اخبار فرش ماشینی

گواهی های استاندارد اوکوتکس ضامن سلامت کارگران نساجی

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

بیش از ۵۰ درصد شرکت های فرش های ماشینی گواهی استاندارد ندارند و این موجب شده است تا شرایط سختی برای کارگران کارخانجات این بخش به وجود آید. این کارگران که بدنه اصلی این صنعت را تشکیل می دهند در کارخانجات ریسندگی نخ و بافندگی در معرض مداوم پرزهای نخ فرش اکریلیک هستند که در دراز مدت موجب بیماری های ریوی و سرطان در آنها می شود. با خرید فرش ماشینی استاندارد برای سلامت کارگران کارخانجات فرش ماشینی تلاش کنیم.

امروزه در کشورهای توسعه یافته استاندارهای نساجی برای تولید کالاهای پایدار به یک امر معمول و جا افتاده تبدیل شده است و حتی مشتریان به این امر واقف هستند و در خرید خود سعی می کنند با استفاده از لیبل ها و استاندارهای ذکر شده بر روی اجناس، کالای نساجی مورد نظر خود را خریداری کنند. یکی از معیارهایی که در استانداردهای نساجی اروپایی به آن اهمیت فراوان داده شده است توجه به حفظ سلامت کارگران و اپراتورهای تولید در حین پروسه تولید می باشد. یکی از موسسه های معتبر ارائه دهنده گواهی نامه هایی از این دست شرکت بزرگ اوکوتکس است که در حال حاضر محبوب ترین و گسترده ترین استاندارهای نساجی را ارائه می کند و تعداد بسیار زیادی از شرکت های معتبر تولید کننده نساجی در اروپا، آمریکا و به ویژه کشورهای صاحب صنعت نساجی مانندترکیه، هندوستان، پاکستان و چین دارای این نشان استاندارد هستند. این استانداردها در صنعت فرش ماشینی نیز وجود دارند اما تا به حال هیچ یک از شرکت های تولید کننده ایرانی موفق به دریافت آن نشده است. داشتن این استاندارد در بازارهای جهانی بسیار مهم است و به مانند یک زبان بین المللی است که مشتریان بین المللی نیز می توانند به کالاها و فرشهای دارای این نشان استاندارد اعتماد کنند.

 

گواهی های استاندارد اوکوتکس ضامن سلامت کارگران نساجی

گواهی های استاندارد اوکوتکس دارای بیش از  ۸ سیستم  مختلف می باشد.

استاندارد ۱۰۰ اوکوتکس که شناخته شده ترین آنهاست تضمین سلامت محصول برای مصرف کنندگان را هدف گذاری کرده است.

 

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

 

اما در گواهینامه و سیستم تاییدی (STEP  ( Sustainable textile production . سلامت کارگران، حتی نحوۀ پرداخت حق و حقوق ( ضوابط اجتماعی)، زیست محیطی و مصرف انرژی و …. همگی مدنظر قرار می گیرند و تا حداقل های لازم وجود نداشته باشد تایید صورت نمی گیرد.

 

 

در صورتیکه شرایط تولید منطبق بر اصول پایدار ( سلامت کارگران، محیط زیست، انرژی، …) و همچنین سلامت مصرف کننده باشد محصول تحت عنوان محصول سبز دسته بندی می شود و با لیبل MADE IN GREEN  به بازار عرضه می شود.

 

 

در صنعت فرش ماشینی همانطور که می دانید اغلب فرش های تولید شده در ایران از جنس اکریلیک هستند. نخ فرش اکریلیک از پایه مواد نفتی تهیه می شود و به ویژه در چند هفته اول پس از تولید نخ دارای بیشترین پرز است. یعنی از زمانی که از کارخانه ریسندگی نخ اکریلیک فرش خارج می شود تا چند هفته پس از پهن شدن در خانه مشتری نیز پرز دهی دارد و اگر فرش اکریلیک خریداری کرده باشید احتمال اینکه این هشدار را از طرف فروشنده نیز دریافت کرده باشید زیاد است. این پرز دهی به شکل شدیدی در پروسه تولید وجود دارد که در کارخانجات فاقد نشان استاندارد که قطعا توجهی هم به سلامت کارگر ندارند کارگران در معرض استعمال این پرزها به میزان بالایی هستند که امکان ابتلا به بیماری های زیادی را در آنها ایجاد می کند.

شرکت هایی که دارای نشان استاندارد هستند به احتمال زیاد در کاهش میزان این پرزها در هوا با استفاده از سیستم های تهویه مناسب، آموزش به کارگران برای استفاده از ماسک های مناسب و استفاده از الیاف و نخ های مرغوب با پرزدهی کمتر اقدام می کنند و در نهایت سلامت کارگر را تضمین می کنند.

شما خریدار محترم فرش ماشینی می توانید با توجه به نشان استاندارد کالا در هنگام خرید حامی شرکت هایی باشید که محصول با کیفیت و با استاندارد تولید می کنند و به سلامت کارگران خود، خریداران و در نهایت جامعه کمک می کنند.

بهنام قاسمی – مجله کهن

[instagram-feed]

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×