اخبار نساجی

توسعه بخش كشاورزی تنها با اجرای مدیریت جامع امكان پذیر است

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

توسعه بخش كشاورزی تنها با اجرای مدیریت جامع امكان پذیر است

تهران – عضو كمیسیون كشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: احیاء و توسعه بخش كشاورزی در گرو مدیریت جامع و صحیح مدیران اجرایی این بخش است كه باید هر چه سریعتر مورد توجه قرار گیرد.

‘محمد اسماعیل نیا’ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان این كه، در هر بخش تولیدی به ویژه بخش كشاورزی باید مدیریت علت ها، اجرایی شود افزود: در صورتی كه مدیریت علت ها به معلول ها تبدیل شود، به طور حتم با وضعیت اسفبار بخش كشاورزی روبرو خواهیم شد.

وی با اشاره به این كه، امنیت غذایی در بخش كشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است تصریح كرد: برای دستیابی به این مهم باید امنیت سرمایه گذاری در این بخش مد نظر قرار گیرد تا با جذب درآمدهای پایدار و مستمر امكان حفظ سرمایه های موجود این بخش نیز وجود داشته باشد.

نماینده مردم كاشمر، خلیل آباد و بردسكن ادامه داد: همچنین باید قابلیت ها، آسیب ها و راهكارهای این بخش بررسی و شناسایی شود تا بتوان با مدیریت صحیح به افزایش راندمان تولید در این بخش دست یافت.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی در خصوص مدیریت زعفران در كشور گفت: سال 84 با خرید توافقی 45 تن زعفران توسط بخش خصوصی، اتحادیه تعاونی های روستایی و ارایه تسهیلات بانكی، وضعیت زعفران ایران در جهان تغییر یافت.

وی با اشاره به این كه، 75 درصد تولید زعفران دنیا از ایران تامین می شود افزود: طی سال 84 قیمت زعفران درجه یك 200 هزار تومان در هر كیلوگرم بوده كه هم اكنون با مدیریت جامع این بخش قیمت این محصول در هر كیلوگرم به بیش از دو میلیون تومان افزایش یافته كه این امر بیانگر انقلابی عظیم در سرنوشت زعفران است.

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس با اشاره به این كه، هم اكنون اغلب دشت های كشور با افت شدید آبخوان مواجه هستند گفت: در بحث مدیریت آب، در صورتی كه مشكل كمبود و حفظ منابع آبی كشور مورد توجه قرار نگیرد، به طور حتم با مسئله فرار سرمایه و تزلزل بخش كشاورزی مواجه خواهیم شد.

وی با بیان این كه، امنیت تولیدات و افزایش راندمان بخش كشاورزی به تامین آب بستگی دارد، افزود: سال 85 طرحی برای حفظ و احیای آبخوان های كشور آماده و به وزارتخانه های جهاد كشاورزی و نیرو ارایه شد كه این طرح به تایید دو وزارتخانه مربوطه نیز رسید.

وی اضافه كرد: در راستای اجرای این طرح فقط مبلغ 500 میلیارد تومان از سوی مجلس شورای اسلامی و دولت به این طرح اختصاص یافت كه مبلغ مذكور برای اجرای این طرح در سراسر كشور كافی نبود.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: در حالی كه برای دستیابی به نتیجه مطلوب بایستی با اختصاص اعتبار مورد نیاز، این طرح در قالب طرح جامع در حوزه حفظ منابع آب، آبخیزداری و اجرای سیستم های نوین آبیاری در بخش كاشت محصولات كشاورزی در سراسر كشور اجرایی می شد.

وی ادامه داد: در صورت ادامه روند كاهش آب آبخوان ها، شوری آب و خاك افزایش می یابد كه در نهایت باعث كاهش راندمان تولید و شكست بخش كشاورزی خواهد شد.

نماینده مردم كاشمر، خلیل آباد و بردسكن، با اشاره به مدیریت خاك و كودشیمیایی بخش كشاورزی افزود: به منظور افزایش راندمان تولید و كاهش مشكلات بخش كشاورزی باید مدیریت واردات و خصوصی سازی كودشیمیایی نیز مد نظر مسئولان این بخش قرار گیرد.

اسماعیل نیا با اشاره به این كه، سال گذشته كودشیمیایی مورد نیاز كشاورزان به دستشان نرسیده است گفت: سال گذشته با توجه به بارندگی های مناسب در كشور، عملكرد تولید در هكتار به دلیل وضعیت نابسامان كودشیمیایی كاهش یافت كه بایستی مدیریت تامین و توزیع كودشیمیایی نیز در كشور مورد توجه قرار گیرد.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا