اخبار نساجی

وزيربازرگاني: 40 ‌درصد تجارت جهاني فرش دستباف متعلق به ايران است

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تهران – وزير بازرگاني گنجينه فرش دستباف ايران را ميراث همه بشريت دانست و گفت:‌ باوجود همه ناهمواري ها در سال گذشته صادرات فرش دستباف ايران رشد بسيار خوبي داشت و هم اكنون 40 درصد تجارت جهاني فرش متعلق به ايران است.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، ‌’مهدي غضنفري’‌ روز سه شنبه در همايش ملي استفاده از مالكيت معنوي در حمايت از فرش ايراني كه با حضور وزير دادگستري و نماينده سازمان جهاني مالكيت معنوي (وايپو) برگزار شد، گفت: به بركت برنامه‌هاي دولت و حضور فعال بخش خصوصي ميزان صادرات فرش دستباف در سال گذشته 555 ميليون دلار بود كه رشد 12 درصدي از نظر ارزش را نشان مي‌دهد.
وزير بازرگاني با بيان اينكه 40 درصد تجارت جهاني فرش متعلق به جمهوري اسلامي ايران است،‌ گفت: ‌مجموع صادرات فرش دستباف جهان حدود يك ميليارد و 300 ميليون دلار است كه از اين ميزان بيش از 500 ميليون دلار آن متعلق به ايران است.

وي گفت: نرخ رشد فرش دستباف در سال 89 پيامي دارد به همه آنهايي كه دردهه هاي گذشته به جامعه تجاري ما توصيه سپردن فرش دستباف ايراني به موزه را داشتند.
وزير بازرگاني گفت: درسال گذشته فرش دستباف ايران به 32 كشور صادر شد كه مهمترين آنها به ترتيب براي كشورهاي آلمان، ‌ايتاليا، ‌امارات متحده عربي و ‌لبنان ارسال شد.
وي با بيان اينكه سالانه پنج ميليون متر مربع فرش دستباف در كشور بافته مي شود، اظهار داشت: چنين حجم و متراژي براي توليد در هيچ كشوري وجود ندارد كه دو سوم آن نيز صادراتي باشد.
غضنفري با بيان اينكه اگر در ثبت جهاني فرش دستباف با سرعت بيشتري نكوشيم تعداد زيادي از مردم كشور ممكن است شغل خود را از دست بدهند يا از آنچنان كه شايسته است بهره نبرند، ‌افزود‌: 20 شغل جانبي همچون رنگ رزي، ‌چله كشي، ‌نقشه كشي و غيره دركنار فرش وجود دارد.

‌وزير بازرگاني رقم صادرات فرش دستباف درسال 88 را 494 ميليون دلار اعلام كرد و گفت: دراين سال ميزان صادرات فرش دستباف كشورهاي هند و پاكستان به عنوان صادركنندگان مهم به ترتيب 296 و 128 ميليون دلار بود.
غضنفري سپس با بيان اينكه فرش دستباف ايراني جايگاه ويژه‌اي در معرفي ميراث فرهنگي ايراني دارد، ‌افزود: ‌زيرا بافت، رنگ آميزي ، طرح و نقشه، گره و تار و پود و ساير ويژگي‌هاي آن نسل اندر نسل از گذشته‌هاي دور شكل گرفته و با تحول در مرحله‌اي به صورت يك هنر- صنعت به دست ما رسيده است.
به گفته غضنفري، فرش از جمله توليدات مهم كشور است كه در اشتغال زايي، ارز آوري و بهبود اقتصاد جامعه روستايي نقش اساسي ايفا مي‌كند. در زمان حاضر هنر- صنعت فرش دستباف حدود 2 ميليون نفر اشتغال مستقيم را به خود اختصاص داده است، اشتغالي كه از تجربه كافي برخوردار بوده و در مورد سرمايه‌گذاري ثابت صنعتي و حتي سرمايه در گردش، خود جوش بوده و نياز به سرمايه و مديريت دولتي ندارد.
غضنفري ادامه داد :‌هنر صنعت فرش دستباف با ايجاد هشت ميليون فرصت شغلي غيرمستقيم سهم قابل توجهي در اشتغال زايي كشور ايفا مي‌كند.
وي تصريح كرد: براساس برآورد برخي كارشناسان هم اكنون حدود 10 ميليون نفر به صورت غيرمستقيم تحت تاثير فرايند توليد فرش دستباف قرار دارند.

به اعتقاد غضنفري، فرش دستباف ايراني به دليل مرغوبيت، كاربري و همچنين قيمت بالاي آن بيشتر جنبه صادراتي داشته و بازار صادراتي آن نسبت به بازار داخلي وسيع‌تر و گسترده‌تر است، به طوري كه هرگونه ركود و كسادي اقتصادي در بازارهاي صادراتي موجب بيكاري و كاهش درآمد و ارز آوري اين محصول استراتژيك مي‌شود.
وي از فعال بودن 18 اتحاديه استاني در كشور خبرداد و گفت: 370 تعاوني فرش شهري و روستايي نيز همزمان فعال است كه 370 هزار نفر عضو را درخود جاي داده است.
** تحريم آمريكا صادرات فرش را افزايش داد
وي از رفتار سال گذشته آمريكا مبني بر تحريم فرش دستباف ايراني به عنوان شيوه‌اي غيرمنطقي نام برد و گفت: ‌آنها به بهانه‌هاي واهي چشم مردم خود را ازطرح‌هاي چشم نواز فرش دستباف ايراني محروم كردند.
غضنفري با طرح اين پرسش كه مگر چه ارتباطي ميان فرش و موضوعات هسته اي وجود دارد، گفت:‌ از سويي با كپي برداري غيرمسئولانه و از سوي ديگر برخوردهاي سياسي تلاش كردند تا بر سر راه اين تجارت خدشه وارد كنند، اما نشد.
‌غضنفري با بيان اينكه تنها جنبه هاي هنري فرش دستباف نيست كه به او اصالت مي‌بخشد، ‌افزود: روح جستجوگر بشر است كه در روي آوري او به اين هنر تاثير بسياري دارد اما دولت ها چون رفتار سياسي از خود نشان مي دهند از اين حس محروم هستند و خود را از دستيابي به طرح اصيل و محصول فرهنگي محروم مي‌كنند.
وي تاكيد كرد: با تمام اين مسائل دوستداران فرش ايراني در آمريكا از طرق مختلف و حتي به صورت غيرمستقيم و گران فرش ايراني را خريداري مي كنند.

** وضعيت ثبت فرش دستباف در وايپو
بخش ديگري از سخنان وزير بازرگاني به نحوه ثبت فرش دستباف در سازمان جهاني مالكيت معنوي وايپو اختصاص يافت و گفت: شگفت آور آن است هنري كه بيش از هفت هزار سال از عمر آن مي گذرد هنوز مدل هاي ثبت آن دراين سازمان به تكامل نرسيده است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وي با بيان اين جمله كه هنوز براي ثبت ترنج مي‌گويند شيوه اي جهت جلوگيري از كپي برداري نداريم ، گفت: ‌بايد مدل هاي ثبت منطبق با فرش دستباف ايراني طراحي شود.
غضنفري تاكيد كرد : ضروري است مطابق با آنچه بر فرش و در فرش داريم شامل نقشه ها ‌، گل ها ،‌رنگ ها ،‌تاروپود و گره و هرچه شالوده مدل هاي ثبت فرش دستباف ايراني است طرح ها تدوين شود و سپس فرش دستباف به ثبت برسد نه اينكه فرش خود را با مدل ها تطبيق كند.
وزير بازرگاني با بيان اينكه هم اكنون دربرخي كشورها كپي برداري از روي فرش دستباف ايراني با نام شهرهايي همچون نايين، تبريز، قم ، اصفهان و… برندهاي شناخته درحال انجام است، گفت: ‌آنها با سطح بافت نازل، ‌تارو پود غيركيفي و رنگ غيرطبيعي و خدمات پس از فروش ناقص، برند ايران را به چالش مي كشند.
وي تصريح كرد: فرش دستباف ايراني به جز جنبه‌هاي هنري و نوآوري جنبه‌هاي اقتصادي بسياري دارد.
غضنفري معتقداست بايد همانگونه كه حمايت هاي معنوي دربرخي بخش ها صورت مي گيرد، ‌نسبت به فرش هم توجه بيشتري شود.

وزير بازرگاني تاكيد كرد: با وجود اينكه برخي كشورها تك تك نقشه هاي ايراني را كپي مي كنند و با بهره گيري از كارگر و تارو پود ارزان توليدات خود را با نام فرش ايراني صادر مي كنند اما اصالت و كيفيت فرش دستباف ايراني هيچ گاه مورد هجمه قرار نگرفته است.

وي با بيان اينكه مركز ملي فرش دستباف براي فقط تغيير يك روش توليد فرش با وسواس زياد بررسي هاي خود را انجام مي دهد، گفت: ‌آنها در پي حفظ اصالت فرش و حفظ روش كار هستند زيرا كه حاضر نيستند براي كسب منفعت آني اصالت فرش را خدشه دار كنند و مشتري واقعي نيز مي داند كه كيفيت فرش ايراني چگونه است.
غضنفري سپس گفت: براي ثبت فرش دستباف ايراني در سطح ملي و منطقه‌اي فعاليت هايي انجام شده است و از اين طريق مي توان ثبت جهاني را سرعت بخشيد.

** دعوت از طراحان
وزير بازرگاني با دعوت از طراحان فرش در كشور خواست براي انجام مراحل ثبت اثر خود به مركز ملي فرش مراجعه كنند.
وي اظهار داشت:‌ همانگونه كه در سال گذشته 60 نقشه به نام طراحان ايران به ثبت رسيده است صدها و هزاران طرح ديگر نيز بايد به ثبت برسد.
غضنفري سپس درباره اقدامات صورت گرفته در حمايت ازفرش دستباف از جمله بيمه بافندگان و ارايه تسهيلات مورد نياز توضيحاتي را ارايه داد.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا