اخبار فرش ماشینی

نگاهی به صنعت نساجی استان یزد

‏ نساجی استان یزد ، مهم ترین نقش را در این صنعت در ایران دارد که از گذشته دور در این خطه رواج داشته است. از سالها پیش در مناطقی از شهر یزد ، بسیاری از مردم در این حرفه فعالیت می کردند و پارچه های دست بافته یزدی ها در کشور زبانزد بود.
کارخانه های بزرگ نساجی همچون یزد باف ، درخشان ، افشار ، تابان ، گرد باف و غیره در یزد وجود داشت که برخی از آنها هم اینک نیز دایر است.
در گذشته ، صدای دستگاههای سنتی و قدیمی خط تولید صنایع نساجی بیش از زمان حاضر به گوش می رسید اما رشد تکنولوژی و جایگزین شدن دستگاههای پیشرفته به جای قدیمی ، بافت پارچه و تولیدات این صنعت را آسان تر و سریع تر کرده است.

در گذشته دستگاههای نساجی در قالب کارگاههای کوچک در مناطقی نظیر گردفرامرز، ابرندآباد ، مریم آباد ، محمودآباد ، و اکرم آباد استقرار داشت.
صنعت نساجی یزد ، طیف وسیعی از محصولات نساجی از جمله انواع الیاف، نخ، پارچه لباس، رومبلی ، پرده ای، موکت و فرش را شامل می شود.

به گفته مسوولان ، هم اینک دو هزار و ? ????واحد تولیدی کوچک و بزرگ نساجی با بیش از ????هزار شاغل در استان یزد فعال است.

همچنین کارشناسان و صاحبنظران می گویند: در حال حاضر یزد بیشترین تنوع در تولید منسوجات را در ایران دارد و صنعت نساجی یزد را می توان قطب صنعت نساجی ایران نامید.
تولید انواع پارچه های رومبلی ، پارچه های پرده ای ،پیراهنی، ملحفه ای، متقال و غیره از جمله تولیدات نساجی استان یزد محسوب می شود.

همچنین محصولات سنتی و بومی شامل روفرشی، دستمال ابریشمی، چادر شب، انواع شال و روسری، ترمه و غیره از دیگر تولیدات این صنعت است.
مدیر عامل یکی از واحدهای نساجی یزد گفت: تعداد واحدهای نساجی در این استان ، تولیدات آن را رقابتی کرده است.

مهدی عشقیان افزود: اگر تولیدات نساجی به کیفیت خوب عرضه شود بازار خوب را در اختیار خواهد گرفت.
به گفته وی ، یزد از گذشته دور در زمینه صنعت نساجی حرف اول را در کشور می زده و این میراث گرانبها باید حفظ شود.
یک کارشناس صنعت استان یزد گفت: هم اینک تولیدات نساجی در یزد به سه روش ماشین های قدیمی ، نمیه صنعت (ژاکارد ) و صنعتی و مدرن تولید می شود.
علی محمد دهقان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تولیدات نیمه صنعتی عمدتا به بافت پارچه های پرده ای و سوسن، روفرشی و رومبلی اختصاص دارد و بازار نسبتا خوبی دارد.
وی اظهار داشت: با توجه به تسهیلات و حمایتهای دولت، ماشین های بافت پارچه پیشرفته طی سه سال اخیر رو به رشد بوده است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر تولیدات نساجی رو مبلی و انواع روفرشی که با روش ژاکارد بافته می شود بیشترین حجم تولیدات نساجی استان یزد را به خود اختصا ص داده است.
وی اظهار داشت: با استفاده از روش ژاکارد، پارچه با روش دستگاه رایانه ای نقوش خود را دریافت و بر روی پارچه حک می کنند اما در روش سنتی اغلب از روش چاپی برای نقش دار کردن پارچه استفاده می شود.
وی کارخانجات یزد باف، گردباف، افشار و تابان را از مهمترین مراکز نساجی استان یزد در زمینه های تولید فرش ماشینی ، پارچه های فاستونی ، کشباف ، پتو و غیره بیان کرد.
عضو هیات مدیره شرکت تعاونی بافندگان استان یزد اظهار داشت: هم اینک ???? واحد نساجی بافت فرش ماشینی نیز در این استان فعال است.
رییس سازمان صنایع و معادن استان یزد نیز چندی پیش با اشاره به سابقه خوب صنعت نساجی در این استان ، رکود بازار را مهمترین مشکل این صنعت بیان کرد.
غلامرضا پور فلاح افزود: این مشکل جهانی و کشوری است و امیدواریم هر چه زودتر حل شود.‏

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×