اخبار نساجی

تعدد نرخ باید از بین برود/نهادهای مبادله ارزی نقشی در عرضه و تقاضا ندارند

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

تعدد نرخ باید از بین برود/نهادهای مبادله ارزی نقشی در عرضه و تقاضا ندارند

 

از دیدگاه یك اقتصاد‌دان هر نهادی كه اقدام به خرید و فروش ارز كند نمی‌تواند نقش حساسی در تعیین حجم عرضه و تقاضا و یا قیمت ارز داشته باشد و تنها در بهتر یا بدتر‌شدن شرایط بازار موثر است.

دكتر بیژن بید‌آباد با اشاره به راه‌اندازی مركز مبادلات ارزی اظهار كرد: ایجاد نهاد‌های تسهیل‌كننده معاملات و مبادلات ارزی تنها منجر به كارایی یا ناكارایی در كشف قیمت بازار می‌شوند و نمی‌توانند میزان عرضه و تقاضای ارز را تغییر دهند؛ اما در بازار ارز رسمی و كارا قیمت ها با شفافیت مشخص و ریسك ناشی از تقلب به حداقل می‌رسد.

وی ادامه داد: هر تمهیدی نظیر بورس ارز، اتاق معاملات ارزی، بانك‌ها، صرافی‌ها و سایر نهاد‌های رسمی وغیررسمی عملا نقش حساسی در تعیین قیمت ندارند، بلكه تاثیر آنها تسهیل معاملات است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی افزود: اگر ارز در صرافی ها به فروش برسد میزان اطمینان معامله‌گران بیشتر از زمانی است كه در بازار‌های خیابانی خرید كنند وبه‌طور یقین اگرمبادله در بانك انجام شود اطمینان طرفین به ارز مبادله‌شده از لحاظ تقلبی‌ نبودن و صحت وقوع معامله بیش از صرافی‌ها است.

بید‌آباد عنوان كرد: باید سیاست شفاف مقام پولی و اقتصادی كشور تعدد نرخ را از بین ببرد و از سوی دیگر هیچ نهاد جدیدی برای معاملات ارزی ایجاد نكند و این وظیفه‌ را مانند سایر كشور‌های جهان به بانك‌ها و كلیه‌ نهاد‌های قانونی كه وظیفه‌ی معاملات ارزی را دارند بسپارند و بانك‌ها با نرخ بازار آزاد اقدام به خرید و فروش كنند.

این اقتصاد‌دان تاكید كرد: اگر بانك مركزی یا سایر مقامات اقتصادی تمایل به مدیریت شناور نرخ ارز دارند، تنها باید از طریق مكانیزم بازار نرخ را مدیریت كنند به عبارتی هر وقت كه لازم بود نرخ ارز پایین بیاید اقدام به فروش ارز كنند و اگر كه لازم است نرخ بالا برود اقدام به خرید ارز از بازار آزاد نمایند؛ كه در این صورت مدیریت ارزی كشور به سمت یك وضعیت كارا پیش می‌رود.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا