اخبار فرش ماشینیاسلاید شوجذاب‌ترین‌هاگزارش نمایشگاه هاماشین آلات نساجی

گزارش نمایشگاه ایتما ۲۰۱۹ ; مجله کهن

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

گزارش نمایشگاه ایتما ۲۰۱۹:: مجله کهن :: بهنام قاسمی :: یک بار دیگر نمایشگاه ایتما به عنوان بزرگترین رویداد نمایشگاهی در بخش ماشین آلات نساجی در بارسلون اسپانیا در تاریخ ۲۰ لغایت ۲۶ جوا ۲۰۱۹ و در مرکز نمایشگاهی شهر بارسلون که یکی از بزرگترین مراکز نمایشگاهی جهان می باشد بر گزار گردید.

مجله نساجی کهن نیز مانند دوره های گذشته یعنی ایتما ۲۰۰۷ مونیخ ، ایتما ۲۰۱۱ بارسلون ، ایتما ۲۰۱۵ میلان برای چهارمین بار متوالی در این نمایشگاه بی همتا غرفه گذار بود و میزبان بسیاری از بازدیدکنندگان ایرانی و خارجی و فعالان صنعت نساجی جهان.

غرفه مجله نساجی کهن در نمایشگاه ایتما

غرفه مجله نساجي كهن در نمايشگاه ايتما بارسلون

قیمت بلیط ورودی نمایشگاه : حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

برگزار کنندگان نمایشگاه ایتما از آنجایی که وسواس و دقت زیادی برای فیلتر کردن بازدیدکنندگان نمایشگاه دارند یکی از بهترین ابزارها برای این کار را قراردادن هزینه ورودی می دانند که هم می تواند به خوبی و تا درصد بسیار بالایی صرفا موجب ورود متخصصین این حوزه شود و هم درآمد بسیار خوبی را نصیب آنها می کند.

طبق اعلام برگزارکنندگان از نمایشگاه امسال بیش از ۱۲۰  هزار نفر بازدید کردند که اگر با کمی اغماض فرض کنیم ۱۰۰ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کنند و هر نفر بلیط ورودی به ارزش ۱۲۵ یورو خریداری کند درآمدی بیش از ۱۲ میلیون یورو از محل بلیط فروشی نصیب برگزار کنندگان می شود. در تمامی درهای ورودی به شدت ورود و خروج بازدیدکنندگان و غرفه گذاران در نمایشگاه کنترل میشد و حتی بعضا با درخواست کارت شناسایی و یا پاسپورت هویت شخص صاحب کارت ورود برای جلوگیری از تقلب و استفاده یک کارت توسط چند نفر چک می شد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

کارت ورودی به نمایشگاه ایتما مجله کهن

حضور کمرنگ ایرانی ها و ریجکت ویزا

در این نمایشگاه حضور ايراني ها كمرنگتر از هميشه بود و علت اصلي آن رد تعداد بسيارزيادي از ويزاهاي شركت ها و متقاضيان ايراني توسط سفارت اسپانيا در ايران عنوان شده است. به نظر ميرسد بيزينس تورهاي نمايشگاه هاي نساجي كه توسط برخي مجلات و جامعه و انجمن هاي نساجي انجام ميشد نيز امسال چندان پر رونق نبوده و اغلب اين تورها كنسل شده و يا با تعداد بسيار اندكي از متقاضيان انجام شده است. اوضاع نابسامان اقتصادي و قيمت هاي ارز در ايران نيز موجب شده كه علاقه شركت هاي ايراني به سرمايه گذاري هاي جديد و خريد ماشين الات به روز و جديد نيز كاهش يابد.

بنگلادشي ها از جمله كشورهايي بودند كه مانند ايرانيان به شدت با رد شدن ويزا مواجه شدند و اين موجب شد بسياري از شركتهاي حاضر از اين امر اظهار ناراحتي كنند، بر خلاف ايران كه شايد حداقل در شرايط حاضر خيلي براي ماشين سازان نساجي مهم نباشد ، بنگلادش يكي از بازارهاي بسيار خوب است كه عدم حضور بازديد كنندگان بنگلادشي يكي از ضعف هاي نمايشگاه بود.يكي از شركت هاي تركيه اي سازنده ماشين آلات شستشو و رنگرزي به مجله كهن گفت: بنگلادش يكي از بازارهاي مهم ماست و با داشتن نزديك  ١٠٠٠ واحد رنگرزي فعال نياز به تعداد بسيار زيادي ماشين آلات دارند كه متاسفانه در اين نمايشگاه حضور ضعيفي داشتند و بسياري از آنها با رد ويزا مواجه شدند.

 

ترک ها قدرتمند تر از همیشه

طبق اعلام نماينده برگزاري نمايشگاه ايتما در گفتگوي اختصاصي با مجله نساجي كهن بزرگترين كشورهاي شركت كننده در اين رويداد به ترتيب عبارتند از : ايتاليا با ٣٦٤ غرفه گذار، چين با ٢٧٦  غرفه گذار ، آلمان با ٢٢٢ غرفه گذار ، هندوستان با ١٦٩ غرفه گذار و تركيه با ١٦٤ غرفه گذار. بر اين اساس تركيه توانست رتبه پنجم در بيشترين تعداد غرفه گذار اين نمايشگاه را به خود اختصاص دهد كه نشان دهنده قدرت صنعت نساجي در اين كشور در حال توسعه مي باشد. همچنين تعداد بسيار زيادي از بازديدكنندگان از كشور تركيه بودند كه اين تعداد بالا بسيار قابل توجه بود و تقريبا در همه سالن ها، غرفه ها ، رستوران ها و ساير مكانهاي نمايشگاه مي توانستيد يك يا چند نفر را در حال صحبت به زبان تركي يا تركي استانبولي پيدا كنيد،

 

رضایت کامل غرفه گذاران از نمایشگاه و کیفیت بازدیدکنندگان

همانطور كه ذكر شد كيفيت بالاي بازديدكنندگان  نمايشگاه ايتما و هدفمند بودن بازديدها يك مزيت عالي است كه باعث خوشحالي  و رضايت تمام غرفه گذاران بود. حتي در برخي موارد به سراغ غرفه هايي رفتم كه در خلوت ترين و بد موقعيت ترين قسمت هاي سالن ها بودند و جالب اينكه با وجود عدم تردد زياد بازديدكنندگان به آن منطقه باز هم از كيفيت افراد كمي كه از آنها بازديد كرده اند رضايت داشته و اعلام مي كردند دقيقا افرادي را كه مي  خواستند را ملاقات كرده اند، برخي سالن هاي نمايشگاه به دليل داشتن تعداد زيادي از ماشين الات در حال كار و جذابيت هاي خاصي كه داشتند قطعا شلوغ تر و پر ازدحام تر بودند.

غرفه شركت آتكس كو چين ارائه دهنده تكنولوژي هاي چاپ ديجيتال

تايوان و تكنولوژي هاي پيشرفته در ماشين الات نساجي

كشور تايوان يكي از  پيشتازان ساخت ماشين الات با تكنولوژي بالا در سالهاي اخير در صنعت نساجي است كه به خوبي نام خود را سر زبان ها انداخته است. صادرات  ماشين الات نساجي اين كشور در سال گذشته بيش از يك ميليارد دلار بوده است، در نمايشگاه ايتما ٢٠١٩ بيش از سي شركت تايواني حضور داشتند و به ارائه آخرين تكنولوژي هاي خود پرداختند.  در حال حاضر شركت هاي تايواني بخش عمده اي از نيازهاي برندهاي بزرگ دنيا نظير آديداس، نايكي، يونيك و … را تامين مي كنند. امسال در نمايشگاه ايتما بارسلون مجله كهن ميهمان ويژه كنفرانس مطبوعاتي انجمن ماشين سازان نساجي تايوان بود ، در حاشيه اين كنفرانس گفتگوهاي مفيدي را با مديران اين شركت ها انجام داديم كه در شماره هاي بعدي مجله كهن و گزارش هاي بعدي در سايت مشاهده خواهيد كرد.

مدير يكي از شركت هاي مهم تايواني كه موفق به ابداع سيستمي براي كاهش  پساب هاي نساجي و هدر رفت آب در پروسه هاي رنگرزي و چاپ شده است به مجله كهن و در حاشيه كنفرانس ماشين آلات نساجي هوشمند تايوان گفت : ما موفق به ابداي سيستمي شده ايم كه مي تواند تا هشتاد درصد ضايعات و پساب هاي آب كارخانجات نساجي را كاهش دهد كه رقم قابل توجهي است. امروزه صنعت نساجي بزرگترين متهم آلوده سازي آب ها در جهان است. امروزه شركت هاي ماشين ساز تايواني در جهت استانداردهاي صنعتي ٤ (industry 4.0)  حركت مي كنند و بحث محيط زيست و توليدات سبز يكي از مهمترين بخش هاي مربوط به آن است.

کنفرانس شرکت های تایوانی در ایتما

ایتما تنها محلی برای ماشین آلات نیست

هرچند که ایتما نمایشگاه ویژه و تخصصی در زمینه ماشین الات نساجی می باشد اما شرکت های متعدد غیر ماشین ساز نیز در آن به عنوان غرفه گذار حضور می یابند. يك شركت توليد كننده انواع پارچه از كلمبيا در مصاحبه اختصاصي با مجله كهن گفت : علت حضور ما در ايتما بازديدكنندگان حرفه اي آن است كه مي توانند مشتري ما نيز باشند، اغلب بازديدكنندگان صاحبان كسب و كارهاي نساجي و تصميم گير هستند كه براي خريد ماشين الات به نمايشگاه آمدند و مي توانند يك مشترب بالقوه ما نيز باشند.

 

همچنين يك شركت توليد كننده مواد شيميايي تركيه در پاسخ به اين سوال كه شركت هاي غير ماشين ساز چه انگيزه اي از حضور در ايتما دارند به مجله نساجي كهن گفت: طيف بازديدكنندگان ايتما بسيار وسيع است و ما مشترياني را داشته ايم كه در هيچ يك از نمايشگاه هاي قبلي نديده ايم، مثلا در اين نمايشگاه تعداد بسيار زيادي از بازديدكنندگان از آمريكاي جنوبي نظير اروگوئه ، پاراگوئه، آرژانتين، برزيل و … را داشته ايم كه در نوع خود بسيار جالب است.

اما طبق اعلام نماينده نمايشگاه ايتما به مجله كهن پنج بخش بالاترين ميزان غرفه گذار را به خود اختصاص دادند كه عبارتند از :

بخش تكميل انواع كالاهاي نساجي با ٣٢٥ غرفه گزار

بخش ريسندگي با ٢٨١ غرفه گذار

بخش بافندگي با ١٨٢ غرفه گذار

بخش انواع چاپ و چاپ ديجيتال با ١٥٧ غرفه گذار

بخش ماشين الات حلقوي و كشباف ١٣٦ غرفه گذار

 

اپلیکیشن و نمایشگاه ایتما

نمايشگاه ايتما ٢٠١٩ براي راحتي هرچه بيشتر بازديدكنندگان اقدام به راه اندازي اپليكيشن اختصاصي خود نمود كه در آن امكاناتي از قبيل ليست شركت ها موجود،شماره غرفه و محصولات ارائه شده توسط آنها ، نقشه كامل سه بعدي سالن ها ، امكان فيلتر و جستجوي شركت ها، امكان ايجاد ليست هاي دلخواه، مسير ياب و … را به بازديدكنندگان ميداد. در اين اپليكيشن تعدادي هم از تمپليت هاي آماده با لوگوي ايتما براي گرفتن سلفي قرارداده شده است.

اپليكيشن نمايشگاه ايتما

شرکت های ایرانی حاضر در این رویداد

در اين رويداد از كشور ايران شركت هاي مجله نساجي كهن ، شركت ماشين سازي راعي  (توليد كننده ماشين الات چله پيچي)، شركت جولا (توليد كننده سيستم هاي اتوماسيون  براي دستگاه هاي گردباف) و شركت رنگدانه سيرجان (توليدكننده مواد شيميايي و رنگدانه) حضور داشتند.  لازم به ذكر است هيچ ماشين آلات ايراني در نمايشگاه به نمايش گذاشته نشد و شركت ها به ارائه كاتالوگ بسنده كردند.حضور شركت هاي ايراني در ايتما به دليل مشكلات و ضعف صنعت نساجي به صورت مقطعي است و ادامه دار و مداوم نيست و مثلا شركتي مانند مهارت سمنان كه در دوره هاي قبلي حضور داشت در ايتما ٢٠١٩ حاضر نبود.

نمایشگاه آی تی ام ترکیه و فرصت های تبلیغاتی بسیار زیاد در ایتما بارسلون

تبليغات نمايشگاه ماشين الات نساجي تركيه در سالن مسافران ورودي فرودگاه شهر بارسلون

همانطور كه مي دانيد نمايشگاه آي تي ام استانبول به عنوان يكي از بزرگترين نمايشگاه هاي مربوط به ماشين آلات نساجي در جهان به شمار مي رود .  برگزاركنندگان اين رويداد برنامه هاي تبليغاتي زيادي در حاشيه نمايشگاه ايتما داشتند كه از جمله مهمترين آنها مي توان به تبليغات گسترده  محيطي در نمايشگاه ، ايستگاه هاي مترو و فرودگاه شهر بارسلون اشاره كرد. اين نمايشگاه كه دقيقا يك سال ديگر در ماه جوئن ٢٠٢٠ در استانبول برگزار مي شود ميزبان بسياري  از برندهاي شناخته شده ماشين ساز در صنعت نساجي جهان و منطقه خواهد بود.

تبليغات محيطي نمايشگاه ماشين آلات نساجي استانبول در ايتما بارسلون

چهارشنبه  سوری در بارسلون

در روزهايي كه نمايشگاه ايتما در حال برگزاري بود يكي از فستيواهاي مهم شهر بارسلون و ايالت كاتالان اسپانيا نيز برگزار شد ، اين فستيوال كه بسيار شبيه چهارشنبه سوري ما ايراني هاست از غروب افتاب روز ٢٣ جوئن آغاز و تا سحرگاه روز بعد ادامه يافت و از هر طرف صداي نارنجك هاي دست ساز ، انواع ترقه ، آتش بازي هاي هوايي و … به گوش ميرسيد. بسياري از جوانان در ساحل اقدام به درست كردن آتش و شادماني پرداختند.

مترو بارسلون

مترو و دسترسی های نمایشگاه

دسترسي به مركز نمايشگاهي بارسلون از تمام مناطق شهر ، فرودگاه و … بسيار ساده و آسان است و مي توانيد با استفاده از يك يا چند خط مترو به نمايشگاه برسيد. يك خط مترو مستقيما از ترمينالهاي يك و دو فرودگاه به نمايشگاه حركت مي كنند. همچنين شاتل باس هاي رايگان بين سالن ٥، سالن ١ و  ورودي مترو افراد را جابجا مي كردند.

 

غرفه شركت وندويل نمايشگاه ايتما بارسلون

غرفه شرکت وندویل

ساعات کار ماشین آلات با صدای شیپور

در نمايشگاه در ساعات خاصي اجازه به راه اندازي ماشين آلات داده ميشد. يكي از دلايل روشن كردن ماشين الات با برنامه زمان بندي شده سر و صداي زياد و تعداد بالاي ماشين الات حاضر در دستگاه ها بود كه واقعا تداوم آن براي هر كسي عذاب آور بود. به همين دليل شركت ها به ويژه در بخش بافتندگي در ساعات معيني قادر به روشن كردن دستگاه ها بودند كه شروع و اتمام آن از طريق يك صداي شيپور به همه اعلام مي شد.

 

اطلاع رسانی و هدایت کم نقص

شايد اگر از نمايشگاه ايتما از نزديك بازديد نكرده باشيد و در بين غرفه هاي چند صد متري و سالن هاي عظيم با بيش از ٢٠٠ هزار متر مربع فضاي نمايشگاهي و بيش از ١٢٠ هزار متر مربع فضاي خالص براي غرفه ها قدم نزده باشيد نتوانيد بزرگي واقعي اين رويداد را درك كنيد، اما در چنين فضاي نمايشگاهي با ١٧٠٠ غرفه گذار و برند گوناگون اطلاع رساني و هدايت بازديدكنندگان شايد مهمترين كار ممكن باشد تا از سردرگمي ها جلوگيري شود و بازديدكنندگان به بهترين شكل ممكن بتوانند از وقت خود استفاده كنند، در همين راستا در تمام ورودي هاي سالن ها نقشه ها و راهنماهاي ويژه اي قرارداده شده بود و تعداد بسيار زيادي از دانشجويان اسپانيايي مسلط به زبان انگليسي با لباس هاي متحد الشكل در جاي جاي نمايشگاه بازديدكنندگان را براي يافتن محل ها و سالن هاي مورد نظر ياري مي كردند.

ورودي سالن يك نمايشگاه ايتما بارسلون

نوآوری ها هنوز هم می توانند غافلگیر کننده باشند

فلسفه برگزاري چهارساله نمايشگاه ايتما كه از سال ١٩٥١ آغاز شد از ابتدا تمركز بر روي نوآوري ها و تكنولوژي هاي جديد بود به طوري كه همه شركت ها نوآوري هاي خود را در نمايشگاه ايتما براي اولين بار به نمايش مي گذاشتند اما رفته رفته با گذشت زمان پيشرفت تكنولوژي و تغييرات برروي ماشين الات نساجي و بهبود سيستم ها به قدري سرعت گرفت كه ديگر شركت ها نمي توانند براي معرفي محصولات خود و برتري بر رقيب چهار سال صبر كنند و با ياري گرفتن از تكنولوژي هاي توسعه يافته ارتباطي امروزي و شبكه هاي اجتماعي و سايت ها و … به طور پيوسته مشتريان و بازار را در جريان آخرين تحولات و تكنولوژي هاي خود قرار مي دهند اما با اين حال هنوز هم برخي از شركت ها دوست دارند از اصل غافلگيري استفاده كرده و برخي از نوآوري هاي پيشرفته خود را در نمايشگاه ايتما به نمايش بگذارند و يا حداقل ماشين جديد خود را در حال كار به نمايش بگذارند. از اين دست نوآوري ها به وفور در ايتما بارسلون ديده شد.

بازديدكنندگان نمايشگاه ايتما بارسلون

چاپ دیجیتال و فرمانروایی در سالن ۳

سالن سه نمايشگاه به طور كامل به تكنولوژي هاي چاپ و رنگ و بخش هاي وابسته اختصاص داشت . در اين سالن تعداد بسيار زيادي از شركت هاي ارائه كننده ماشين آلات پيشرفته چاپ ديجيتال مانند افي ايتاليا، ميماكي ژاپن ، اتكس كو چين، آيئون آلمان، زيمر آلمان، الف ، اس پي جي هلند ، اچ پي ، اپسون و … حضور داشتند، مي توان گفت تقريبا تكنولوژي هاي چاپ ديجيتال بخش عمده اي از بازار را از آن خود كرده و به زودي در صنعت چاپ نساجي به عنوان پادشاهي بي رقيب تاج گذاري كرده و فرمانروايي بي چون و چراي خود را رسما اعلام خواهد كرد.

دستگاه جدید شرکت افی ایتالیا

غرفه شركت الف يكي از پيشتازان تكنولوژي هاي چاپ ديجيتال دنيا

 

این خبر و تصاویر به روز می شود…

 

اطلاعات بیشتر و ویدئوهای بیشتر در کانال اینستاگرام ما موجود می باشد

[instagram-feed]

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا