اخبار فرش ماشینی

سامانه كد رهگيري فضا را براي عرضه كالاي قاچاق ناامن مي‌كند

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

معاون وزير صنعت و تجارت :
سامانه كد رهگيري فضا را براي عرضه كالاي قاچاق ناامن مي‌كند

جراي سامانه كد رهگيري، ميزان قاچاق كالا در سطح شبكه توزيع را به حداقل رسانده و فضا براي عرضه كالاهاي قاچاق را ناامن مي‌كند.

محمد صادق مفتح ـ معاون فناوري اطلاعات و تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ به خبرنگار بازرگاني ايسنا گفت: تفاهم‌نامه ايجاد و بهره‌برداري سامانه رهگيري کالاي وارداتي که به طور مشترك در ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان گمرك و موسسه استاندارد پيگيري مي‌شود، در راستاي نظام كد رهگيري و ايجاد سامانه كشف كالاي قاچاق بر مبناي ديتا ماتريس يا باركد دوبعدي است كه در واقع همان طرح شبنم وزارت بازرگاني سابق است كه به مدت يك‌سال به طور اختياري پياده شد.

وي افزود: اين طرح پس از سه ماه كار فشرده و انجام نشست‌هاي مختلف بين دستگاه‌ها به نتيجه رسيده و هم اكنون در حال گسترش است.

مفتح زمان اجراي طرح بارکد دو بعدي بر روي کالاهاي وارداتي را از ابتداي آبان ماه اعلام كرد و افزود: با اجراي طرح بارکد دو بعدي اين امکان براي مصرف كننده فراهم مي‌شود كه بتواند در بازار خرده فروشي، كالاي قاچاق و تقلبي را از کالاي اصلي تشخيص بدهد.

معاون فناوري اطلاعات و تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت دامنه اجراي طرح را شامل چهارگروه كالايي كه توسط ستاد مركزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز اعلام شده ذكر كرد و افزود: در حال حاضر اين چهار گروه كالايي ملزم به رعايت باركد دوبعدي با كد واحد هستند و وارداتشان تحت پوشش طرح شبنم انجام خواهد گرفت كه به مرور تسري پيدا مي كند و دامنه كالاها بيشتر مي‌شود.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

مفتح در ادامه به مزاياي اجراي سامانه كد رهگيري اشاره و تصريح كرد: اين باركد قابل شناسايي براي عامه مردم، مصرف كنندگان و بازرسان سيتسم‌هاي نظارتي در سطح خرده فروشي است و افراد با يك تلفن همراه دوربين دار با كمترين هزينه مي توانند تشخيص بدهند كه كالاي عرضه شده قاچاق است يا مجاز؟

وي توضيح داد: به اين نحو كه از كد دوبعدي الصاق شده بر روي كالا عكسي گرفته و به بانك اطلاعاتي مورد نظر ارسال مي شود؛ اگر آن كد در بانك اطلاعاتي ثبت شده باشد نشان دهنده مجاز بودن كالاست و اگر ثبت نشده باشد،‌ غيرمجاز است.

معاون فناوري اطلاعات و تجارت الکترونيکي وزارت صنعت، معدن و تجارت ابراز اميدواري كرد با اجراي اين طرح، ميزان قاچاق كالا در سطح شبكه توزيع به حداقل برسد و نظام توزيع كشور براي ورود و عرضه كالاهاي قاچاق ناامن شود.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا