اخبار فرش ماشینی

فرش کاشان چرا اینقدر معروف است؟

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

بازار فرش کاشان یکی از زیباترین و روح نواز ترین بازارها در تمام دنیاست، زمانی که وارد آن میشوید با دنیایی از طرح و نقش زیبا و رنگ های متنوع روبرو خواهید شد. زیبایی هر کدام از فرش ها قابل اندازه گیری نیست و تنها شما در میان این همه زیبایی و ظرافت لذتی بدون وصف خواهید برد.

قابل باور نیست این همه زیبایی و هنر در یک بعد و یکجا به تصویر کشیده شده است، فرش کاشان در کنار یک وسیله کاربردی (کف پوش) در خانه های ایرانی، به مانند جواهری زیبا و چشم نواز در هر خانه ی ایرانی خود نمایی می کند.

با توجه به تمامی ذکر شده در بالا جای هیچ شکی باقی نخواهند ماند که فرش کاشان جزء پرفروش ترین و نفیس ترین فرش ها در جهان میباشد و شهرت و معروفیت و محبوبیت خود را به خاطر زیبایی بدون وصف، کیفیت عالی و تاریخچه کهن خود بدست آورده است. با ما همراه شوید تا با دلایل این معروفیت در سطح جهانی آشنا گردید.

 

تاریخچه فرش کاشان

با توجه به نظر کارشناسان فرش محل و خواستگاه پیدایش فرش و قالی و بافت انواع فرش از قاره آسیا بوده است. آنها متقعد هستند که کشورهای مانند ترکستان، قفقاز و ایران مهد نخستین هنر بافت قالی بوده است. همچنین با توجه به متون قدیمی تاریخ بافت فرش به قبل از میلاد مسیح باز می گردد.

معرفی فرش کاشان

اما به جرات می توان گفت این هنر بی بدیل خاستگاه نخستین آن ایران و اولین بافندگان فرش در تمام دنیا ایرانیان بوده اند، بر همین اساس این هنر شهرت جهانی دارد. نخستین فرش دنیا قالیچه پازیریک ایرانی است، در سال ۱۹۴۹ این فرش توسط گروهی از باستان شناسان کشور روس در جستجوهای منطقه آلتای در جنوب سیبری در دره ایی با نام پازیریک کشف شده است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

پیشینه فرش به هزاره پنجم و ششم قبل از میلاد مسیح در آسیای مرکزی بر می گردد. بر همین اساس اولین و قدیمی ترین فرش دستباف جهان فرش پازیریک ایرانی است که متعلق به دوران هخامنشیان دارد. یکی دیگر از فرش های ایرانی زیبا و با قدمت ایرانی فرش بهارستان است این فرش در کاخ تیسفون واقع شده و از نظر زیبایی و شکوه به قدری تاثیر گذار است که حتی در متون ادبیات اسلامی از آن یاد شده است.

زیبایی و ظرافت فرش ایرانی با گذر زمان به حدی رسیده که بیش از کاربردهای مصرفی دارای جنبه تزئینی شده است و همچون کالای ارزشمند در بازار فرش ماشینی به فروش می رسد.

علل محبوبیت فرش کاشان

فاکتورهای زیادی سبب محبوبیت فرش ایران در مقایسه با سایر تولیدات فرش در کشورهای دیگر است این فاکتورها شامل:

♦ استفاده از مواد اولیه باکیفیت و درجه یک

♦ تنوع رنگ و طرح زیبا

♦ ظرافت و هنر استادکاران

♦ زیبایی و نقش و نگار خاص تولیدات فرش کاشان

♦ بهره گیری از ماشین آلات بافندگی به روز

♦ تمامی موارد در کنار یکدیگر سبب معرفیت و محبوبیت این هنر اصیل ایرانی در سطح جهانی شده است.

 

فرش کاشان چرا اینقدر معروف است؟

ویژگی های فرش کاشان
جدایی از فاکتورهایی مانند اقلیم و آداب و رسوم هر منطقه فرش های ایرانی دارای یک سری شباهت و تفاوت میباشند، گاهی فرش های دو اقلیم به طور کامل با یکدیگر متفاوت هستند ولی در بعضی دیگر دارای شباهت هایی در نقش و نگار و حتی تار و پود هستند.

فرش دستباف با کیفیت و مرغوب و درجه یک دارای ویژگی های زیر میباشد:

♦ در یک گره ذرع دارای ۱۲ رج گره باشد.

♦ پشم به کار رفته برای بافت فرش از گوسفند چیده شده باشد و توسط آهک جدا نشده باشد.

♦ پشم گوسفندان مرغوب و باکیفیت باشد.

♦ رنگی که برای رنگ کردن نخ ها استفاده می شود باید از رنگ درجه یک بوده و دارای ثبات بالا باشد.

فاکتورهای مهم در زمان خرید فرش ماشینی کاشان
توجه به طرح و نقشهای فرش:

به دلیل تنوع بسیار بالای تولیدات فرش ماشینی توجه به طرح و نقش فرش از مهمترین ویژگی هایست که باید به آن توجه داشت.

توجه به ابعاد فرش

یکی دیگر از عوامل محبوبیت فرش کاشان تولید آن در ابعاد متنوع است، در هر خانه ایی مکانهایی با ابعاد مختلفی وجود دارد، بر همین اساس فرش کاشان به دو صورت استاندارد و غیر استاندارد تولید میشود.

ابعاد استاندارد فرش کاشان شامل ۶ متری، ۹ متری، ۱۲ متری و کناره و پادر میباشد، که خریداران گرامی بسته به نیاز خود اقدام به خرید فرش با ابعاد مورد نظر می کنند، همچنین امکان سفارش انواع فرش با ابعاد غیر استاندارد نیز برای خریداران گرامی مهیا شده است.

تعداد شانه و تراکم فرش

فرش ماشینی کاشان در انواع مختلف تعداد شانه و تراکم تولید می شود، در حال حاضر کمترین میزان تعداد شانه متعلق به فرش های ۵۰۰ شانه و بیشترین آن مربوط به فرش های ۱۵۰۰ شانه است در این میان، انواع فرش های ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه از دیگر تولیدات فرش ماشینی است که کاربردهای خاص خود را دارند.

هرچه تعداد شانه فرش بیشتر باشد به همان میزان تراکم فرش هم بالاتر رفته و همچنین ضخامت آن کمتر خواهد شد، از فرش های با تعداد شانه کمتر برای مصارف کاربردی و از فرش ها با تعداد شانه بیشتر برای کاربردهای تزئینی استفاده میشود. فرش های ۱۲۰۰ شانه و فرش های ۱۵۰۰ شانه در زمره فرش های دستباف گونه قرار می گیرند و علت آن به دلیل زیبایی و ظرافت این گونه فرش ها میباشد که آنرا همچون تابلویی زیبا و منحصربفرد به نمایش می گذارد.

الیاف مورد استفاده در بافت فرش

در گذشته برای بافت فرش از الیاف طبیعی استفاده می کرده اند، با افزایش جمعیت و گسترش روز افزون جمعیت نیاز بشر به این محصول افزایش یافته ولی الیاف طبیعی پاسخگوی نیاز تمامی افراد نبوده به همین دلیل الیاف مصنوعی جایگزین الیاف طبیعی شدند، فرش ماشینی در انواع مختلفی از نظر الیاف تولید می گردد، که شامل الیاف اکریلیک، بی سی اف و پلی استر است. در حال حاضر بهترین نوع الیاف مورد استفاده برای بافت فرش ماشینی نخ اکریلیک هیت ست شده است. فرش های که از الیاف ۱۰۰% اکریلیک استفاده می کنند دارای کیفیت و استحکام فوق العاده ایی می باشند.

از ویژگی های الیاف اکریلیک می توان به مقاومت و استحکام بالا در برابر حرارت مستقیم اشاره نمود، این ویژگی تا حدی است که توانایی تحمل حرارت قابلمه و اتوی داغ را به مدت ۵ دقیقه دارد. ثبات رنگ فرش با گذر زمان و مواد شوینده در اثر شستشوی زیاد اشاره نمود.

بهره گیری از ماشین آلات بافندگی به روز

برای بافت فرش ماشینی از ماشین آلات بافندگی روز دنیا استفاده میشود، در حال حاضر برای بافت فرش ماشینی درجه یک و باکیفیت از دستگاه های شونهر و وندِویل آلمان و بلژیک استفاده میشود، دو کشور آلمان و بلژیک تولید کننده اصلی دستگاه های تولید فرش میباشند.

بازار فرش کاشان

شهر کاشان از گذشته های دور تا به امروز به عنوان پایتخت تولید فرش هم دستباف و هم ماشینی در تمام دنیا شناخته شده است. در حال حاضر بیش از ۷۰۰ واحد تولیدی در کاشان مشغول به فعالیت در زمینه تولید فرش میباشند. شهرهای دیگری همچنون مشهد، یزد، قم و اصفهان از دیگر شهرهایی هستند که اقدام به تولید فرش ماشینی می کنند.

به دلیل تمامی مطالب ذکر شده در بالا صنعت فرش ماشینی کاشان در صدر صادارت تولیدات و کالاهای ایرانی به اقسا نقاط جهان بدل گردیده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا