اخبار نساجی

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت: طرح شبنم با كالای قاچاق، تقلبی و غیر استاندارد مبارزه می‌ كند

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

 

قائم مقام اجرایی وزیر صنعت، معدن و تجارت، اجرای طرح شبكه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم) را یكی از شیوه‌های مؤثر در شناسایی و مبارزه با ورود كالاهای قاچاق، غیر استاندارد و تقلبی توصیف كرد.

‘محمد صادق مفتح’ گفت: طرح شبنم به گونه‌ای طراحی شده است كه مصرف كنندگان با آسان‌ترین روش می‌توانند اصالت، سلامت و قیمت كالا را كشف و كنترل كنند.

وی، اجرای طرح شبنم یا شناسنامه دار كردن كالاها را طرحی نوین در اقتصاد جهانی دانست و افزود: این طرح كه از حدود پنج سال پیش در بیشتر كشورهای توسعه یافته اجرا شده است، با ناامن كردن سطح عرضه برای قاچاقچیان، به روزترین ابزار در مبارزه با واردات كالاهای غیرمجاز و قاچاق است.

مفتح تصریح كرد: با اجرای طرح شبنم كالاها همراه با شناسنامه توزیع می‌شود و این امكان فراهم شده است، خریداران كالا بتوانند كد كالا را با تلفن ثابت یا همراه به سامانه طرح شبنم ارسال و از اصالت آن اطمینان حاصل كنند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی گفت: بسیاری از كالاها از جمله دارو، مكمل‌ های غذایی، لوازم آرایشی و بهداشتی كه از مبادی غیر رسمی و به صورت قاچاق وارد می‌شود، تقلبی بوده یا تاریخ مصرف آن‌ها به پایان رسیده است كه با دست كاری تاریخ جدید بر روی آنها نوشته می‌شود.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این كه، سالم و غیرتقلبی بودن كالاهایی كه به صورت قاچاق و بدون كنترل های لازم وارد می شود، برای اغلب مردم قابل تشخیص نیست، اظهار داشت: 24 میلیارد از 64 میلیارد نخ سیگار مصرفی در كشور با جعل نشان‌های معروف و همچنین حدود 90 درصد لوازم بهداشتی و آرایشی نیز كه برخی از آنها عوارض زیادی را برای مصرف كنندگان به همراه دارد، به صورت قاچاق وارد كشور می‌شود.

مفتح، تقویت سیاست گذاری و كنترل دولت در بخش كالا و خدمات، تسهیل در اجرایی شدن سیاست‌های ویژه دولت در كنترل بازار، ایجاد اطمینان برای مردم و جلوگیری از پدیده قاچاق را از اهداف طرح شبنم برشمرد.

وی احراز اصالت و جلوگیری از ورود كالای غیرمجاز و قاچاق به زنجیره تأمین، ایجاد زمینه برای تكمیل و استفاده از كاتالوگ الكترونیكی، فراهم كردن زمینه ردیابی كالاها، افزایش فروش تولیدكنندگان و واردكنندگان رسمی، ارتقای بهره‌وری در موضوع ضمانت نامه‌ها و خدمات پس از فروش، تسهیل مدیریت كالای مرجوعی، پیشگیری از درج تاریخ تولید غیر واقعی بر روی كالاها و شفافیت جریان‌های مالی را از مزایای اجرای طرح شبنم اعلام كرد.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا