اخبار فرش ماشینی

نمايشگاه نساجي از چين تا تهران

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

نظر شما در رابطه با نمايشگاههاي نساجي ايران و نمونه هاي خارجي آن چيست؟ همچنين لطفا راجع به نمايشگاه ايتما آسيا به عنوان مدير يكي از تورهاي نمايشگاهي چيست؟ ‏
حضور ايرانيان در نمايشگاه چين ر خوب بود به طوري كه ايران رتبه پنجم را از نظرتعداد بازديد كننده در بين 93 كشور به خود اختصاص داد. به طور تخميني بيش از 500 نفر ايراني (طبق آمارهاي غيررسمي) به نمايشگاه آمدند كه البته غير از اشخاصي كه از ايران با تورهاي مختلف و با هدف بازديد از نمايشگاه وارد چين شده بودند تعدادي نيز از كشورهاي ديگر مانند آمريكا- كانادا- تايلند و … به اين جمع اضافه شدند.
گروه ما نيز در قالب تور تخصصي نمايشگاه، شرايط مناسبي را از هر جهت پشت سر گذاشت. سعي ما در اين گروه بر اين بود تا بهترين امكانات را از نظر هتل، پرواز، تورهاي داخل شهري، مشاوره هاي تخصصي و … براي همسفران خود مهيا كنيم كه خوشبختانه اين امر محقق گرد يد .
اما يكي از بزرگترين مشكلات ايراني ها در چين مشكل زبان و برقراري ارتباط بود. البته اين مشكل به عقيده من بيشتر متوجه چيني ها مي شد به طوري كه حتي مد يران فروش شركت هاي چيني كه به زبان انگليسي مسلط بودند به دليل لهجه خاص و عدم توانايي در برقراري ارتباط، ما را دچار مشكل كرده بودند.
همچنين راهنماهاي انگليسي زبان تور نيز به دليل پراكنده شدن افراد در سالنها و اينكه برخي از مديران دوست دارند خريدشان محرمانه بماند نتوانستند چندان اين مشكل را حل كنند.
از جمله عواملي كه اين نمايشگاه را حائز اهميت مي كرد مي توان به نكات زير اشاره كرد:
نخست اينكه اين اولين ايتما آسيايي بود كه در كشور چين به عنوان يك قطب صنعتي و اقتصادي و البته نساجي حال حاضر جهان برگزار مي شد. نكته بعدي ادغام اين نمايشگاه و نمايشگاه ‏CITME‏ چين براي اولين بار بود كه باعث رشد چشمگيري در ميزان غرفه گذاران و بازديد كنندگان آن شد و حتي شركت هاي زيادي چند ماه قبل از شروع نمايشگاه با درب هاي بسته مواجه و موفق به گرفتن غرفه نشدند.
دليل بعدي نيز گوشه گيري و به نوعي پنهان كاري چيني ها در نمايشگاههاي خارج از چين است چرا كه ماشين سازان چيني كه با كپي صد در صد ماشين آلات اروپايي حاضر به شركت در نمايشگاههاي بين المللي مانند ايتما مونيخ نمي شدند در اينجا فرصت ارز اندام پيدا كردند. هر چند كه برخي از شركت هاي چيني نيز نوآوري هايي روي ماشين آلات خود كه پايه كپي دارند، انجام دادند و با تغيير كاربري يا افزايش سرعت، ماشين آلات خود را با شكلي نو ارائه كردند كه اگر هم قبلاً وجود داشته به دلايلي كه عرض كردم ما آنها را در نمايشگاه ايتما مونيخ رويت نكرده بوديم. البته اين ترس چيني ها به دليل بروز مشكلات قانوني نيست و تنها ترس آنها قرار گرفتن در مقام مقايسه با ماشين آلات اروپايي است كه موجب تضعيف آنها خواهد شد.
اما طبعاً از نظر نوآوري و تكنولوژي هاي جديد نمي توانستيم از اين نمايشگاه انتظار بالايي داشته باشيم اين به دليل فاصله زماني كم با نمايشگاه ايتما مونيخ عملاً امكان نوآوري را از توليدکنندگان گرفته بود.
ايشان اعتقاد دارند نمايشگاه به دليل نزديكي آن به زمان برگزاري المپيك 2008 در پكن تا حدي تحت تاثير اين رويداد قرار گرفته بود؛

از نكات جانبي ديگر مي توان به تحت تاثير قرار گرفتن نمايشگاه توسط بازي هاي المپيك اشاره كرد. برگزاري رخداد مهمي در ابعاد المپيك حتي براي كشوري مانند چين نيز دشواري هاي خاصي را داشت كه به طور طبيعي توجه بيشتر چيني ها را به خود جلب كرده بود. از مواردي كه بيشتر ملموس بود حضور نيروهاي سرويس دهنده چيني بود. مثلا اغلب اتوبوس هاي خوب و آبرومند چيني ها و بسياري از پرسنل خدماتي آنها كه به زبان انگليسي تسلط كامل داشتند عازم پكن شده بودند.
اما به طور كلي، مشكل خاصي نبود و چيني ها نشان دادند كه توانايي برگزاري رخدادهاي بزرگ را پيدا كرده اند ودر اين موارد  فاصله زيادي با اروپايي ها ندارند. ضمن اينكه چين محيط مناسبي براي توريست هاست و دولت چين امكانات بسيار مناسبي را براي آنها در نظر گرفته است به ويژه در شهر شانگهاي كه بسيار زيبا و ديدني است و جاذبه هاي توريستي بسياري را در خود جاي داده .
روز آخر نمايشگاه عملاً غير قابل استفاده بود چرا كه از ساعت 12 ظهر اكثريت غرفه گذاران شروع به جمع آوري غرفه ها نمودند كه غير معقول  و البته عجيب بود.‏

مقايسه تركيه و چين در صنعت ماشين سازي نساجي؟
ببينيد صنعت ماشين سازي نساجي در دنيا دچار تحولاتي شده است. در حال حاضر شركت هاي اروپايي كه مشتريان زيادي در چين و آسيا دارند اقدام به ايجاد يك واحد توليدي در چين كرده اند. امروز اروپايي ها تنها ماشين  آلات با تكنولوژي بالا (‏Hightech‏) را توليد مي كنند و ساخت ساير ماشين آلات معمولي به هند و تركيه و چين منتقل شده است.
اگر اين موضوع را به 2 بخش تقسيم كنيم، در يك بخش چين و در بخش ديگر تركيه برنده است. چين در قسمت توليد ماشين آلات با سفارش بالا و سنگين در دنيا مانند خطوط ريسندگي موفق است و تركيه علاوه بر اين توانايي ساخت ماشين آلات پيچيده تر را دارد و خريدار مي تواند بعد از اروپا، تركيه را براي خريد اين نوع ماشين ها انتخاب كند. 
خوشبختانه يا بدبختانه در نمايشگاه ايتما چين گروه هاي ايراني، خريدهاي زيادي از ماشين سازان چيني كردند كه البته به نظر من از لحاز ايجاد کار در ايران اين امر مثبتي است.
اين نمايشگاه اولين نمايشگاه در چين بود كه  براي ورود به آن بليط فروخته شد . اين امر مزاياي متعددي را در برداشت كه ايشان به برخي از آنها اشاره مي كنند.
معمولاً بليط فروشي باعث مي شود نمايشگاه از کلاس خاصي برخوردار شود و خريداران و تصميم گيرندگان اصلي آن صنعت به نمايشگاه مراجعه نمايند  و در آرامش بيشتري بازديد مي كنند. هر چند كه بهاي نسبتاً كم بليط ورودي نمايشگاه شانگهاي (در حدود 20 دلار) موجب اين امر نشد و روز اول ورودي نمايشگاه به طرز عجيبي شلوغ بود. اما نمايشگاه ايتما مونيخ با قراردادن ورودي 70 يورويي براي بازديد كنندگان موجب شد افراد متخصص و طالب نوآوري  از بازديد کننده بدون هدف  جدا شود.
بر خلاف تعدادي از  نمايشگاههاي ايران كه بيشتر به يك تفريحگاه شبيه است تا نمايشگاه تخصصي!! بازديد كنندگان متخصص بسيار نادرند و حتي برخي افراد تنها براي گرفتن هداياي تبليغاتي و يا كاتالوگ به نمايشگاه مي آيند. برگزار كنندگان اين عمل را با هدف شلوغ تر كردن نمايشگاه انجام مي دهند كه جاي تاسف دارد. چند سالي است كه در نمايشگاه تهران هم اقدام به بليط فروشي مي شود اما اين بها بسيار ناچيز (يک دلار ) است.

آقاي مهندس نوايي در  رابطه با نمايشگاه بين المللي نساجي تهران نيز نظرات جالبي دارند.
متاسفانه نمايشگاه تهران هر سال ضعيف و ضعيف تر و البته بين المللي تر مي شود!!!
كشورهاي اروپايي كه هر سال نمايشگاه را بازديد مي كنند، نااميدتر شده و ديگر همين تعداد معدود نيز به تهران نخواهند آمد كما اينكه اين امر در سالهاي گذشته به وضوح ديده شده است.
اين مشكل اساسي بيشتر متوجه برگزار كنندگان نمايشگاه است كه حتي بعضاً بابت اجاره غرفه هزينه بالاتري از نمايشگاه هاي معتبر اروپايي اخذ مي كنند!! و اين علامت سوال بزرگي براي صنايع نساجي است. جالب اينكه من در ساير نمايشگاههاي تخصصي مانند مواد غذائي، ساختمان، كشاورزي و …. به هيچ وجه چنين مساله اي را مشاهده نكردم و اين امر مختص برگزار كنندگان نساجي است. حضور خارجي ها (در بخش ماشين آلات) در نمايشگاه تهران در حد صفر است و حضور شركت هاي ايراني نيز به جز تعداد معدودي كه مشتريان هميشگي نمايشگاه در ايران هستند بسيار ضعيف است.‏‎ ‎متاسفانه اگر كل نمايشگاههاي نساجي كه در ايران در طول يك سال گذشته برگزار شده (تهران- اصفهان- يزد  و … ) را با هم جمع كنيم به اندازه يك سالن نمايشگاهاي خارجي نخواهند شد

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا