اخبار نساجی

صادرات گازوییل و بنزین از ایران به ۳ کشور

مذاکره هایی با افغانستان برای صادرات بنزین و گازوییل شده است و با ساخت خط لوله روزانه حدود ۱.۵ میلیون لیتر بنزین و گازوییل هم به ارمنستان صادر خواهد شد.

ایلنا: مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با تاکید بر آمادگی ایران برای افزایش صادرات گازوییل به عراق گفت: مذاکره هایی با افغانستان برای صادرات بنزین و گازوییل شده است و با ساخت خط لوله روزانه حدود ۱.۵ میلیون لیتر بنزین و گازوییل هم به ارمنستان صادر خواهد شد.

به گزارش ایلنا، علیرضا ضیغمی درباره صدور مجوز صادرات حدود یک میلیارد لیتری بنزین از کشور افزود: صادرات بنزین مانند گاوزییل به صورت مستمر انجام نمی شود و هم اکنون بنزین مازاد بر نیاز کشور در بورس عرضه یا به صورت تک محموله ای صادر می شود.
وی گفت: امسال به صورت تک محموله ای بنزین به افغانستان صادر و اخیرا نیز یک محموله ۲۰ هزار تنی بنزین نیز در خلیج‌فارس فروخته‌ شد.

ضیغمی تصریح کرد: بیشتر علاقه‌مند هستیم محموله‌های بنزین مازاد بر نیاز کشور را در قالب محموله ‌های ۲۰ هزار یا ۳۰ هزار تنی با کشتی صادر کنیم.
وی افزود: صادرات بنزین در دریای خزر به صورت محموله‌های پنج هزار تنی و صادرات به افغانستان نیز به وسیله تانکر انجام می‌شود که روزانه از ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار لیتر متفاوت است.

ضیغمی با بیان اینکه افغانستان بیشتر تمایل به واردات گازوییل از طریق ایران دارد ، افزود : آمادگی داریم روزانه به صورت میانگین دو تا پنج میلیون لیتر گازوییل به افغانستان صادر کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در باره صادرات سوخت به ارمنستان نیز گفت: بر اساس مذاکره های انجام شده در صورت ساخت خط لوله برای انتقال فرآورده روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین و گازوییل (۷۵۰ هزار لیتر بنزین و ۷۵۰ هزار لیتر گازوییل) از طریق این خط لوله هشت اینچی از بندرعباس به این کشور صادر خواهد شد که این میزان تا روزانه سه تا چهار میلیون لیتر قابل افزایش است.

ضیغمی در باره روند صادرات فرآورده به عراق تصریح کرد: هم اکنون عملیات صادرات گازوییل به این کشور با ارسال محموله های ۱.۵ میلیون لیتری آغاز شده است و می توانیم روزانه تا سه میلیون لیتر گازوییل هم به عراق صادر کنیم.
بهمن پارسال مجوز صادرات یک میلیارد لیتری بنزین و دیگر فرآورده ها به وزارت نفت داده شد ؛ این در حالی است که قرار بود صادرات بنزین از خرداد سال ۹۰ آغاز شود، اما بر اساس سیاست گذاری جدید تلاش شد تا این کار مهم با شتاب بالاتری به مرحله اجرا در آید.

شرکت ملی پالایش و پخش همزمان با صدور مجوز صادرات بنزین، مذاکراتی برای صادرات فرآورده های نفتی به دیگر کشورهای همسایه از جمله افغانستان و ارمنستان انجام داد ، پیش تر بنزین و دیگر فرآورده های نفتی به عراق صادر می شد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×