اخبار فرش ماشینی

رئيس سازمان توسعه تجارت هشدار داد‎: حجم روابط تجاري ايران و عراق کاهش مي‌يابد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‎تصوير مسئولان و‎ ‎فعالان اقتصادي عراق نسبت به تجارت و فعالان اقتصادي کشورمان به حدي منفي‎ ‎است که موجب نشاندن عرق شرم بر پيشاني ما مي‌شود‎.
به گزارش خبرنگار موج، بابک افقهي معاون وزير بازرگاني و رئيس سازمان‎ ‎توسعه تجارت در سي و هشتمين نشست هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران با‎ ‎اعلام اين مطلب گفت: تصوير ذهني عراقي ها از بازرگان و کالاهاي ايراني به‎ ‎حدي مخدوش است که آنها ما را متهم مي‌کنند که ايران اقدام به فروش کالاي‎ ‎پيله‌وري و بازارچه‌اي به اين کشور مي‌نمايد‎.

‎وي‎ ‎افزود: با توجه به شرايط تحريم و مشکلاتي که صادرکنندگان با آن مواجه‎ ‎هستند، بايد گفت که نحوه تجارت ايران با عراق بسيار نامطلوب است و ادامه‎ ‎اين امر منجر به افول حجم تجارت ميان ايران و عراق مي‌شود‎.
رئيس سازمان‎ ‎توسعه تجارت ادامه داد: ايران در سال گذشته 4.2 ميليارد دلار کالاي‎ ‎غيرنفتي به عراق صادر کرده است که اين رقم در سال‌جاري به 1.2 ميليارد‎ ‎دلار رسيده است‎. ‎معاون وزير بازرگاني با اشاره به مرز مشترک 1450‏‎ ‎کيلومتري ميان ايران و عراق اذعان داشت: ايران و عراق در بخش‌هاي مختلف‎ ‎اجتماعي، فرهنگي، مذهبي و اقتصادي با يکديگر تشابهات بسياري دارند، اما به‎ ‎رغم وجود اين تشابهات و مرز گسترده ميان دو کشور، نخستين مرکز تجاري ايران‎ ‎در سليمانيه عراق طي هفته‌هاي آتي افتتاح مي‌شود و اين در حالي است که‎ ‎کشور ترکيه چندين مرکز تجاري در عراق راه‌اندازي کرده است‎.

رئيس سازمان‎ ‎توسعه تجارت تصريح کرد: تجارت ايران و عراق مبتني بر شيوه پيله‌وري و‎ ‎مرزنشيني است و هيچ‌گاه بنگاه‌هاي بزرگ در بازار اين کشور حضور نيافته‌اند‏‎. ‎اين‎ ‎مقام مسئول متذکر شد: اگر روابط تجاري ميان ايران و عراق به همين منوال‎ ‎ادامه پيدا کند، به طور قطع حجم مبادلات دو کشور افول پيدا خواهد کرد‎.‎

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا