اخبار فرش ماشینیمقالات نساجی

پارچه ریون چیست ؟

داستان ریون از این قرار است ...

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

ریون الیاف نساجی و یا پارچه های ساخته شده از بازسازی سلولز است. اما ما در ایران اصولا پارچه ای را ریون می گویند که حالت کشی دارد و حتی توری. اما داستان ریون از این قرار است:

هزاران سال مي گذشت و بشـر هم چنان پارچه هاي خود را از الياف طبيعي، مي بافت، يعني از پنبه، پشم، ابريشم و كتان. اين ها را الياف طبيعي مي نامند زيرا به همان صورتي كه هست از گياهان، يا از بدن حيوانات و يا از كرم ابريشم در اختيار ما قرار گرفته، مصرف مي شوند. سپس در پرتوي دانش انسان توانست كه خود نيز اليافي بسازد؛

الیاف ساخته دست بشر يعني اليافی مصنوعي كه اصلاً شباهتي با نخ طبيعي ندارند این اتفاق در حدود سال 1855 میلادی توسط شخصی به اسم “جرج ادمارس” صورت گرفت .

جرج ادمارس – مخترع الیاف مصنوعی ریون
جرج ادمارس – مخترع الیاف مصنوعی ریون

الياف مصنوعي را از مغز چوب، پـنبه، شير، زغال سنگ، آب، هوا و مواد بسياري ديگر تهيه مي كنند. برخي از الياف مصـنوعي به قدري عالي ساخته مي شوند كه به ظاهر هيچ فرقي با الياف طبيعي ندارند. در ميان اين ها از همه معروف تر گويا ريون است كه از پنبه يا مغز چوب به دست مي آيد. البته از مغز چوب، كاغذ هم مي سازند، و از پنبه نيز مواد منفجره تهيه مي كنند. در تمام گياهان يك ماده شيميايي وجود دارد به نام سلولز .

یک دستگاه ریسندگی ویسکوز ریون از سال ۱۹۰۱-min
یک دستگاه ریسندگی ویسکوز ریون از سال ۱۹۰۱

آيا مي دانيد كه پنبه هم سلولز است. سلولز از نظر شيميايي به شكل مايع غليظي است كه اگر آن را به شيوه‌ خاصي به عمل آورند، نخ و برخي از فرآورده هاي ديگر از آن به دست مي آيد. ريون را به اشكالي گوناگون مي توان ساخت. يعني مي توان آن را مانند ابريشم، پشم و يا كتان به عمل آورد.

الیاف ویسکوز ریون و مشخصات آنرا بهتر بشناسیم

 

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

چند نمونه پارچه ریون

پارچه ریون

پارچه ریون

پارچه ریون

پارچه ریون

پارچه ریون

پارچه ریون

پارچه ریون

پارچه ریون

پارچه ریون

پلی استر ; مقایسه خواص و ویژگی ها با الیاف مصنوعی دیگر

 

چون ريون ساخته دست بشر است آن را به هر گونه اي كه بخواهد در مي آورد، مثلاً كوتاه و پرزدار يا بلند و كشيده مانند رشته ابريشم. از به هم تابيـدن ريون هاي كوتاه و پرزدار، نخـي شبيه الياف پشم و كتان، به دست مي آيد و پارچه هايي كه از آن بافته مي شوند شكل پارچه هاي پشمي يا نخي هستند. ولي براي جامه هاي كشباف و جوراب از«نخ ريون» استفاده مي كنند.

نوعي نخ مخصوص و ضـخيم ريون در تهيه‌ ي طناب لاسـتيك اتومبيل و همراه كائوچوي مصنوعي به كار مي رود. به هنگام تابيدن يا به عمل آوردن ريون، گاهي الياف بلند پاره مي شوند و يا در هم گير مي كنند. در گذشته، اين ها را مواد بي مصرف پنداشته همه را دور مي ريختند، ولي بعـداً دريافتند كه مي توان همين الياف پاره و به هم گره خورده را با ماشين هاي پشم ريسي شانه كرد و آن ها را به صورت نخ، ريسـيد.

اين كشف زمينه اي جديد در صنايع ريون گشود. زيرا نخ هايي كه بدين گونه به دست مي آيند نرم و پرزدار بوده حالت پارچه هاي پشمي و يا پشمي بسيار ظريف (فلانل) را پيدا مي كنند. از آن پس ديگر چنين مواد را كه قبلاً بي مصرف مي پنداشتند، عمداً به وجود مي آورند تا با ريسيدن آن ها بتوانند نخ براي تهيه‌ پارچه هاي بسيار مرغوبي فراهم بياورند.

برای تولید مانتو، دامن، تونیک و لباس های مجلسی تولیدکنندگان به پارچه ای نیاز دارند تا حالت لخت داشته باشد که بهترین گزینه برای دستیابی به این ویژگی پارچه ریون می باشد. تنوع رنگی پارچه ریون به دلیل خاصیت رنگ پذیری بالا بسیار متنوع است اما در بازار ایران رنگ های مشکی، سرمه ای و رنگ بنفش سیر با استقبال بیشتری مواجه است.

 

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

 

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. با سلام و خسته نباشید.ببخشید من میخواستم بدونم پارچه ریون کریستال کره که میگن جنسش لیزه؟چطور جنسی داره؟ممنون میشم جواب بدین خیلی واجبه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا