اخبار فرش ماشینیاسلاید شو

استاندارد چرم (LEATHER STANDARD) موسسه اکوتکس

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

استاندارد چرم موسسه‌ی اکوتکس یک سیستم آزمایش و صدور گواهینامه استاندارد بین‌المللی برای چرم و کالاهای چرمی و همچنین ملحقات چرمی انواع محصولات است. گواهینامه‌ی استاندارد چرم در جهت راستی آزمایی اجرای مقررات مرتبط با استفاده از مواد شیمیایی در فرآیندهای تولید محصولات چرمی و همچنین تضمین سلامت و ایمنی انسان و محیط زیست عمل می‌کند. در ادامه با مفهوم استاندارد چرم موسسه‌ی اکوتکس و اینکه چرا این برچسب هنگام خرید محصولات چرمی ارزش جستجو دارد آشنا می‌شویم.

چرم

معنی برچسب استاندارد چرم چیست؟

برچسب LEATHER STANDARD نشان می‌دهد که محصول چرمی آزمایش های کنترلی مرتبط با مواد شیمیایی مضر برای سلامتی انسان را با موفقیت پشت سر گذاشته است. مبنای این آزمون‌ها که توسط موسسات تحقیقاتی همکار سازمان استاندارد OEKO-TEX® تدوین شده‌اند اندازه گیری و ارزیابی مقادیر چندصد ماده شیمیایی در محصولات چرمی است. محدوده‌ی مقادیر دقیق و معیارهای آزمون‌ها بسیار سختگیرانه‌تر از بسیاری از استانداردها و ضوابط ملی و بین‌المللی بوده و پارامترهای مختلفی را برای حفاظت از سلامت مصرف‌کننده در بر می‌گیرد. OEKO-TEX حداقل یک بار در سال معیارهای آزمون را به‌روز می‌کند و با این کار، آخرین یافته‌های علمی و تغییرات در ضوابط استاندارد خود لحاظ می‌نماید. همچنین دارا بودن ویژگی‌های ثباتی عالی ( ثبات رنگ در برابر شستشو، سایش، نور و…) نیز از پیش نیازهای کیفی محصول چرمی جهت اخذ گواهینامه استاندارد چرم است.

مطلب مرتبط: راههای تشخیص چرم اصل و طبیعی از مصنوعی

استاندارد چرم

به کدام محصولات می‌توان گواهینامه استاندارد داد؟

به چرم و محصولات چرمی از همه‌ی سطوح فرآوری می‌توان گواهینامه داد. از محصولات چرمی نیمه تکمیل شده (وت بلو، وت وایت و غیره) تا محصولات تکمیل شده. این محصولات شامل الیاف چرمی، لباس چرمی، لوازم جانبی چرمی مانند دستکش چرمی، کیف‌های چرمی و کفش چرمی و همچنین برخی پوست‌ها (به عنوان مثال پوست گوسفند، پوست بره، پوست گاو) می‌توانند باشند. موسسه اکوتکس چرم‌های برآمده از حیوانات عجیب و غریب یا حیوانات محافظت‌شده مانند تمساح ، مار و آرمادیلو را تأیید نمی‌نماید. همچنین اجزای نساجی یا غیرنساجی یک کالای چرمی را نیز بر أساس معیار های استاندارد ۱۰۰ موسسه‌ی OEKO-TEX مورد آزمون قرار می‌گیرند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

مطلب مرتبط: تولید چرم و کفش در ایران و معضلات آن + ویدئو

برچسب استاندارد لباس

سیستم صدور گواهینامه بین المللی برای پایداری در زنجیره‌ی نساجی

به طور متوسط بیش از ۱۰۰ نفر در ۱۰ کشور مختلف برای تولید یک شلوار جین کار می‌کنند. در مورد این شلوار جین ، پنبه از ایالات متحده آمریکا ، نخ خیاطی از اندونزی و دکمه ها و زیپ از چین است. پنبه را در هند می‌ریسند و به نخ تبدیل می‌کنند و در پاکستان بافته و رنگ می‌کنند. پارچه‌های رنگ شده سپس در بنگلادش به شلوار جین تبدیل می‌شوند ، در ترکیه شسته و بسته بندی می‌شوند و از طریق انبار مرکزی در ایالات متحده آمریکا توزیع می‌شوند. شلوار جین تکمیل شده سپس در زوریخ در قلب سوئیس فروخته می‌شود.

منسوجات در امتداد آنچه زنجیره‌ی نساجی نامیده می‌شود ، تولید می‌گردند. به عنوان مثال، در مورد تیشرت، این امر به تولید الیاف، تولید نخ، ایجاد یک پارچه‌ی رنگی و تکمیل پارچه و تولید لباس می‌انجامد. به خاطر داشته باشید که هر یک از این فرایندها در یک کارخانه‌ی متفاوت انجام می‌شود. تولید صنعتی مشکلاتی را به همراه دارد که توسط قانونگذاران در کشورهای مختلف به طور متفاوتی تنظیم می‌شود و در کارخانه‌های مختلف تولید درجات مختلفی مورد توجه قرار می‌گیرد.

خوشبختانه اکنون تعداد بیشتری از افراد در حال تولید به صورت پایدار هستند. اما متأسفانه، هیچ الزامات قانونی بین‌المللی استانداردی برای تنظیم شرایط تولید در کارخانه‌های تولید پارچه وجود ندارد. این امر باعث تحریف بازار رقابتی می‌شود و انتخاب یک تولیدکننده‌ی مناسب از میان تعداد زیادی رقیب، برای تجارت برندها و شرکت‌هایی که مایل به تولید پایدار کالاهای خود هستند را دشوار می‌کند.

ما نمی‌توانیم صبر کنیم تا سیاستمداران در مورد مقررات جهانی به توافق برسند، بنابراین موسسه‌ی اکوتکس یک سیستم صدور گواهینامه‌ی مستقل برای زنجیره‌ی نساجی ایجاد کرده است. این سیستم امکان تجزیه و تحلیل جامع پایداری محیط تولید را فراهم می‌کند. سیستم شرایط تولید موجود در کارخانه‌ها را از نظر استفاده از فن‌آوری‌ها و محصولات سازگار با محیط زیست و همچنین ارزیابی شرایط کار داخلی و تأثیر کارخانه بر محیط بهینه می‌کند.

برای این کار، از افراد مختلفی که درگیر زنجیره‌ی نساجی بودند، پرسیده شده است که انتظار آنها از یک سیستم صدور گواهینامه از این نوع چیست. ما به عنوان رهبران صنعت با بیش از دو دهه تجربه مرتبط توافق کرده و سیستم صدور گواهینامه‌ی اکوتکس را تولید نموده‌ایم، آن هم به عنوان تولید پایدار منسوجات در یک گام کوتاه. این سیستم، سیستم صدور گواهینامه‌ی بین‌المللی برای پایداری در زنجیره‌ی نساجی است. عنصر اصلی سیستم صدور گواهینامه‌ی تولید پایدار نساجی که توسط تولید کنندگان توسعه یافته است، یک مدل امتیازدهی چند سطحی است. دریافت‌کنندگان گواهینامه می‌توانند خود را با شرکت‌های دیگر در بخش خود مقایسه کرده، با نمونه‌هایی از بهترین روش هماهنگ نموده و به طور مداوم بهبود ببخشند.

مطلب مرتبط: معرفی کوتاهی از صنعت چرم برزیل

روند صدور گواهینامه چگونه است؟

درخواستی با مضمون “من می‌خواهم گواهینامه اکوتکس بگیرم” به اکوتکس ارسال می‌شود. شرکت جهت ارزیابی پرسشنامه‌ی الکترونیکی موسسه‎ی اکوتکس را پر می‌کند. این پرسشنامه، تجزیه و تحلیل می‌شود. در نهایت بازرسان از کارخانه بازدید و اطلاعات داده‌شده در پرسشنامه را بررسی می‌کنند. این شرکت با تجزیه و تحلیل و گواهی معرفی می‌شود. کارخانه مجاز است امتیازات خود را به اشخاص ثالث اعلام کند و از آن برای اهداف تجاری استفاده کند. در مورد کارخانه‌هایی که نتوانند حداقل شرایط را برآورده کنند، خوشحالیم که به عنوان مربی در فرآیند صدور گواهینامه از آن‌ها پشتیبانی می‌کنیم.

مزایای برندها در روند تهیه‌ی منابع جهانی مشهود است. به عنوان مثال، فرض کنید شما خریدار یک برند تجاری بزرگ و به دنبال کارخانه‌ی جدید ریسندگی هستید. گواهی تولید نساجی پایدار اکوتکس، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به شما این امکان را می‌دهد دقیقاً نحوه‌ی تولید پایدار محصولات خود را انتخاب کنید.

انجمن بین‌المللی اکوتکس از طریق موسسات تحقیق و آزمایش مستقل با دفاتر در بیش از ۶۰ کشور به شرکت‌های سراسر جهان گواهی می‌دهد. ۱۰۰ درصد مستقل، ۱۰۰ درصد شفاف، ۱۰۰ درصد نساجی. صد در صد اکوتکس. بازرسان موسسه‌ی اکوتکس با استفاده از دانش و تخصص و بیش از ۲۰ سال تجربه در زمینه‌ی روش‌های آزمایش نساجی، از کارخانه‌های تولید برای بررسی آن‌ها بازدید می‌کنند.

این گواهی استاندارد برای همه مفید است. برای برندها و خرده فروشان، صدور گواهینامه تولید منسوجات پایدار یک راه حل ساده برای ارزیابی عینی پایداری کارخانه‌های مختلف تولیدی برای تولیدکنندگان است. گواهینامه تولید پایدار نساجی ماهیت پایدار تاسیسات را به روشی شفاف نشان می‌دهد و همانطور که اشاره می‌کند، این گواهینامه، منبعی برای بهبود مستمر در جایی که امکان پیشرفت وجود دارد و تمام دنیا از آن بهره‌مند می‌شوند به حساب می‌آید، البته استانداردهای ایمنی و بهداشت صنعتی بهبود یافته است، اتلاف انرژی کمتر، رودخانه‌های پاک‌تر ، هوای پاک‌تر. شکی نیست که تولید پایدار جواب می‌دهد.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×