اخبار فرش ماشینی

توليد ابزارهاي زيست سازگار صنعتي با بهره‎ ‎گيري از الياف توخالي‎

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

محققان و پژوهشگران گروه پليمربخش شيمي‎ ‎دانشکده فني مهندسي دانشگاه تربيت مدرس موفق به توليد قطعات زيست سازگار شده اند که‎ ‎از الياف توخالي‎ EVA ‎و پرتودهي گاما در آنها استفاده شده است‎.
مجري طرح توليد‎ ‎قطعات پيچيده با استفاده از الياف توخالي‎ EVA  گفت: اين قطعات با شکل پيچيده با استفاده از الياف توخالي پلي اتيلين‎ ‎ويلين استات‎ (EVA) ‎و پرتو دهي گاما توليد شده است‎.

‎مهندس فاطمه خودکار که اين‎ ‎طرح را در قالب پايان نامه کارشناسي ارشد رشته صنايع پليمر انجام داد افزود: همچنين‎ ‎اين قطعات کاملا با محيط زيست سازگار است، از اين رو در زمينه هاي مختلف صنعتي ،‎ ‎پزشکي و غذايي کاربرد دارد‎.
‎وي با بيان اينکه براي ضد عفوني کردن اين قطعات‎ ‎دراين روش از پرتو دهي گاما استفاده شده است اظهار داشت: نتايج تحقيقات نشان داده‏‎ ‎است که پرتودهي موجب افزايش استحکام کششي و کاهش ازدياد طول قطعه مي شود‎.
‎خودکار گفت: بنابراين با توجه به تثبيت تغيير شکل اعمال شده و بهبود خواص‎ ‎مکانيکي در اثر تابش و همچنين زيست سازگار بودن آن از آنها مي توان در کاربردهاي‎ ‎پزشکي نظير ” سوند” استفاده کرد‎.

‎وي افزود: دراين قطعات از ماده اي که از دو‎ ‎واحد اتيلين و وينل استات تشکيل شده استفاده شده است وبا توجه به اينکه هر کدام از‎ ‎اين واحدها چه درصدي استفاده شده باشند مي توانند کاربردهاي متفاوتي داشته باشند‎. ‎اين طرح با راهنمايي استاد گلشن ابراهيمي انجام شده است‏‎.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا