اخبار فرش ماشینیاسلاید شو

نقدی بر نقدهای پیر و فرسوده انجمن

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

انجمن صنایع نساجی گزارش عملکرد خود را منتشر کند …

ناصر زجاجی

– در سالهاي 46 تا 62 بزرگترين صادرکننده پارچه به آلمان، انگلستان، ايتاليا و فرانسه بوديم
– به دليل همين استانداردها و کيفيت بالا ، يکي از کارخانجات نساجی ايراني تا 7 سال لباس پليس انگلستان را تامين ميکرد.
– ما که لباس پليس انگلستان را تأمين مي کرديم به جايي رسيديم که کالاي ايراني به فروش نميرسد!
– در زمان دکتر مصدق که به دليل ملي شدن صنعت نفت تحريم شديم با صادرات پنبه اين مملکت را اداره کرديم در حالي که امروز با همه امکانات موجود، توليدمان به 50 هزار تن کاهش پيدا کرده است.

نظرات بالا بخش هایی از مطالبی است که توسط اعضای محترم فعلي انجمن نساجي ايران و دبيران اين انجمن تقريبا هر سال، به عنوان جملات کليشه اي و نخ نما شده بيان مي شوند با کمال تعجب و تاسف و کمي تامل گفتم؛ “جانا سخن از زبان ما ميگويي”. خوب پس وضعیت صنعت نساجی ما اين بود که جنابعالي اشارت فرموديد!! اکنون ذکر چند نکته در باب اين مطالب خالي از لطف نخواهد بود…

آلبرت انيشتن ميگويد هرکس گذاشته را فراموش کند محکوم به این است که آانرا دوباره تکرار کند. و گذاشته چراغ راه آينده است.

بفرماييد اعضای مطلع انجمن و به نوعي مرتبط با دست اندرکاران صنعت نساجي به چه کاري مشغول بودند که صنعت نساجی این چنین رو به زوال رفته است ؟

آيا زمانيکه بنام بازسازي صنعت نساجي، کارخانجات بزرگ يکي پس از ديگري که بر اثر بي کفايتي مديران مربوطه در حال نابودي قرار ميگرفت، انجمن و اعضای آن کجا تشریف داشتند؟

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

کارخانجاتي که بدليل مرغوبيت زمين هاي خود مورد نظر بانکهاي مختلف قرار گرفته و تا جا داشت کارخانجات مغروض گشته و بعد نابود شد کجا بوديد و چرا از راهکارهاي خلاق و علم خود استفاده نکرديد؟
براي يادآوري تعدادي از اين کارخانجات را برايتان ذکر مي کنم:
کارخانجات بافکار تهران
کارخانجات چيت ري وممتاز شهرري
کارخانجات جهان چيت کرج
کارخانجات مخمل وابريشم کاشان وريسندگي کاشان
کارخانجات گرک وکاموا کاشان
کارخانجات پارس فاستون…ناهيد…سمين…اصفهان
کارخانجات کنف کار وايران کنف فرش گيلان -رشت
کارخانجات نساجي مازندران
و دهها کارخانه ديگر

بفرمايد زمانيکه ازآمدن بانوي آهنين نساجي احساس شعف ميکرديد چه اقدام مثبتي انجام داديد؟
و زمانيکه برای يافتن رمز سامورايي! برای تولید چادر مشکی در ایران جشن گرفتید چطور آنرا پیگیری کردید و نهایتاً این پروژه به کجا ختم شد؟

اکنون انتقاد کردن چه معنايي دارد؟ سالها تيم اصلي انجمن نساجي را عده ای معدود تشکيل داده و بر اريکه آن حاکم هستند اکنون بيان مطالب این چنینی به کرات و هر چند ماه يکبار توسط انجمن و حامیان آن جز پراکنده کردن ياس و نااميدي چه عايدي براي فعالان اين صنعت، دانشجويان نساجي و … دارد؟
بيايید اميد بيافرینيم. آيا همه چيز تاريک است؟ آيا بانک ها و سرمايه گذاران در صنعت نساجي با اين شرايط مسموم ايجاد شده تمايلي به حمايت از نساجي دارند؟
بياييم بيان کنيم ما عليرغم همه مشکلات، در حال حاضر حرف اول را در خاورميانه در صنايع فرش ماشيني ميزيم. بيايیم خوشحال باشيم که توانسته ايم اکنون فرش 1600 شانه توليد کنيم. بيايید به مردم و مسئولین يادآوري کنيم از مجموع کمتر از صد دستگاه بافندگي فرش قبل از انقلاب اکنون هزاران دستگاه از مدرنترين دستگاههاي بافندگي فرش ماشيني دراختيار داريم. بيايید بيان کنيم خطوط ريسندگي توليد نخ خاب فرش چقدر پيشرفت کرده است.
اعلام کنيد يزد در زمينه پارچه هاي مبلي ترکيه را به زير آورده و باور کنيم که بالاخره با تلاش شبانه روزي زحمت کشان و تولیدکنندگان صنعت نساجي بالاخره غول توليد چادر مشکي توسط جوانان این مرز و بوم در شرکت حجاب شهرکرد شکسته شد. و اکنون دهها هزار دانشجو و فارغ التحصيل رشته نساجي داريم که ميتوانند با اميد به اينده وارد چرخه توليد شوند. بپذيريد که شما در پشتباني لازم ازصنعت نساجی خيلي کوتاهي کرديد و جز تخم نا اميدي و سردي و رکود در اين صنعت نپاشيده ايد. آیا این درست است که هزاران مدیر و کارگر و فعال صنعت نساجی با این همه مشکلات و سختی در این صنعت زحمت بکشند و انجمن و اعضای آن تنها سعی کنند همه جا صنعت نساجی را ورشکسته و دارای مشکلات زیاد نشان دهند؟ چرا افرادی که سالها در انجمن حضور دارند با این رزومه غیر قابل قبول جای خود را به جوانان خوش فکر نمی دهند؟

اگر من به جاي اعضاي فعلي انجمن بودم به طور داوطلبانه و خود جوش براي ميدان دادن به جوانان و فکرهاي تازه و به روز استعفاء داده و نقش رهبري اين صنعت را به آنها واگذار مي کردم. وقتي اعضاي محترم انجمن همواره انگشت اتهام را به سمت دولت و مشکلات سياسي و اقتصادي مي گيرند آيا تا به حال شده که يک بار هم عملکرد خود را در طي اين چند دهه در انجمن نقد و بررسي کنيد؟

اينجانب به نمايندگي از بسياري از فعالان صنعت نساجي ايران که شايد مطالب و سوالات ذکر شده در اينجا سوالات و انتقادات هميشگي آنها نيز بوده باشد و تا به حال در رسانه هاي نساجي انجمن و جامعه و … مطرح نشده است، از شما عزيزان و مسئولين انجمن نساجي ايران تقاضا دارم پاسخ مناسبي در مورد موارد مطرح شده به خانواده نساجي ایران داده و با کمک يکديگر راه حلي براي مشکلات اين صنعت و تقويت نقاط قوت آن پيدا کنيم.

از شما و اعضاي با سابقه انجمن که سالها در اين نهاد حضور داشتند مي خواهم به غير از مصاحبه هاي نااميد کننده، ايجاد فضاي منفي نسبت به اين صنعت در جامعه، و ورشکسته نشان دادن آن، حداقل گزارش و یا ليستي از فعاليت هاي مثبتي که براي اين صنعت انجام داده ايد را براي آگاهي هزاران فعال و دلسوز نساجي اين کشور منتشر کنيد.

بيا تا گل برافشانيم و مي در ساغر اندازيم …
فلک را سخت بشکافيم و طرحي نو در اندازيم

 

مهندس ناصر زجاجی مجرد- کارشناس رسمی دادگستری رشته نساجی و رنگرزی

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا