جذاب‌ترین‌ها

تکنولوژي چاپ ديجيتال روي فرش ماشيني را چقدر مي شناسيد؟

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

مقدمه:

صنعت فرش ماشيني در دنيا هر روز درهاي جديدي از پيشرفت و تکنولوژي را باز مي کند و روش هاي جديد توليد فرش همواره دست توليدکنندگان را در خلاقيت و نوآوري بازتر کرده است و طيف وسيع تري از طرح و رنگ و نقش را به مصرف کنندگان نهايي ارائه مي دهند و خريد و انتخاب را براي خريدار راحت تر و سهل تر مي کند.

با پيشرفت تکنولوژي امروز امکان استفاده از روش هاي جديد توليد براي همه صنايع ممکن شده است. يکي از موارد پيوند صنعت فرش ماشيني و کفپوشهاي نساجي با صنعت چاپ ديجيتال است.

صنعت چاپ ديجيتال در 5 سال اخير مرزها را شکسته و قابليت هاي خود را از چاپ هاي کاغذي و نايلوني به تمام محصولات از جمله نساجي و فرش نيز گسترش داده است و لذا امروزه مي توان از قابليت هاي منحصر به فرد صنعت چاپ ديجيتال در صنعت فرش و کفپوش نيز به خوبي بهره برد. چاپ ديجيتال امکان روياپردازي بيشتري را به خريدار و توليدکننده مي دهد. هر چند که اين کار با ساخت و توليد روبات هاي فرش باف تا حدي امکان پذير شده است و امروز روبات هاي فرش باف مي توانند با قابليت هاي چندين برابر ماشين هاي معمولي توليد فرش ماشيني به خلاقيت و نوآوري بپردازند. اما چاپ ديجيتال روي فرش را مي توان قدمي ديگر در اين عرصه به شمار آورد. به طوري که دنياي خيالي خريداران را زير پاي آن ها پديدار خواهد کرد و با قيمتي ارزان و پروسه اي سريع اين امکان را به آن ها مي دهد که هر آنچه دوست دارند در خانه خود پهن کنند و ديگر وقت خود را براي انتخاب يک يا چند طرح از بين هزاران طرح و مدل موجود در بازار هدر ندهند. با توسعه ماشين آلات چاپ ديجيتال يا همان چاپگرهاي ديجيتالي ديگر محدوديت سرعت، عرض چاپ، تعداد و … تا حدود زيادي از ميان رفته و امکان سرمايه گذاري مطمئن تري را به علاقمندان و شرکت هاي پيشرو در اين زمينه مي دهد.

اين گستردگي تا حدي است که امروزه توليدکنندگان چاپگرهاي ديجيتال فرش اعلام مي کنند، دستگاه هاي آن ها قابليت چاپ بر روي انواع کفپوش ها و محصولات نساجي از جمله کاشي فرش ها، پادري ها، فرش هاي حمام، فرش هاي ماشيني معمول، فرش هاي تافتينگ با حجم و متراژ بسيار بالا، فرش هاي مورد مصرف در محل هاي اداري و منازل مسکوني، پتوهاي اکريليک، انواع حوله، پارچه هاي پرده اي، روکش هاي اتومبيل و … را دارند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

چکيده اي در خصوص چاپ جوهر افشان

در سالهاي اخير، علاقه به چاپ جوهر افشان بر روي منسوجات و تحقيقات در مورد آن به سرعت افزايش يافته است. اين تکنيک مزايايي از قبيل بدون تماس بودن، سرعت، انعطاف پذيري، خلاقيت، پاکيزگي، کيفيت قابل رقابت و دوستدار محيط زيست بودن را عرضه کرده است. بطور کلي، چاپگر جوهر افشان ساده ترين تکنولوژي چاپ است که شامل يک هد چاپ و جوهر چاپ مي باشد. اما در حقيقت پيچيده تر است. تمام چاپگرهاي جوهر افشان را مي توان به دو گروه تقسيم کرد؛ سيستم پرتاب قطره بنا به در خواست و سيستم جت مداوم. در اين مقاله تصويري کلي از روشهاي چاپ جوهر افشان در صنعت نساجي، ارائه شده است.

 

ساختار چاپ

فناوري هاي چاپ جوهرافشان به دو دسته عمده؛ سامانه پرتاب قطره به صورت مداوم و سامانه پرتاب قطره در صورت نياز تقسيم مي شوند. امروزه مهمترين تجهيزات چاپ سامانه پرتاب قطره در صورت نياز مي باشد و به دو دسته عمده؛ حرارتي و پيزوسراميک تقسيم مي شود اما سامانه پيزوسراميک در صنعت نساجي بيشترين کاربرد را دارد. چراکه داراي مزايايي از قبيل کنترل بيشتر بر روي ريز قطره هاي توليدي، سرعت توليد بيشتر نسبت به روش حرارتي و محدوديت کمتر در نوع جوهر مصرفي مي باشد

انواع چاپگرهاي جوهر افشان متداول در صنعت نساجي

چاپگرهاي توليدي توسط شرکتهايي چونDupont، Mimaki ،Reggiani و Stork از متداولترين چاپگرهاي جوهرافشان در صنعت نساجي هستند. کارشناسان معتقدند، براي اينکه در چاپگرهاي معمول (مانند چاپ شابلوني دوار)، تصويري با کيفيت چاپ خوب ارائه شود، قدرت تفکيک 200 نقطه در اينچ نياز است. در حاليکه اين مقدار در چاپ جوهرافشان حداقل بايد 360 نقطه در اينچ باشد. بررسي هاي انجام شده بر روي 31 چاپگر تجاري (سال 2006) نشان مي دهد که تمام چاپگرهاي تجاري قدرت تفکيک 360 نقطه در اينچ را ارايه مي کنند. با اين همه، سرعت توليد يکي از چالشهاي اين روش در صنعت نساجي مي باشد. در اين زمينه تلاشهاي فراواني توسط برخي شرکتها از جمله Osiris و Reggiani انجام گرفته است. همچنين از سامانه هايي مانند تغذيه و برداشت پارچه و کنترل عملکرد نازلها در کلگي چاپ جهت بهبود کيفيت و ميزان توليد استفاده مي گردد.

فرآيند چاپ ديجيتال بر روي فرش هاي ماشيني

در پروسه چاپ در اين دستگاه ها معمولاً رنگ ها مخصوص از طريق نازل ها به سطح فرش مي رسند و توسط باز و بسته شدن جت هاي رنگ الکترومگنتيک به سطح فرش پاشيده مي شود.

فشار جريان رنگ معمولاً 1 تا 3 بار (BAR) بالا مي رود و پس از عبور از فيلترهاي مخصوص پروسه چاپ را انجام مي دهد.

جت هاي رنگ در اين ماشين ها معمولاً به صورت گروهي حرکت مي کنند و تعداد جت ها در هر يک از اين گروه ها به سرعت توليد بستگي دارد. هر کدام از اين گروه ها جت هاي رنگي در سطح فرش با حرکت تراورسي مداوم خود طرح و نقشه هاي متفاوت ايجاد و اجرا مي کنند. معمولاً تعداد اين جت ها در هر گروه از 16 عدد فراتر نمي رود.

اين ماشين آلات چاپ پيشرفته مي توانند طيف هاي وسيعي از رنگ ها را ايجاد نمايند و اين کار را معمولاً با استفاده از 11 شيد رنگي متداول تر انجام مي دهند. ماشين آلات پيشرفته چاپ با قابليت چاپ 76 نقطه در هر اينچ مي تواند در هر ميلي تر مربع تا 9 نقطه رنگي ايجاد نمايد و بدين ترتيب امکان ايجاد تمامي طيف هاي رنگي را در اختيار توليدکننده و طراح فرش قرار مي دهد.

 چاپ دیجیتال روی فرش ماشینی

مزايا و معايب چاپ ديجيتال بر روي فرش هاي ماشيني

در اين ماشين آلات براي تغيير طرح يا نقشه هيچ محدوديتي وجود ندارد و مي توانيد در يک لحظه و با يک کليک طرح ها را عوض کنيد، چرا که مخازن موجود براي رنگ همواره ثابت هستند و از رنگ هاي پايه و يکسان استفاده مي کنند و با قابليت ترکيب رنگ ها همانند يک دستگاه چاپ کاغذ طيف هاي جديد را ايجاد مي کنند. در حالي که در يک ماشين فرش بافي معمول براي تغيير يک طرح يا نقشه نيازمند صرف زمان بسيار زياد براي تغيير و تعويض بوبين هاي نخ در کريل هاي ذخيره نخ خاب هستيم و بايد نخ هاي با نخ کشي و مناسب به دهانه بافت و سيستم هاي فرمان دهي و انتخاب رنگ هدايت شوند. در واقع مي توان مزاياي ماشين آلات چاپ ديجيتال در بحث رنگ را در سه عنوان اصلي خلاصه نمود.

-عدم نياز به تغيير رنگ و امکان استفاده از رنگ هاي مشابه براي تمامي طرح ها و نقشه ها

-امکان چاپ تقريباً تمامي طرح ها و نقشه ها

-عدم وجود محدوديت در سفارش زياد يا کم و کار بدون توقف

سوالي که براي خريدار يا توليدکننده ايجاد مي شود اين است که آيا اين نوع فرش ها مي توانند دوام خوبي در برابر نور و يا شستشو داشته باشند و يا خير؟!!!

در جواب اين سوال بايد گفت قيمت کمتر و پروسه توليد ساده تر در اين نوع توليدات قطعاً براي خريداران و بازارهايي مناسب است که مي خواهند فرش هاي خود را هر چند سال يکبار با توجه به تغيير مد و يا سليقه افراد خانواده تغيير دهند و همواره مدرن و به روز باشند.

اگر بخواهيد اين فرش ها را با تفکر غالب در بازار ايران که از فرش ماشيني انتظار کارکرد مادام العمر!!! را دارند مقايسه کنيد کار بيهوده اي انجام داده ايد چرا که مقايسه اي از پايه بي اساس انجام داده ايد.

اما توليدکنندگان ماشين آلات چاپ فرش رنگ هاي مورد مصرف خود را بسيار مناسب با قابليت هاي منحصر به فرد معرفي مي کنند. به طوري که مواد رنگي مورد مصرف در مخازن ماشين آلات چاپ ديجيتال داراي درخشندگي قابل قبول، پوشش دهي بسيار خوب، پايداري در برابر شستشو و در برابر اشعه آفتاب مقاوم هستند. معمولاً رنگ هاي موجود بهترين کيفيت و نتيجه را بر روي الياف پشم و پلي آميدها مي دهند و فرش هاي چاپ شده از الياف پشم و پلي آميدها بدون شک بهترين هستند. سيستم هاي چاپ ديجيتال مي توانند با تغيير نوع رنگ ها نتيجه بهتري را در دوام محصول ايجاد کنند.

– استفاده از رنگ هاي پيگمنتي براي کفپوش هاي COCO، Sisal hemp و پادري هاي ساخته شده از الياف جوت

– استفاده از رنگ هاي کاتيونيک براي پتوهاي آکريليک و پلي استر

حالا به طور خلاصه هفت مزيت و هفت محدوديت سيستم هاي چاپ ديجيتال روي فرش را ذکر مي کنيم.

 چاپ دیجیتال روی فرش ماشینی

7 مزيت چاپ ديجيتال روي فرش:

1-عدم محدوديت در رنگ و طيف هاي رنگي

2-عدم نياز به کارهاي آزمايشگاهي و لابراتور رنگ در کنار خط توليد

3-عدم نياز به مخلوط کردن رنگ ها قبل از توليد

4-بهره وري بسيار بالا

5-عدم محدوديت در سفارش، سفارش پذيري از يک متر تا ده هزار متر

6-استفاده از تنها 5 رنگ اصلي

7-دوستدار محيط زيست بودن اين سيستم، به دليل عدم نياز به تغيير رنگ و نيز ساختار سبز رنگ هاي مورد استفاده

7 محدوديت چاپ ديجيتال روي فرش:

1-سرعت محدود (حداکثر تا 5 مترمربع در دقيقه)

2-نفوذ رنگ محدود به عمق بافت

3-قابليت انتخاب نوع رنگ و مواد شيميايي

4-محدوديت در استفاده از رنگ ها خارج از محدوده استاندارد

5-نياز به استفاده از نرم افزارهاي تطبيق دهنده

6-نياز به دقت بسيار بالا در کار با دستگاه و نيروي آموزش ديده

7-توقف سيستم در صورت عدم وجود يکي از رنگ ها

در انتها بايد به اين نکته اشاره کرد که از آنجائيکه فناوري چاپ ديجيتال روي فرش و توليد صنعتي آن در ايران هنوز جايي باز نکرده است ميتواند محل مناسبي براي تحقيق و توسعه بازار جديد باشد. مسلماً بازار ايران از محصولات جديد و مدرن استقبال مي کند و شرکت هاي پيشرو در اين زمينه مي تواند بازار مناسبي را در ايران و حتي کشورهاي هدف صادرات خود بدست آورند.

بهنام قاسمی – تحریریه مجله نساجی کهن

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا