از ديگر برنامه هاي راه آهن جمهوري اسلامي ذكر كرد و گفت: در حال حاضر اين ظرفيت در كشور ايجاد شده كه پيمانكاران توانمند در مجموعه رشد كنند ضمن اينكه افزايش كيفيت و مرغوبيت پروژه ها و ايجاد تعادل در قيمت ها از نتايج مثبت اين برنامه‌ها بوده است.

وي در خصوص تامين ريل راه آهن اظهار اشت: در حال حاضر ريل را از خارج وارد مي كنيم، با اين حال ذوب آهن اصفهان در حال برگزاري مناقصه براي خريد تكنولوژي ريل براساس استانداردها است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا