اخبار فرش ماشینی

شوک حذف يارانه‌ها در بازار پوشاک

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

پوشاک 30 تا 60 درصد افزايش قيمت پيدا کرده است. درحالي که‏‎ ‎تغيير فصل صورت گرفته و بازار پوشاک با تغيير انواع محصولات مواجه شده است، شوک‎ ‎قيمتي در اين صنف نه تمايلي براي فروشندگان جهت فروش گذاشته است، نه تواني براي‎ ‎خريدار‎.

‎فعالان بازار پوشاک معتقدند که بالا رفتن هزينه‌هاي توليد و‎ ‎افزايش بهاي مواد اوليه صنعت نساجي مهم‌ترين دلايل افزايش قيمت پوشاک، خاصه پوشاک‎ ‎زمستاني محسوب مي‌شود. طبق عرف هر ساله بازار، با شروع سرما و افزايش تقاضا براي‎ ‎خريد پوشاک زمستاني بهاي اين کالاها با افزايش مواجه مي‌شود اما تجربه امسال؛ تجربه‎ ‎ديگري است. به عنوان مثال انواع پالتو که در سال قبل به بهايي حدود 70 تا 150 هزار‏‎ ‎تومان فروخته مي‌شد در حاضر با قيمتي حدود 100 تا 200 هزار تومان فروخته مي‌شود‏‎. ‎اين درحالي‌است که رشد قيمت رخ داده در بازار پوشاک وارداتي بيش از انواع داخلي اين‎ ‎محصولات بوده و بالا بودن تنوع رنگ، طرح، مدل و کيفيت پوشاک زمستاني وارداتي باعث‎ ‎شده تا استقبال از اين کالاها در مقايسه با توليدات وطني بيشتر باشد که اين امر‎ ‎زمينه افزايش بيشتر بهاي پوشاک خارجي رابه وجود آورده است‎.

‎بالا رفتن قيمت مواد اوليه از جمله نخ و پنبه نيز از ديگر عللي‎ ‎است که رشد قيمت پوشاک را به دنبال داشته است. پوشاکي که مواد اوليه توليد آن از‎ ‎مشتقات نفتي به دست مي‌آيد، به دنبال افزايش قيمت نفت، گران شده است. تعرفه بالاي‎ ‎واردات پوشاک خارجي از ديگر دلايل گراني اين کالاست‎.

? ‎سوء استفاده برندها از آشفته بازار پوشاک‎
‎برندهاي خارجي که در ايران فعاليت دارند و داراي شعبه هستند نيز‎ ‎از اين آشفته بازار پوشاک داخل نهايت بهره‌برداري را مي‌کنند و با فروش کالاهاي‎ ‎توليد درجه يک چيني و بعضاً توليد مشترک کشورهاي چين و کره از نقدينگي موجود در‎ ‎ايران سود مي‌برند. برندهاي “بنتون”، “آدولفو دومينگوئز” و “آديداس” از جمله‎ ‎برندهايي هستند که در بازار داخلي فعال‌اند‎.

‎اما افزايش قيمت پوشاک خارجي در ايران درحالي اتفاق مي‌افتد که‎ ‎يک پارادوکس قيمتي مقابل اين پديده در ايران به وجود آمده است. در کشورهاي صاحب سبک‎ ‎در پوشاک، مثل ايتاليا، آمريکا و اسپانيا به دليل بحران جهاني و افزايش هزينه‌هاي‎ ‎توليد، توليد‌کنندگان بزرگ پوشاک همچون “مارکس‌اند اسپنسن”، “دي‌اند‌اي” و “آدولفو‎ ‎دومينگوئز”در فصل‌هاي مختلف فروش چند دور متوالي حراج قيمتي دارند و براي ماندن در‎ ‎بازار جهاني توليدات خود را با قيمتي بسيار پائين‌تر از گذشته به فروش مي‌رسانند‎. ‎اما در داخل افزايش قيمت‌هاي پوشاک برخلاف بازار جهاني صورت مي‌گيرد و به جاي کاهش‎ ‎قيمت افزايش قيمت صورت گرفته است‎.
‎يک عضو اتحاديه صادرکنندگان صنايع نساجي و پوشاک در خصوص افزايش‎ ‎قيمت پوشاک به “خبر” مي‌گويد: هزينه‌هاي توليد در داخل بالاست و اين موضوع سبب شده‎ ‎توليد‌کنندگان کالا را با قيمت بالا به فروش برسانند. وي، يکي ديگر از دلايل افزايش‎ ‎قيمت پوشاک در ايران را هزينه‌هاي بالاي کارگر و مزد و نيز ماليات دانست‎.
‎خليل رحيمي، با طرح موضوع هدفمند کردن يارانه‌ها که قرار است از‎ ‎ابتداي سال جاري اجرايي شود گفت: “بيشتر واحدهاي توليدي با آگاهي از اينکه با اجراي‎ ‎هدفمند کردن يارانه‌ها هزينه‌هاي توليد به دليل آزاد‌سازي قيمت سوخت و افزايش‎ ‎هزينه‌هاي حمل و نقل به طور سرسام‌آوري بالا مي‌رود، با افزايش بي‌رويه پوشاک توليد‎ ‎خود پيشاپيش درصدد تأمين سود خود هستند‎.”

‎گراني گوشت؛ دليل افزايش قيمت پوشاک چرم‎
‎بخشي از کيف و کفش و پوشاک که مواد اوليه آن از صنعت چرم تشکيل‎ ‎مي‌شود نيز در رشد قيمت از ديگر محصولات عقب نمانده و در سال جاري با رشد قيمت 30‏‎ ‎درصدي مواجه شده است‎.
‎سعيد شادکام، عضو اتحاديه صادرکنندگان پوست و سالامبور و چرم‎ ‎ايران در گفت و گو با “خبر” به وضع وخيم اين صنعت اشاره مي‌کند‎ ‎و مي‌افزايد: “در‎ ‎سال جاري قيمت محصولات توليد شده از محصول چرم با رشد 30 درصدي قيمت مواجه شده‏‎ ‎است‎.”

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

‎وي در بيان مهمترين دليل افزايش قيمت پوشاک چرم مي‌گويد‎: “‎مهمترين دليل گراني گوشت و صدور دام زنده و کمبود کشتار است به طوري که جمعيت دامي‎ ‎کشور که در سال گذشته دچار سرمازدگي شد، دامداران را مجبور کرد تا 20 ميليون رأس‏‎ ‎ميش را ذبح کنند، که ترميم اين جمعيت دامي حداقل 3 سال زمان مي‌خواهد‏‎.”
‎نماينده اتحاديه صادرکنندگان پوست و سالامبور و چرم ايران در‎ ‎اتاق بازرگاني ايران به کاهش صادرات محصولات چرم به کشور ايتاليا نيز اشاره کرد و‎ ‎گفت: اين کشور به عنوان يکي از کشورها هدف صادراتي محصولات چرم ايران در حال حاضر‎ ‎با کاهش واردات چرم از ايران مواجه شده است که خارج از دلايل داخلي و بحران در صنعت‎ ‎چرم، عدم امکان گشايش اعتبار در بانک‌هاي اروپايي براي صادرکنندگان ايراني يکي از‎ ‎عمده‌ترين دلايل کاهش صادرات چرم به ايتاليا است‎.

‎جولان پوشاک چيني در بازار‎
‎به دليل عدم نظارت بر فروش پوشاک خارجي در بازار داخل، پوشاک‎ ‎چيني در رده‌هاي متفاوتي وارد مي‌شود و با قيمت‌هاي مختلف به فروش مي‌رسد. يکي از‎ ‎فروشندگان پوشاک خارجي نيز در اين رابطه مي‌گويد: “متقاضيان خريد و استفاده از‎ ‎پوشاک چيني در کشور ما به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ دسته اول افرادي هستند که به مارک‎ ‎و کيفيت لباس بيش از بهاي آن اهميت مي‌دهند و دسته دوم افرادي هستند که پايين بودن‎ ‎قيمت برايشان از درجه اهميت بالاتري برخوردار است‎.”

‎مهرداد لاريجاني تصريح مي‌کند: “اگرچه قيمت پوشاک مارک دار دو‎ ‎تا پنج برابر بهاي انواع عادي است اما اين نوع پوشاک مشتريان خاص خود را داشته و‎ ‎اتفاقاً از بازار پررونقي نيز برخوردار است‎.”
‎وي با اشاره به اينکه سهم پوشاک مارک‌دار در مقايسه با ديگر‎ ‎پوشاک به يک دهم بازار هم نمي‌رسد، افزود: “در مقابل طيف وسيعي از بازارهاي داخلي‎ ‎در اختيار پوشاک بي‌نام و نشان است که غالباً چيني بوده و به اسم پوشاک ترک به فروش‎ ‎مي‌رسد‎.”

‎اين فعال بازار پوشاک وضعيت فعلي بازار پوشاک کشور را آشفته‎ ‎عنوان کرد و گفت: “وجود تقلب گسترده، افزايش پله‌اي قيمت‌ها و قيمت‌گذاري سليقه‌اي‎ ‎پوشاک توسط فروشندگان موجب بي‌اعتمادي مردم و آشفتگي و نابساماني اين بازار شده‎ ‎است‎.”

‎وي با اشاره به فعاليت گسترده توليدکنندگان زيرپله‌اي افزود‎: “‎اين افراد مارک و برندهاي معروف پوشاک را متري يک هزار تا دوهزار تومان خريداري‎ ‎کرده سپس پوشاک توليدي خود را به نام برندهاي معروف به فروش مي‌رسانند. بايد توجه‎ ‎داشت که اگرچه قيمت پوشاک مارک دار در مقايسه با انواع ديگر بسيار بالاتر است اما‏‎ ‎کيفيت مطلوب، دوخت خوب و مناسب و تنوع و رنگ‌هاي زيباي اين نوع پوشاک دليل قابل‎ ‎قبولي براي خريد آنهاست‎.”
‎وي افزود: “همچنين خريد پوشاک مارک‌دار از نمايندگي‌ها و‎ ‎فروشگاه‌هاي معتبر اين اطمينان را به خريدار مي‌دهد پوشاکي که خريداري مي‌کند جنس‎ ‎اصل بوده و تقلبي نيست. هم‌اکنون در بسياري از فروشگاه‌هاي پوشاک، لباس‌هايي به نام‏‎ ‎برندهاي معروف عرضه مي‌شود که اصل نبوده و از روي قيمت پايين مي‌توان به تقلبي بودن‎ ‎آن پي برد به عنوان مثال شلوار جين مارک زاراي اصل با قيمتي بيش از 80 هزار تومان‏‎ ‎به فروش مي‌رسد در حالي که نوع تقلبي آن قيمتي بين 20 تا 35 هزار تومان دارد‏‎.”‎

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا