اخبار فرش ماشینی

با صادركنندگان تا روز ملي صادرات

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

يك صادركننده محصولات نساجي:
دولتمردان صادرات را با جنبه شعاري و تبليغاتي پيگيري مي‌كنند

قيمت‌هاي توليدات صادراتي به حدي افزايش يافته است كه علاوه بر گرفتن قدرت رقابت از كالاهاي صادراتي ماندگاري در بازارها را نيز به مخاطره انداخته است.
محمد مروج ـ صادركننده محصولات نساجي و پوشاك و رييس انجمن صنايع نساجي ايران- در مصاحبه اي به مناسبت روز ملي صادرات عنوان كرد:
تشويق صادركنندگان از سوي دولت به دليل تاخيرهايي كه در پرداخت ‌هاي جوايز صادراتي وجود دارد هيچ تاثيري ندارد و از سويي چون بازارهاي هدف صادراتي در كشورهاي اروپايي و آسياي جنوب شرقي از تورم كمتري برخوردارند لذا قدرت توليدات داخل قادر به حضور رقابتي در اين بازارها نيستند.
وي گفت: صادركنندگان نساجي نيز علي رغم فراز و نشيب‌ها و مشكلاتي كه روبرو آنهاست نارضايتي چنداني ندارند و خود رابا شرايط تطبيق مي‌دهند و با تمام مشكلات سوخته و ساخته‌ايم.
مروج عنوان كرد: صادرات نساجي و پوشاك در مقايسه با ساير رشته‌هاي بخش خصوصي از وضعيت نامطلوبي برخوردار نيست، اما هزينه‌هاي توليد اين توليدات و در پنج سال اخير همگام با رشد تورم و نيز افزايش دستمزدها بالا رفته و علاوه بر آن قيمت مواد اوليه نيز از رشد برخوردار بوده و در حال حاضر با تورم 25 درصدي در نساجي روبرو هستيم.
به اعتقاد وي تنها راهكار مقابله با تاثير تورم داخلي بر روي كالاهاي صادراتي و هزينه‌هاي تمام شده توليدات تغيير سياست تثبيت نرخ ارز است چرا كه تثبيت، نرخ ارزش‌ها به نفع واردات است لذا بايد همان روشي كه قبل از انقلاب در مورد ارز واردات و صادرات اعمال مي‌شد را اجرا كنيم.
در سال‌هاي قبل از انقلاب ارز صادرات معمولا دو برابر ارز واردات از بخش خصوصي خريداري مي‌شد، لذا بايد در شرايط فعلي نيز قيمت ارز صادرات متناسب با نرخ تورم تغيير يابد.
مروج تصريح كرد: مهمترين اقدام دولت در جهت حمايت از صادرات اين است كه مزاحم بخش خصوصي نباشد و با تسهيل ضوابط و مقررات صادرات ارائه تسهيلات و خدمات صادراتي را افزايش دهد و از تعميم ضوابط داخلي به صادرات خودداري كند.
مروج در ادامه با اشاره به صادرات 200 ميليون دلاري صنايع نساجي و پوشاك و نيز الياف مصنوعي عنوان كرد: مقدار قابل توجهي از اين صادرات به كشورهاي حاشيه خليج فارس، فيليپين و ژاپن انجام مي‌شود.
وي همچنين با اشاره به صادرات فرش ماشيني (تهيه شده از الياف مصنوعي) عنوان كرد: قيمت‌هاي توليدات صادراتي ما آنقدر رشد داشته است كه مجبور شده‌ايم به مشتريان خود كه سال‌ها بر بازار آنها فعاليت كرده‌ايم جواب منفي بدهيم چرا كه قادر به رقابت در اين عرصه نيستيم و كشورهاي تركيه و بلژيك با قيمت‌هاي رقابتي در اين عرصه وارد بازار شده‌اند.
وي تصريح كرد: معتقدم كه دولتمردان صادرات را با جنبه شعاري و تبليغاتي پيگيري مي‌كنند چرا كه تنها در فكر تبديل دلارهاي نفتي به ريال هستند و دغدغه صادرات و صادركننده را ندارند و سال‌هاست مشكلات پا برجا مانده است.

لازم به ذكر است كه در آيين روز ملي صادرات، 47 صادركننده نمونه كشور لوح تقدير گرفتند. در اين مراسم معاون وزير بازرگاني با بيان اينكه تا سه درصد جايزه صادراتي به صادرات انواع كالاها تداوم مي‌يابد، گفت: جايزه صادراتي فرش دستباف از سه‌درصد به 5درصد افزايش يافته و جايزه محصولات نساجي نيز در 5درصد خود باقي مانده است.

 

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا