اخبار نساجی

انحلال سازمان پنبه و دانه‌های روغنی، صنعت نساجی را بر باد داد

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه با انحلال سازمان پنبه و دانه های روغنی، گلستان از استان ملقب به طلای سفید به واردکننده تبدیل شد، گفت: متأسفانه در آن زمان با برچیدن این سازمان از گلستان هیچ یک از سیاسیون، مذهبیون و فرهیختگان استان واکنشی نشان ندادند.

علیرضا مهاجر در همایش جهش دیمزارها و کشت پاییزه استان گلستان اظهار کرد: در ۳۰ سال گذشته بیشترین دغدغه‌ام را بر روی امنیت غذایی گذاشتم با این حال برخی از مسئولان این نگاه بنده را مورد تمسخر قرار می‌دادند اما پس از تحولات جهانی و جنگ اوکراین و روسیه تازه برخی از مسئولان به فکر این مسئله افتادند.

وی افزود: گرچه مسئله امنیت غذایی از نگاه برخی از مسئولان دور ماند اما خوشبختانه مقام معظم رهبری به این مسائل توجه دارند و در سخنرانی های اقتصادی خود حتماً به موضوع امنیت غذایی می پردازند و به جرأت می‌توان، گفت اگر نگاه تیزبینانه ایشان نبود شاید در برخی از مسائل با مشکل مواجه می‌شدیم.

بیش از ۷۵ درصد اراضی کشاورزی زیر ۵ هکتار است

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در تأمین مواد غذایی اساسی چاره ای جز ایستادن روی پای خود نداریم، بیان کرد: از نگاه بنده استان گلستان یک کشور کامل است و از ظرفیت های مختلف اعم از آب، جنگل، دشت، دانشگاه علوم کشاورزی و مرکز تحقیقات قوی و کشاورزان دلسوز برخوردار است اما ۴۰ درصد ظرفیت‌های گلستان نیز ختم به تولید نمی‌شود.

مهاجر نسبت به خرده‌مالکی و خرد شدن اراضی کشاورزی در استان گلستان هشدار داد و تأکید کرد: یکی از مشکلات ما کوچک شدن اراضی در کشور است، زمین مانند یک کارخانه است اگر به چند قسمت تقسیم شود کارخانه از تولید باز می ماندو

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی با بیان اینکه مسئله اصلی در حوزه کشاورزی تولید است نه اشتغال، گفت: متاسفانه اراضی کشاورزی خرد می شوند و اگر برای این معضل تدبیری اندیشیده نشود آینده‌ای بسیار خطرناک پیش پای ما قرار می گیرد.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بیش از ۷۵ درصد از اراضی کشاورزی در کشور زیر پنج هکتار است، متذکر شد: از سه میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار کشاورز ما حداقل دو میلیون خانوار زیر پنج هکتار زمین دارد و باید اراضی خرد کشاورزی ساماندهی شوند تا بتوان به این دسته از کشاورزان کمک کرد.

مهاجر تأکید کرد: کشورمان توانایی تأمین غذا برای بیش از ۲۵۰ میلیون نفر براساس تکنولوژی روز را دارد اما امروز دغدغه‌های دیگری اعم از کمبود آب مطرح می‌شود حال آنکه۷۰ درصد آب را هدر می‌دهیم.

عقب‌ماندگی وحشتناک گلستان در بخش مکانیزاسیون

وی به وضعیت گلستان در بخش مکانیزاسیون کشاورزی اشاره کرد و توضیح داد: استان گلستان در مکانیزاسیون به طور وحشتناک نه تنها از دنیا که از کشور عقب است و باید مشکلات این بخش را حل کنیم.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر ضرورت حرکت به سمت کشت حفاظتی تأکید کرد و افزود: توسعه کشت در دیمزارها مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است گرچه استان گلستان بین کشت آبی و غیرآبی گرفتار شده است.

مهاجر با بیان اینکه اگر بخش کشاورزی تحول نداشته باشد سایر بخش‌ها هم پیشرفت نمی کند، تصریح کرد: همه چیز در استان به کشاوری وابسته است و اگر درآمد کشاورز افزایش یابد استان متحول می شود.

وی با تأکید بر اینکه ما برای گلستان به عنوان استان مولد توجه و برنامه‌ریزی ویژه‌ای داریم، گفت: انحلال سازمان پنبه و دانه های روغنی همیشه برایم آزاردهنده بود، پراشتغال‌ترین و پرافزوده‌ترین محصول کشاورزی، پنبه است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با انتقاد از انحلال سازمان پنبه و دانه‌های روغنی، بیان کرد: متأسفانه عده‌ای به بهانه کوچک‌سازی دولت، هر جایی که مولد بودند را حذف کردند که یکی از این سازمان‌ها سازمان پنبه و دانه های روغنی گلستان بود و در آن زمان با برچیدن این سازمان از گلستان هیچ یک از سیاسیون، مذهبیون و فرهیختگان و مردم عادی استان گلستان واکنشی نشان ندادند.

مهاجر با تأکید بر اینکه با انحلال سازمان پنبه و دانه های روغنی، گلستان از استان ملقب به طلای سفید به واردکننده تبدیل شد، متذکر شد: در حالی که بعد از نفت اقدام به صادرات پنبه می کردیم سازمان پنبه و دانه های روغنی را تبدیل به اداره کل و سپس دفتر کردیم و در نهایت به واردکننده تبدیل شدیم و صنعت نساجی ما بر باد رفت.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×