اخبار فرش ماشینیاسلاید شومقالات فرش ماشینی

بازار فرش ماشینی یک بازار اشباع شده است

مشروح گفت‌وگوی مجله کهن با آقای ابراهیم خنامانی

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

آقای خنامانی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و بافندگان فرش شهرستان آران و بیدگل در گفت‌وگو با مجله کهن می‌گوید بازار فرش ماشینی یک بازار اشباع شده است و رقابت بسیار شدیدی در آن وجود دارد و اگر در دهه گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک ها به صورت بی رویه گشایش اعتبار نمی‌کردند و به هر کسی اجازه واردات ماشین‌آلات و تاسیس کارخانه فرش را نمی دادند فکر می کنم در حال حاضر این صنعت شکل و شمایل بهتری پیدا می کرد.

مشروح گفت‌وگوی مجله کهن را با آقای ابراهیم خنامانی بخوانید:

 اتحادیه چه وظایف، کارکردها و اهدافی را دنبال می کند؟

علاوه بر اجرای قوانین نظام صنفی که بر عهده اتحادیه هاست، اجرای مصوبات وزارت صنعت و معدن و تجارت و مجمع امور صنفی را در دستور کار داریم.

همچنین رفع مشکلات اعضاء، پیگیری مسائل واحدهای صنفی فاقد پروانه کسب، جلوگیری از سوء استفاده و فروش کالاهای بی کیفیت از مهمترین کارکردهای اتحادیه است.
در سال آینده مد نظر داریم در جهت جلوگیری از ارائه اجناس بی کیفیت در محل اتحادیه یک آزمایشگاه مجهز برای بررسی مشخصات فرش های ماشینی تولیدی و مطابقت آن با اظهارات تولیدکننده در لیبل پشت فرش راه‌اندازی نمائیم.

متاسفانه با گران شدن مواد اولیه، بالا رفتن قیمت تمام شده و افزایش قیمت فروش برخی از واحدهای تولیدی به سمت کاهش کیفیت مواد اولیه می روند. متاسفانه این معضل باعث ورود فرش های بی کیفیت به بازار شده است.

در این آزمایشگاه از واحد های صنفی به طور موردی نمونه فرش هایی به اتحادیه منتقل و آزمایش می شود و اگر لیبل با مشخصات واقعی مطابقت نداشته باشد با تولیدکننده یا واحد صنفی برخورد خواهد شد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

این کار هم به نفع اتحادیه و صنف فروشندگان فرش است و هم به نفع مردم. در اتحادیه احقاق حقوق مصرف کنندگان را در صدر کارها قرار داده ایم چرا که این مشتری است که همه چرخه تولید، توزیع و فروش فرش ماشینی را زنده نگاه می دارد.
در مواردی دیده شده است که مصرف کنندگان به دلیل خرید اجناس بی کیفیت شکایت هایی را داشته اند و ما به عنوان مرجع رسیدگی به این شکایت ها با واحدهای خاطی برخورد می کنیم.

khanamani-bazargani-logo

 آیا قیمت گذاری فرش ماشینی بر عهده اتحادیه است؟ آیا شما بر افزایش قیمت فروش هم نظارت دارید؟

در حال حاضر قیمت گذاری فرش ماشینی بر عهده اتحادیه نیست اما در بسیاری از مواقع به دلیل افزایش بی رویه قیمت ها دخالت کرده ایم و جلوی آن را به عنوان یک اهرم بازدارنده گرفته ایم.

آنچه مسلم است ما در این صنف افزایش قیمت چندانی نداریم و افزایش قیمت ها فقط به دلیل افزایش نرخ دلار و مواد اولیه وارداتی برای تولید فرش است.
باید توجه کرد که بازار فرش ماشینی یک بازار اشباع شده است و رقابت بسیار شدیدی در آن وجود دارد.

در مواردی دیده شده است که تولیدکنندگان قیمت ها را بالا می برند اما این رقابت شدید در بازار قیمت ها را می شکند و نهایتاً چون فروش کارخانه پائین می آید مجبور است به قیمت اصلی برگردد.

تولیدکنندگان باید فرش های خود را با قیمت واقعی و قابل قبول به بازار عرضه کنند. خوشبختانه یا متاسفانه حاشیه سود فرش ماشینی برای تولیدکنندگان و کارخانجات از گذشته حاشیه سود بالا و خوبی بوده است و برخی شرکت‌ها می خواهند در بازار امروز هم این حاشیه سود را حفظ کنند که چندان موفق نبوده اند.

هدف اصلی ما در اتحادیه مصرف کننده است. چرا که واحد صنفی بدون مصرف کننده معنا ندارد.

خوشبختانه در این صنف اصلاً گران فروشی نداریم. در خیلی موارد ارزان فروشی برخی واحد ها مشکل زاست و باعث اختلال در بازار می شود.

مثلاً وقتی مشتری فرشی را با نرخ مصوب ۱۰۰ تومان خریداری می کند واحد صنفی دیگری همان جنس یا جنس مشابه با کیفیت پایین تر را ۹۰ تومان می فروشد که در این موارد نمی توان واحدهای صنفی که با نرخ مصوب کالای خود را فروخته اند محکوم به تخلف کرد.

تنها معضل ما برخی از کارخانجات تولیدکننده متوسط و ضعیف هستند که به خاطر ماندن در بازار و فروش کالاهای خود به هر قیمتی اقدام به کاهش کیفیت فرش و تقلب می کنند که با آزمایشگاه مجهزی که راه اندازی خواهد شد امیدواریم بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم.

یکی از مشکلات ما مشکل واحدهای اجاره ای است که به دلیل مشکلات مالی، عدم پشتوانه، تغییر محل کسب، اتمام مدت قرارداد و … باعث مشکلات زیادی می شوند. متاسفانه ما نمی‌توانیم این واحدها را تحت پوشش اتحادیه قرار دهیم. مثلاً برای واحدی که اجاره نامه ۱ ساله یا دارای ۶ ماه اعتبار دارد نمی‌توانیم پروانه کسب صادر کنیم و قانونمند شدن آن پروسه بسیار مشکلی دارد.

من همین جا از مصرف کنندگان عزیز تقاضا می‌کنم حتما از واحدهای صنفی دارای پروانه کسب، فرش خریداری کنند تا اتحادیه بتواند در صورت تخلف با آنها برخوردهای لازم را انجام دهد.

طبق الزامات قانونی پروانه کسب باید نصب العین باشد تا مشتری، بازرسین و … بتوانند آن را ببیند.

با توجه به اشرافی که بر صنعت فرش ماشینی داشته اید وضعیت کلی این بخش را در حال حاضر چطور ارزیابی می کنید؟

به نظر من اگر در دهه گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک ها به صورت بی رویه گشایش اعتبار نمی‌کردند و به هر کسی اجازه واردات ماشین‌آلات و تاسیس کارخانه فرش را نمی دادند فکر می کنم در حال حاضر این صنعت شکل و شمایل بهتری پیدا می کرد.

متاسفانه ورود افراد دور از تولید و صنعت به این بخش گاهاً نتایج خوبی را در پی نداشته است. ولی با توجه به اینکه فرش دستباف به عنوان یک کالای هنری و ایده ال در کشور وجود داشته و طرح و نقشه های فرش دستباف به فرش ماشینی هم جان داده است بسیاری از مردم تمایل دارند فرش ماشینی را که به مراتب ارزان تر و قابل دسترس تر است را در خانه های خود پهن کنند و این تقاضا در کنار رشد دانش تولید فرش در ایران بازار خوبی را ایجاد کرده است و آینده خوبی هم وجود دارد.

فرش دستباف یک هنر گران بهاست و فرش ماشینی یک صنعت است. فرش ماشینی امروز در ایران بسیار پیشرفت کرده و از نظر فنی و تکنیک بافت، طرح و نقشه و … پتانسیل بالایی داریم. حتی ایده های شرکت های ماشین ساز خارجی فرش ماشینی هم از ایران گرفته می شود که البته جای تاسف دارد که چرا نمی توانیم این ماشین آلات را در ایران بسازیم.

به نظر من اگر فرش ماشینی در بخش مواد اولیه حمایت شود و تولیدکنندگان نیز در بازارهای صادارتی حضور پیدا کنند این صنعت می تواند به طور قطع فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تولید ملی را عملی کند.

بازرگانی خنامانی (نقش گستر ساوین)
بازرگانی خنامانی (نقش گستر ساوین)
در مورد اهمیت فروش و توزیع در چرخه تولید بیشتر توضیح دهید؟

نقش فروش در این چرخه قطعاً بسیار مهم است. اما متاسفانه در این بخش با مشکلاتی روبرو هستیم، حتی اصالتی را که قبلاً وجود داشته از دست داده ایم و دیگر این روزها کاسب الزاماً حبیب خدا نیست.

امروز فروشنده وقتی فرشی را می فروشد گاهاً باید مشتری را تا در خانه بدرقه کند، چون احتمال دارد فروشنده های دیگر جنس مشابه را ارزان تر و زیر قیمت واقعی و مصوب بفروشند.

این گونه فعالیت ها از توصیه های دین اسلام و آئین ما به دور است. از سوی دیگر متاسفانه ساز و کارهای مدرن و جدید فروش هم در همه صنوف از جمله فرش ماشینی وجود ندارد. در شرکت های بزرگ توزیع کننده و فروشنده فرش در دنیا قبل از اینکه شخصی بخواهد در فروشگاه اقدام به فروشندگی کند باید چندین سال در دفتر مرکزی آن شرکت همه جوانب و اطلاعات را در زمینه فروش و مشخصات فنی فرش به دست آورد.

در واقع فروشنده باید یک روانشناس و کارشناس خبره باشد نه کسی که فقط خوب حرف می زند. فروشنده همیشه نیاز به آموزش و آگاهی دارد.

امروز فروشنده خوب به کسی گفته می شود که خوب حرف زدن را با چاشنی شیطنت همراه می کند. فروشنده باید یک مشاور خوب برای خریدار باشد. متاسفانه بسیاری از ضربه هایی که واحد های صنفی در همه بخش ها تحمل می کنند، به دلیل عدم اطلاع و آگاهی است. حتی در بخش مالیات، عوارض، مسائل حقوقی و …

اتحادیه صنف فرش ماشینی و موکت آران وبیدگل محلی است برای دفاع از حقوق تمامی فروشگاه ها وتولیدکنندگان وبافندگان وکارخانجات فرش منطقه اران وبیدگل که وظیفه خطیر توزیع کف پوش ها در کلان شهر های ایران را بر عهده دارند. حدود 325 واحد دارای پروانه فعالیت در سطح شهر اران وبیدگل هستند که حدود 300 واحد نمایشگاه دارهنوز فاقد پروانه کسب است واین‌ها هم درآینده نزدیک تکمیل پرونده انجام می‌دهند .

 لطفاً در مورد نقش اتحادیه و کارکردهای آن در صنف فرش ماشینی بیشتر توضیح دهید.

طبق قانون، رسالت و وظایف اتحادیه ها کاملاً مشخص است و چهارچوب تعریف شده ای دارد. از مهم‌ترین این وظایف باید به ایجاد هماهنگی بین اعضای صنف و نهادهای دولتی اشاره کرد. رسالت کلی اتحادیه ایجاد نظم و قانون است تا صنف بتواند در چهارچوب مشخص و با هماهنگی کامل پیش برود و از بی قانونی ها، تخلفات، اعمال نظرهای شخصی یا گروهی که تنها منافع بخشی را تامین می‌کند جلوگیری شود.

ضمن اینکه حرکت در چهارچوب قانون و نظارت کافی در مورد صنف فرش ماشینی و موکت که به طور مستقیم با مردم و خریداران نهایی سر و کار دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

صدور جواز فعالیت کلیه واحدهای این صنف و نظارت بر نحوه عملکرد آنها، رسیدگی به شکایات مردمی، دفاع از حقوق اعضاء در بحث های مالیاتی، دارایی و اجرای مصوبات وزارت صنعت و معدن و تجارت از دیگر فعالیت های اتحادیه است.

همچنین در هیات مدیره جدید سعی کرده‌ایم تسهیلاتی را برای اعضاء فراهم آوریم که موجب رفاه و ارائه خدمات بهتر به آنها باشد.

در این راستا بحث بیمه تکمیلی اعضاء و مشاوره های مالیاتی را دنبال کرده ایم. به ویژه در بحث مالیات به دلیل اینکه در سال های اخیر بحث مالیات بسیار جدی تر شده است و سطح آگاهی اعضاء اتحادیه هم در این بخش نسبتاً کم است تصمیم گرفتیم امکان استفاده از مشاوره های مالیاتی را برای اعضاء فراهم کنیم.

این نوید را به اعضاء می دهم که به زودی مشاور حقوقی هم توسط اتحادیه به صنف محترم معرفی خواهد شد و اعضاء می توانند مسائل مهمی مثل چک های برگشتی و مشکلات مالی و حقوقی خود را با آگاهی کامل حل و فصل نمایند.

 با توجه به اینکه یکی از وظایف شما رسیدگی به شکایات مردمی و تخلفات واحدهای صنفی است اتحادیه در رابطه با مردم و خریداران نهایی چه وظیفه ای دارد؟

یکی از شعارهای اتحادیه اینست که «حق با مشتری است» چرا که بالاترین سرمایه هر واحد صنفی مشتری است و اغلب واحدهای صنفی ما هم مشتری مداری را در سر لوحه کارهای خود قرار داده اند.

یکی از مهمترین اهداف ما دفاع از حقوق مشتری است و نباید این تصور برای مشتریان به وجود آید که چون اتحادیه متولی فروشگاه های فرش و موکت در تهران است به هر قیمتی حقوق مصرف کننده را زیر پا می گذارد.

ما همیشه در یک شرایط عادلانه و با حفظ حرمت و حقوق مشتریان به شکایات رسیدگی می کنیم و اصلاً دلیلی ندارد که از تخلفات و خطاهای واحد صنفی زیر مجموعه خود چشم پوشی کنیم.

لطفاً در مورد مشکلات و معضلات موجود در صنف فرش ماشینی و موکت تهران و مسائلی که اعضاء با آن دست و پنجه نرم می کنند بیشتر توضیح دهید.

به نظر من مهمترین مشکل موجود نا بسامانی قیمت ها و بی ثباتی بازار است.

مشکل مهم دیگر مالیات است که متاسفانه دارایی بدون حساب و کتاب، مالیات بر سرمایه! را از واحدها طلب می کند در حالی که باید مالیات بر درآمد در نظر گرفته شود.

در حال حاضر اگر مدیر یک واحد صنفی خوش ذوق و خوش سلیقه باشد و با هزینه ای حتی اندک، محیط کاری زیبا و شکیل برای خود درست کند دارایی تصور می کند واحد صنفی روی پول خوابیده است.

متاسفانه ملاک اخذ مالیات از واحدهای صنفی بسیار کوته فکرانه و بی حساب و کتاب است. در شرایطی که سطح تجارت و فروش واحدها به دلیل نا بسامانی های اقتصادی کشور به شدت افت پیدا کرده و بازار راکد است فروشنده و یا واحد صنفی باید چه مالیاتی پرداخت کند؟

از مشکلات دیگر صنف، وصول مطالبات، چک ها و اسناد در بازار است. به طوری که حجم چک های برگشتی و ناتوانی مالی در پرداخت ها در مدت اخیر افزایش بی سابقه ای داشته است و جای نگرانی دارد.

اغلب فروشگاه ها و یا افرادی که دچار مشکل می شوند آنهایی هستند که پروانه کسب و جواز فعالیت ندارند و عضو اتحادیه هم نیستند.

این افراد صرفاً با هدف کلاهبرداری واحد صنف نمی شوند بلکه پس از مدتی به دلیل عدم تجربه کافی و یا عدم توان مالی دچار ضررهای هنگفتی می شوند و نمی توانند خود را به موقع جمع و جور کنند.

شایسته است افرادی که می خواهند وارد این صنف شوند و تجربه کافی در این کار ندارند قبلاً به اتحادیه مراجعه نمایند و با ما مشورت کنند. وقتی شما می خواهید رانندگی کنید و ماشینی بخرید حتماً باید دوره آموزشی را برای گواهینامه طی کنید و یا برای بدست آوردن یک شغل اداری نیاز به مدرک تحصیلی دارید.

برای افتتاح یک فروشگاه فرش و ایجاد یک تجارت سالم و هدفمند هم باید اصول اولیه کار را یاد بگیرید و با بزرگان صنف مشورت کنید. این انتظار را داریم که اعضای جدید در این بازار ملتهب و غیر قابل پیش بینی حتماً به اتحادیه مراجعه کنند و مشاوره های لازم را کسب کنند.

 به نظر می رسد نقش اتحادیه در این بین بسیار پر رنگ باشد. آیا بهتر نیست اتحادیه برای افرادی که تازه اقدام به تاسیس واحد صنفی کرده اند و یا اعضای قدیمی تر خود و حتی برای فروشندگان فرش دوره های آموزشی برگزار کند و علاوه بر آموزش شیوه های کسب و کار در حوزه های روان شناسی، اخلاقی، مشتری مداری و… نیز آنها را به روز کند؟

در حال حاضر مجمع امور صنفی اقدام به برگزاری یک سری کلاس های توجیهی برای کلیه اصناف نموده است اما اتحادیه فرش ماشینی نیز در نظر دارد چنین آموزش هایی را در آینده در تقویم کاری خود جای دهد.

آموزش کلید حل بسیاری از مشکلات موجود در همه بخش هاست. به ویژه در بحث اخلاق و نحوه برخورد با مشتری.

موارد بسیار زیادی را داشته ایم که مشتری ناراضی به اتحادیه مراجعه کرده است و طرح شکایت کرده است؛ شاید باور نکنید که در اغلب موارد کیفیت بد فرش و یا گران فروشی، مشتری را آزار نمی دهد بلکه این برخورد نامناسب و دور از ادب واحد صنفی است که او را به شدت عصبانی کرده است.

مشتری قبل از هر چیز برخورد درست و محترمانه را انتظار دارد.

چه توصیه هایی به واحدهای صنفی در این زمینه دارید؟

از همکاران عزیز می خواهم که با مشتری صادق باشند و با او محترمانه برخورد کنند. مشتری به این کاری ندارد که ما با چه مشکلاتی روبرو هستیم و یا چک برگشتی و مطالبات وصول نشده داریم.

شاید مشتری نتواند فشارهای وارد بر یک تولیدکننده وفروشنده و خستگی او را درک کند اما ما باید به نوبه خود صبور باشیم.

امروز با توجه به تعدد کارخانه ها وفروشگاه های فرش یک فروشنده باید مطمئن باشد که خریدار با مراجعه اول به او خرید نخواهد کرد و حداقل چند فروشگاه را دیده و قیمت های مختلفی دارد.

اگر فروشنده همه چیز را با صداقت به مشتری بگوید و به دنبال فریب او نباشد قطعاً موفق است چرا که خریدار این صداقت و درستکاری را به خوبی تشخیص می دهد.

در ۹۰ درصد موارد مشتری صرفاً یک کارشناس فرش نیست و نیاز به یک فرد قابل اعتماد دارد تا بتواند از او به عنوان یک کارشناس بهره بگیرد. بنابراین فروشنده ای موفق است که با صداقت، درستکاری و ادب و احترام بتواند مشتری را به هدف نهایی خود برساند.

در مرحله بعدی فروشنده نباید از اعتماد مشتری به هر دلیلی سوء استفاده کند بلکه باید برای این اعتماد ارزش قائل شود.

کسبه فرش ماشینی و موکت چگونه می توانند اخلاق صنفی را رعایت کنند؟

قبل از پاسخ به این سوال لازم می دانم از همه فروشندگان و اعضاء محترم صنف فرش ماشینی و موکت تهران که اخلاق صنفی را در رابطه با همکاران و یا در مواجهه با مشتریان به خوبی اجرا و رعایت می کنند تشکر و قدردانی کنم.

متاسفانه عدم رعایت اخلاق و ادب صنفی و کسب و کار در محل هایی که واحدهای صنفی به طور مجتمع قرار دارند و یا راسته بازارها بیشتر به چشم می خورد.

به نظر من اگر یک واحد صنفی با بدگویی از سایر شرکت ها یا واحدهای صنفی رقیب خود به دنبال فروش کالای خود باشد یک کار کاملاً غیر اخلاقی و به دور از شرع و عرف انجام داده است.

به نظر من تبلیغات منفی در این صنف همیشه نتیجه عکس دارد. نباید سطح فهم مشتری را دست کم گرفت. ممکن است که مشتری در زمینه فرش تخصص کافی نداشته باشد اما تقریباً مثل همه ما قدرت شناسایی خوب و بد در روابط اجتماعی خود را دارد.

کاسب امین مردم و جامعه است. امروزه اخلاقیات در بین کسبه کمرنگ تر از گذشته شده است اما هنوز هم اصناف از شریف ترین اقشار جامعه هستند و بخش عظیمی از تجارت و فعالیت های اقتصادی کشور را بر دوش دارند.

شایسته است که کمی ارزش ها و آداب و رسوم قدیمی کسبه قدیم را احیا کنیم و مطمئن باشیم که روزی هر کسی را خدا مقدر کرده و عاقبت به خیری همه ما در درستکاری و صداقت است.

گران فروشی و یا فروش اجناس زیر قیمت بازار برای خارج کردن بقیه از دور رقابت، هر دو کار نا شایستی است چون موجب تضییع حقوق دیگران خواهد شد. اتحادیه در موارد معدودی که گران فروشی انجام شود برخورد قاطعی انجام می دهد اما ما نمی توانیم کسی را به خاطر ارزان فروشی مواخذه کنیم و تنها در این مورد رعایت اخلاق صنفی از سوی واحدهاست که می تواند موجب حفظ آرامش در بازار شود.

سعی می کنیم در این موارد با کدخدا منشی موضوع را حل کنیم.

صنعت و صنف فرش ماشینی را چگونه توصیف می کنید؟

ببینید فرش ماشینی امروزه تبدیل به یک صنعت شده است و جایگاه بسیار خوبی در کشور دارد و هنوز جای پیشرفت بسیار زیادی در زمینه تولید و صادرات پیش روست.

فرش زائیده فرهنگ ایرانی است و با فرهنگ و زندگی ما گره خورده است. در سالهای اخیر صنعت فرش ماشینی به یک صنعت مدرن تبدیل شده است. اگر حمایت ها از صنعت فرش ماشینی به خوبی انجام می شد شاید می توانستیم در سال های آینده فرش ماشینی ایران را هم در جهان مطرح کنیم و در بازارهای صادراتی حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشیم.

در بازار داخلی نیز زمینه های زیادی برای فروش و تولید فرش وجود دارد. در حال حاضر سرانه تولید فرش ماشینی در ایران برای هر نفر کمتر از ۲ مترمربع است.

مزیت دیگر کشور ما این است که همانطور که ایران کشوری ۴ فصل است بازار فروش فرش هم در آن ۴ فصل است. مثلاً در مواقعی که در تهران بازار بسیار پر رونق است در برخی از شهرستان ها این گونه نیست.

در برخی مناطق ایران به دلیل فصلی بودن کشاورزی یا باغداری در هنگام برداشت محصولات کشاورزی یا باغی، بازار داغتری پیدا می کنند. اما آنچه مسلم است یک تولید کننده خوب نباید خود را به بازار ۷۵ میلیونی ایران محدود کند بلکه باید بازاری با وسعت چند میلیارد را برای خود تعریف کند.

اگر صنعت فرش ماشینی با این ظرفیت ها و پتانسیل های موجود بازار خود را محدود به ایران کند قطعاً در جا خواهد زد. البته در حال حاضر مشتریان بسیار زیادی خارج از کشور به خرید فرش های ایرانی تمایل دارند اما به دلیل مشکلات ناشی از تحریم نمی توانیم با آنها مراوده داشته باشیم.

امیدواریم هر چه زودتر این مشکلات مالی برطرف شود. تولیدات ما از بسیاری از فرش های ترکیه با کیفیت تر و مرغوب تر است.

 چه توصیه ای به خریداران فرش ماشینی دارید؟

مهمترین توصیه من این است که از واحدهای فاقد پروانه کسب خرید نکنند چرا که اغلب شکایات و تخلفات ایجاد شده از سمت همین واحدها رخ می دهد. پروانه کسب در واقع اعتبار آن فروشگاه است و اگر بخواهد تخلف کند در واقع با اعتبار خود بازی کرده است.

اتحادیه شدیدترین برخوردها را با واحدهای فاقد پروانه کسب انجام می دهد.

به نظر شما آیا تعداد واحدهای صنفی فرش ماشینی فرش در کلان شهر ها کافی خواهد بود؟

اصولاً فروش فرش یک شغل سنتی است و در آن فروش اقساطی نیز وجود دارد. به همین دلیل شاید یک فرش فروشی با سابقه در محله ای در غرب یا شرق تهران پاسخگوی نیاز بسیاری از اهالی آن منطقه باشد و مردم نیز بیشتر تمایل دارند از واحد صنفی محل زندگی خودشان خرید کنند که در دسترس تر و مورد اطمینان بیشتری است و در مورد فروش اقساطی هم امکان بیشتری وجود دارد.

به نظر من پراکندگی واحدهای فرش ماشینی در سطح شهر تهران مناسب است. از نظر تعداد نیز نمی توان عدد خاصی را مشخص کرد؛ چرا که قطعاً تعداد واحدهای عرضه کننده یک کالا با تقاضای آن کالا در جامعه خود به خود تنظیم می شود و اتحادیه برنامه ای برای کم یا زیاد کردن تعداد واحدها ندارد.

یک واحد صنفی فرش ماشینی موفق چه ویژگی هایی دارد؟

قطعاً یک واحد موفق باید صادق، درستکار و با اخلاق باشد.

بهترین تبلیغ برای یک فروشگاه، داشتن مشتریان راضی و وفادار است. یک خریدار وقتی فرش را می خرد تا مدت ها بعد در رابطه با کیفیت و قیمت آن کنجکاو است و اگر در مقایسه های خود به این نتیجه برسد که کالای خوب با قیمت مناسب به او فروخته شده بهترین تبلیغ خواهد بود و به طور مستقیم یا غیر مستقیم منافع زیادی را برای واحد صنفی فراهم می آورد.

در پایان لازم می دانم این نکته را یادآوری کنم که اتحادیه خانه تمام اعضاء و واحدهای صنفی است و متعلق به خود آنهاست.

ما آماده ایم تا مشاور و یاور خوبی برای همه مشکلات آنها باشیم.

از حدود ۳۰۰ واحد صنفی فاقد پروانه کسب هم دعوت می کنم هر چه زودتر جهت اخذ پروانه به اتحادیه مرجعه کنند و فعالیت صنفی خود را در چهارچوب قانون ادامه دهند.

در پایان لازم است از زحمات جناب مهندس محلوجی، ریاست اداره صمت آران وبیدگل هم بخاطرهمکاری‌های لازم با اتاق اصناف تشکر کنیم.

آقای خنامانی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و بافندگان فرش شهرستان آران و بیدگل
آقای خنامانی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان و بافندگان فرش شهرستان آران و بیدگل

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed]

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا