اخبار فرش ماشینی

رئیس سازمان توسعه تجارت هشدار داد‎: حجم روابط تجاری ایران و عراق کاهش می‌یابد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‎تصویر مسئولان و‎ ‎فعالان اقتصادی عراق نسبت به تجارت و فعالان اقتصادی کشورمان به حدی منفی‎ ‎است که موجب نشاندن عرق شرم بر پیشانی ما می‌شود‎.
به گزارش خبرنگار موج، بابک افقهی معاون وزیر بازرگانی و رئیس سازمان‎ ‎توسعه تجارت در سی و هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با‎ ‎اعلام این مطلب گفت: تصویر ذهنی عراقی ها از بازرگان و کالاهای ایرانی به‎ ‎حدی مخدوش است که آنها ما را متهم می‌کنند که ایران اقدام به فروش کالای‎ ‎پیله‌وری و بازارچه‌ای به این کشور می‌نماید‎.

‎وی‎ ‎افزود: با توجه به شرایط تحریم و مشکلاتی که صادرکنندگان با آن مواجه‎ ‎هستند، باید گفت که نحوه تجارت ایران با عراق بسیار نامطلوب است و ادامه‎ ‎این امر منجر به افول حجم تجارت میان ایران و عراق می‌شود‎.
رئیس سازمان‎ ‎توسعه تجارت ادامه داد: ایران در سال گذشته ۴.۲ میلیارد دلار کالای‎ ‎غیرنفتی به عراق صادر کرده است که این رقم در سال‌جاری به ۱.۲ میلیارد‎ ‎دلار رسیده است‎. ‎معاون وزیر بازرگانی با اشاره به مرز مشترک ۱۴۵۰‏‎ ‎کیلومتری میان ایران و عراق اذعان داشت: ایران و عراق در بخش‌های مختلف‎ ‎اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و اقتصادی با یکدیگر تشابهات بسیاری دارند، اما به‎ ‎رغم وجود این تشابهات و مرز گسترده میان دو کشور، نخستین مرکز تجاری ایران‎ ‎در سلیمانیه عراق طی هفته‌های آتی افتتاح می‌شود و این در حالی است که‎ ‎کشور ترکیه چندین مرکز تجاری در عراق راه‌اندازی کرده است‎.

رئیس سازمان‎ ‎توسعه تجارت تصریح کرد: تجارت ایران و عراق مبتنی بر شیوه پیله‌وری و‎ ‎مرزنشینی است و هیچ‌گاه بنگاه‌های بزرگ در بازار این کشور حضور نیافته‌اند‏‎. ‎این‎ ‎مقام مسئول متذکر شد: اگر روابط تجاری میان ایران و عراق به همین منوال‎ ‎ادامه پیدا کند، به طور قطع حجم مبادلات دو کشور افول پیدا خواهد کرد‎.‎

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×