اخبار فرش ماشینی

فرش اصيل ايراني چه ويژگي‌هايي دارد؟

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

فرش اصيل ايراني چه ويژگي‌هايي دارد؟

 

می‌خواهیم سفر کنیم به دنیای هزار و یک شب، در میان تار و پود هنر ایرانی و سری بزنیم به بته جقه، گل و مرغ و هزاران طرح اسلیمی و هندسی زیبای دیگر مهمان خانه‌هاي گرم‌تان هستند.

مطمئنا به این موضوع دقت کرده‌اید که خانه هیچ ایرانی تا کنون هیچگاه خالی از فرش نبوده است، نام ایرانیان با فرش گره خورده و همه ما خانه‌های بدون فرش را بی روح و سرد مي‌دانیم.

این خود دلیلی است بر این واقعیت که نیاز به خرید این محصول در کشور ما در همه زمان‌ها وجود دارد و هیچ گاه از بین نخواهد رفت. این موضوع حتي نشان‌دهنده قدمت فرهنگي مردم یک سرزمین با هنر اصیل 2500 ساله خودشان است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

صنعت فرش در ایران تا کنون رونق بی‌نظیری داشته، به استثنای این ماه‌هاي اخیر که به علت تحریم‌هاي ایجاد شده بر سر راه اقتصاد ایران كه کمی از تب و تاب افتاده است. ما تقریبا چیزی حدود یک سوم بازار‌هاي جهانی فرش را در اختیار داریم و به کشور‌هاي زیادی از جمله امارات، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا، برزیل، سوئد، قطر، لبنان و استرلیا فرش صادر مي‌کنیم، آمریکا هم که تا به حال یکی از بزرگترین بازار‌هاي صادرات فرش ایرانی بود به دلیل تحریم‌ها در حال حاضر از گردونه خارج شده است، در مورد واردات فرش دستباف هم آماری که اعلام مي‌شود صفر است، اما نمونه‌هاي محدودی از فرش‌هاي بلژیکی در بازار وجود دارد که با وجود ماشینی بودن شباهت بسیار زیادی به فرش‌هاي دستباف ایرانی دارند و از کارخانه‌هاي معروف ورباتکس، بللو و گالاکسی وارد مي‌شوند.

تا قبل از دهه 50، تمام فرش‌هاي تولیدشده در ایران دستباف بودند، اما اوایل دهه 50 اولین فرش‌هاي ماشینی نیز تولید شدند و بهترین فرش‌هاي ایرانی متعلق به قم، تبریز و کرمان هستند، اما نمی‌توان هنر بی همتای هنرمندان فرشباف شهرهایی چون بیرجند، کاشان، اراک و فرش‌های ترکمن را نادیده گرفت. صنعت فرش ایران همواره در معرض خطر الگوبرداری و تقلید کشورهایی چون هند، پاکستان و افغانستان، چین و ترکیه قرار داشته است و حتی نمونه‌هاي کپی شده بسیاری توسط این کشور‌ها در اروپا و آمریکا به فروش مي‌رسد.
انواع فرش

به طور کلی فرش‌هاي دستباف از ابریشم و پشم بافته مي‌شوند و فرش‌هاي ماشینی از نخ پلی‌پروپلین و نایلون به همین دلیل فرش‌هاي ماشینی به‌راحتی روی سنگ و سرامیک سر می‌خورند و جابه‌جا مي‌شوند. نکته مهم دیگر در مورد فرش‌هاي ماشینی الیاف مصنوعی آن است که ممکن است برای شما و اعضای خانواده‌تان حساسیت‌هاي پوستی ایجاد کند و همین‌طور به‌راحتی مو و آلودگی را به خود جذب مي‌کنند.

در مقابل، فرش‌هاي دستباف به خاطر الیاف طبیعی این مشکلات را ندارند و به خاطر نرمی و لطافت شان اگر روی آنها استراحت کنید، هیچ‌گاه کمر درد نخواهید گرفت و خاصیت دفع گرما در تابستان و دفع سرما در زمستان را هم دارند.

این روزها فرش‌هاي مدرن ماشینی با طرح‌هاي متنوع که اغلب ابعاد زیر 9 متر مربع دارند در شکل‌هاي مربع، مستطیل و گرد به بازار عرضه مي‌شوند طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. فرش‌هاي پرز بلند نمونه رایجی از این فرش‌هاي امروزی هستند که درواقع همان قالی خرسک‌های قدیمی‌اند، تنها موضوعی که در مورد فرش‌هاي پرز بلند جدید اهمیت دارد این است که به سادگی گرد و غبار را داخل خود جمع مي‌کنند و پیشنهاد من این است که اگر سابقه آسم یا آلرژی دارید، این فرش‌ها را در اتاق خوابتان پهن نکنید.

فرش‌هاي ابریشم‌گونه نمونه دیگری هستند که از ابریشم مصنوعی بافته مي‌شوند و از ویژگی‌هاي مثبت اين فرش‌ها این است که روی زمین سر نمی‌خورند و نیازی به ترمز فرش ندارند و 100 درصد قابل شست‌وشو هستند.

راه تشخیص فرش تقلبی از اصلی

یکی از اولین تفاوت‌هاي فرش اصیل ایرانی در برابر نمونه‌هاي تقلبی تنوع بی‌شمار در طرح و رنگ است.

فرش‌هاي تقلبی مارک و مشخصات کامل و واضحی ندارد؛ یعنی در واقع شناسنامه فرش که در پشت آن نصب شده اطلاعات کاملی را در برمی‌گیرد شامل ؛ نوع و جنس الیاف، طول پرز، وزن فرش، تعداد گره در هر متر مربع، دستورالعمل شستشو و نام کارخانه و کشور تولیدکننده یا نام واردکننده که در صورتی که هر کدام از این اطلاعات ناقص باشد، می‌توان به اصلی بودن آن شک کرد.

پرز دادن بیش از حد فرش یکی دیگر از نشانه‌هاي تقلبی بودن آن است.

هنگام خرید حتما به این موارد توجه کنید

در فرش دستباف چند سانتی‌متر اختلاف در ابعاد فرش در قسمت‌هاي بالا و پایین یکی از مشخصات فرش است و عیب به شمار نمی‌رود، اما در صورتی که در قالیچه‌هاي کوچک به چشم مي‌آید با تا کردن فرش از قسمت میانی مي‌توانید از تقارن آن اطمینان پیدا کنید.

به تقارن رنگ در قسمت‌هاي متقارن توجه کنید و حتما در نور طبیعی آن را بررسی كنید، این نکته را در نظر بگیرید که رنگ فرش در جهت خواب آن تیره‌تر به نظر مي‌رسد. حواستان باشد که اشکال و هندسه طرح جایی ناتمام نمانده باشد.

اگر قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فرش اختلاف داشته باشد، نشانه این است که با رنگ‌هاي جوهری فرش را رنگ کرده‌اند و ممکن است رنگ بدهد.

فرش‌ها با پرز خشن سخت‌تر تمیز مي‌شوند، پس یادتان باشد که پرز فرش باید درخشان و انعطاف‌پذیر باشد.

 

منبع: کارپتور

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا