اخبار نساجی

نخستين نمونه فرش دستباف ايراني امسال ثبت جهاني مي‌شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تهران – وزير بازرگاني از ثبت جهاني نخستين نمونه فرش دستباف ايراني تا پايان امسال خبرداد و گفت: ‌اميدواريم تا پايان سال جاري گوشه ناچيزي از اين هنر- صنعت كه دربرگيرنده چندين هزار سال تمدن و ميراث فرهنگي كشور است را به ثبت برسانيم.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، ‘مهدي غضنفري’ روز سه شنبه در حاشيه همايش ملي استفاده از ماللكيت معنوي در حمايت از فرش دستباف ايراني افزود:‌ تا زمان حاضر بر روي متدولو‍ژي نحوه ثبت فرش دستباف در سطح ملي و جهاني اقداماتي صورت گرفته است.

وي اظهار داشت:‌ با اقدامات وزارت بازرگاني، مشاركت وزارت دادگستري و زيرمجموعه سازمان ثبت املاك و اسناد قرار است، فرش دستباف در سطح مناطق نيزبه ثبت برسد و از سويي با كمك سازمان جهاني مالكيت حقوق معنوي (وايپو) اجزا مرتبط با هر محصول مناطق توليدي به طور جدا ثبت شود. پس از آن مي‌توانيم با سرعت نمونه‌هاي بيشتر و متفاوتي را به ثبت برسانيم.
وزير بازرگاني سپس گفت: ‌نكته مهم اين است كه فرمت اطلاعات و نوع داده‌ها كه سازمان وايپو براي ثبت فرش ايراني خواهان آن است با آنچه از سوي ايران تهيه شده كمي متفاوت است و قرار است فرم ها و داده ها اصلاح شود.

غضنفري با بيان اينكه هم اينك ميزان تجارت فرش دستباف در حد بالايي نيست و با اين وجود جمهوري اسلامي ايران به عنوان پيشتاز رتبه نخست را از آن خود كرده است، گفت: ‌بنابراين از نظر تجاري شايد بهره‌هاي كمتري مي بريم اما مهم اين است كه ابعاد مهم فرهنگي و تمدني و تاريخي فرش را به نام جمهوري اسلامي ايران حفظ كنيم كه به لحاظ معنوي بسيار ارزشمند است.
به گفته وزير بازرگاني پس ازثبت فرش،‌ در صورتي كه در مراحل بعدي موضوع كپي برداري از آثار ايراني مطرح شد كشورمان مي تواند در سازمان هاي جهاني براي جلوگيري از كپي انديشه و طرح به صورت رسمي شكايت خود را مطرح كند.
غضنفري درعين حال بر جنبه‌هاي معنوي و فرهنگي فرش دستباف ايراني تاكيد كرد و گفت: ‌اين موضوع از اهميت بالايي برخوردار است و بر روي جنبه هاي تجاري اثر مي‌گذارد.
به باور وزير بازرگاني، ‌اين امكان نيز وجود دارد كه با ثبت فرش دستباف ايراني ساير محصولات تحت ليسانس معرفي شوند و يا اينكه حقي به توليد كننده ايراني پرداخت شود.
وزير بازرگاني در ادامه با بيان اينكه وزارت بازرگاني جنبه‌هاي تجاري فرش دستباف را پيگيري مي‌كند، گفت: ‌سايردستگاه‌ها جنبه‌هاي معنوي و حفظ مواريث تاريخي ايران را درنظر مي‌گيرند.

** رشد صادرات فرش
غضنفري سپس درباره وضعيت صادرات فرش در سال گذشته گفت: در اين مدت ميزان صادرات فرش دستباف 555 ميليون دلار بود كه در مقايسه با 494 ميليون دلار يك سال قبل از آن، حدود 12 درصد رشد را نشان مي دهد.
وزير بازرگاني افزايش صادرات را پس ازيك دوره ركود طولاني درجهان دانست و گفت: ‌رشد صادرات فرش دستباف ايراني پس از آن محقق شد كه دولت آمريكا با استناد به تحريم از صادرات فرش ايراني به اين كشور جلوگيري كرد.
وي تصريح كرد: ‌با تمام مسايل خوشبختانه صادرات فرش در سال گذشته روند بسيار خوبي داشت و اميد مي‌رود با اقدامات امسال مركز ملي فرش، اتحاديه‌ها و انجمن‌هاي بخش خصوصي و اقداماتي كه در مورد ثبت علايم و نشانه‌ها و نمودهاي فرش ايراني صورت مي گيرد بتوان بر ميزان صادرات افزود.
غضنفري در ادامه ‌سليقه يابي و سفارش پذيري را يكي ديگر از برنامه هايي دانست كه مركز ملي فرش نسبت به آن فعال شده كه ‌با اين اتفاق مهم توليد فرش مطابق ميل و سليقه مشتري رخ مي‌دهد.

** وضعيت مركز ملي فرش در مصوبه ادغام
وزير بازرگاني با بيان اينكه هم اكنون اقدامات خوبي درباره طراحي ساختار وزارتخانه جديد درحال انجام است، گفت: معاونت نيروي انساني رياست جمهوري و معاونان وزارتخانه‌هاي بازرگاني و صنايع و معادن در حال طراحي ساختار وزارتخانه جديد متشكل از بازرگاني و صنايع هستند كه به همه جنبه هاي موضوع فكر مي‌شود.
وي ادامه داد: در ساختار جديد نه تنها براي ادغام مجموعه‌هاي فرش برنامه ريزي خواهد شد بلكه در مورد بسياري از سازمان‌ها و شركت‌هاي وابسته به اين دو وزارتخانه و قرارگرفتن آنها دربهترين جايگاه پيش‌بيني‌هاي لازم صورت مي‌گيرد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

غضنفري تصريح كرد: هنوز گروه طراحي و كميته كاري وارد جزييات نشده كه بتواند درباره ساختارها سخن گفت زيرا كه هم اكنون بيشتر بر روي نقش ها و ماموريت ها گفت وگو ها صورت مي گيرد.
وزير بازرگاني افزود: ‌اميدواريم پس از آنكه مباحث به ساختارها رسيد درباره وضعيت سازمان ها و شركت‌هاي وابسته به اين دو وزارتخانه و سرنوشت آنها تصميم گيري شود.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا