اخبار نساجی

5.3 میلیارد دلار فرآورده نفتی کمتر در ایران دود شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

قائم مقام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به کاهش 5.3 میلیارد دلاری مصرف سوخت مایع ایران با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد: اگر بنزین سهمیه‌بندی نمی‌شد مصرف این فرآورده نفتی از مرز 120 میلیون لیتر در روز عبور می کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید ناصر سجادی امروز در دومین کنفرانس مدیریت و بهینه سازی انرژی با اشاره به صرفه جویی 5.3 میلیارد دلاری مصرف فرآورده‌های مختلف نفتی ایران با اجرای مرحله نخست قانون هدفمندی یارانه‌ها، گفت: در مجموع در 11 ماه نخست اجرای این قانون در مصرف ال.پی.جی کشور حدود 200 میلیون لیتر صرفه جویی حاصل شده است.
قائم مقام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به کاهش 880 میلیون دلاری مصرف بنزین ایران، تصریح کرد: همچنین در این مدت در مصرف نفت سفید 770 میلیون دلار، گازوئیل 2.1 میلیارد دلار و نفت کوره حدود یک میلیارد و 350 میلیون دلار صرفه جویی ارزی بدست آمده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه از سال 1386 تا پایان سال 1389 میزان مصرف نفت خام ایران از 800 به 1.2 میلیون لیتر در روز افزایش یافته است، اظهارداشت: در این مدت مصرف گاز طبیعی ایران هم از 40 میلیون مترمکعب به بیش از 400 میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه از سال 86 تا پایان سال گذشته مصرف فرآورده نفتی از یکهزار بشکه معادل نفت خام به چهار هزار بشکه افزایش یافته است، بیان کرد: این در حالی است که با اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در مصرف فرآورده‌های مختلف نفتی صرفه جویی قابل توجه‌ای حاصل شده است.

سجادی در ادامه این گردهمایی با اشاره به برنامه دولت برای اجرای سامانه هوشمند سوخت، عرضه کارتی فرآورده‌های نفتی برای مدیریت مصرف سوخت و به ویژه بنزین در سطح کشور، تاکید کرد: همچنین توسعه در ساخت، نصب و راه اندازی جایگاه‌های سی.ان.جی هم یکی از راهکارهای کاهش و مدیریت مصرف بنزین در کشور بوده است.

به قائم مقام مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران راه اندازی سامانه هوشمند سوخت زمینه ساز و زیر ساخت اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی با اعلام اینکه اگر بنزین سهمیه بندی نمی شد مصرف این فرآورده نفتی از مرز 120 میلیون لیتر در روز عبور می کرد، تبیین کرد: در شرایط فعلی متوسط مصرف روزانه بنزین کشور به حدود 60 میلیون لیتر در روز رسیده است.

این مقام مسئول با اشاره به ساخت نزدیک به یکهزار و 900 جایگاه سی.ان.جی در کشور، تاکید کرد: با ساخت این تعداد جایگاه سی.ان.جی روزانه حدود 17 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به جای بنزین مصرف می شود.

وی در پایان با تاکید بر آثار و دستاوردهای مثبت اجرای قانون هدفمندی یارانه‎‌ها در کاهش هزینه‌های اقتصادی کشور خاطر نشان کرد: در 11 ماه نخست اجرای این قانون مصرف گاز مایع 11 درصد، بنزین 6 درصد، نفت سفید 30 درصد، مصرف سوخت مایع نیروگاه‌ها 10 درصد و نفت کوره 36 درصد کاهش یافته است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا