اخبار فرش ماشینی

كنترل توليد نانو الياف

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‏پژوهشگران دانشگاه اميركبير موفق شدند ، با ساخت دستگاه برق ريسي (‏electrospinning‏ ‏‎(‎، با امكانات مخصوص به خود ، امكان توليد كنترل شده نانو الياف را فراهم آوردند با كنترل فرايند برق ريسي ، مي توان نانو اليافي با خواص دلخواه و با كاربرد در حوزه هاي مختلفي همانند فيلتراسيون ، مهندسي بافت ،رهايش كنترل شده- ي دارو تو ليد كرد .
در فرآيند برق ريسي ، به دليل اينكه جريان محلول ، حين فرآيند ديده نمي شود و نيز به دليل سرعت بسيار بالاي فرآيند ، تعيين نقطه پايداري فرش دستباف با دشواري هاي زيادي همراه است . در پژوهش انجام شده روشي جديد براي تعيين شرايط فرآيند پايدار ، ارائه شده است .

در اين پژوهش ، از دستگاه برق ريسي ساخته شده به وسيله پژوهشگران دانشگاه اميركبير ، استفاده شده است ، و با اضافه كردن اجزايي به دستگاه برق ريسي ، جريان الكتريكي منتقل شده با سيال ، حين فرآيند ، اندازه گيري گرديده است . با ثبت جريان مذكور در هر10 ميلي ثانيه به وسيله كامپيوتر و بررسي تغييرات آن با تغييرات ولتاژ ، مي توان شرايطي را كه منجر به فرآيند پايدار مي شود به دست آورد .

جزئيات اين پژوهش كه در قالب پايان نامه ي دكتري دلارام فلاحي و با همكاري مهدي رفيع زاده ، دانشيار دانشكده مهندسي پليمر دانشكده صنعتي اميركبير ، ناصر محمدي ، استاد دانشكده مهندسي پليمر ، بهروز وحيدي دانشيار دانشكده مهندسي برق ، دانشگاه  صنعتي اميركبير صورت گرفته ، در مجله ‏polymer international ‎‏ (جلد 75 ، صفحات 1368-1363 سال 2008 ) منتشر شده است .

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا