اخبار فرش ماشینیاسلاید شو

وابستگی روانی تولید کنندگان فرش ماشینی به قطعات خارجی

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

شرکت آروین صنعت دقیق با مدیریت آقای مهندس ایرج فلک بین که دارای مدرک مهندسی مکانیک – طراحی جامدات می باشند این روزها در بخش ساخت قطعات فرش ماشینی برنامه های خوبی دارد تا تولیدکنندگان فرش ماشینی را به طور کل از واردات قطعات خارجی بی نیاز کند. جای بسی خوشحالی است که بخش قطعه سازی صنعت فرش ماشینی روز به روز در حال مجهز شدن به نیروهای متخصص و کاربلد است و این نوید آینده ای خوب در این بخش را می دهد.

◄ لطفاً در ابتدا بيوگرافي كوتاهي از سوابق خود و شركت آروین صنعت بفرماييد.
اینجانب پس از حدود 17 سال فعالیت در شرکت تام ایران خودرو که یکی از مهمترین و بروزترین شرکتها در عرصه خدمات مهندسی، تکنولوژیهای نوین و مدیريت پروژه های بین المللی می باشد در سال 1392 به پیشنهاد یکی از دوستان شاغل در زمینه ساخت و تولید قطعات ماشین آلات فرش ماشینی و نساجی به صورت نيمه وقت مبادرت به مهندسی معکوس برخی از قطعات حساس و مهم این صنعت کردیم و چون ادامه مسیر باید به صورت شخصیت حقوقی طی می شد شرکت آروین صنعت دقیق ثبت شد. هدف ما ارائه خدمات و محصولات قابل رقابت در حد شرکتهای اروپایی می باشد. برای دستیابی به هدف، طبیعی ایست که مشکلات و معظلات فراوانی در پیش است و ما خود را آماده این مسائل کرده ایم. و امیدواریم با پشتیبانی اساتید و مراکز علمی و صنعتی این عرصه به هدف بزرگ و ارزشمند در پیش رو برسیم.

◄ چه محصولات و خدماتي به صنعت نساجي و فرش ماشيني ارايه مي كنيد؟ چه نو آوري هايي را تا به حال داشته ايد؟
در بحث مهندسی معکوس یا Reverse Engineering و کلا مهندسی ساخت و تولید برخی اقلام خاص مثل انواع بادامک (Excenter) و تبت و نایف هنگر(Knife Hanger) و یک سری بازویی های پر مصرف این ماشین آلات خدماتی را ارائه داده و از منظر فرآیند ساخت نوآوریهایی در جهت بهبود مقاومت مکانیکی و عمر بهره وری قطعات داشته ایم که رضایت مصرف کنندگان، موید بهبود کیفیت قطعات می باشد.

◄ شركت شما موفق به توليد قطعات بسيار مهمي از ماشين آلات بافت فرش با كيفيت بسيار بالا شده است در اين زمينه توضيحاتي ارايه كنيد؟
همانطوريکه ابتدا بیان شد بیش از نصف عمرحرفه ای من در شرکت تام ایران خودرو گذشته و استفاده از خدمات بروز، پیمانکارن مستعد و دستیابی به رفرنسها و استانداردهای علمی مناسب از دلایل موفقیت شرکت تام می باشد که بنده تلاش می کنم همان تجربه را در مجموعه آروین صنعت دقیق نیز پیاده کنم.

◄ آيا صنعت فرش ماشيني ايران مي تواند از نظر ماشين الات و قطعات خود كفا شود؟
هر چند سخت ولی به نظر من دور از دسترس نیست و چون کار بزرگ است مشکلات زیادی پیش رو هست و حمایت ها و پشتيبانی های قوی و هدفمندی را می طلبد. دوستان و همکاران من در زمينه تولید این قطعات در جاهای مختلف تلاشهای ارزشمندی داشته و محصولات خوبی هم ارائه داده اند که اگر این تلاشها از یک حمایت هدفمند و قاطع برخوردار باشد قطعاً حرکت در مسیر خودکفایی قرار خواهد گرفت.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

◄ به نظر شما چرا شركت هاي اروپايي سازنده ماشين الات فرش بافي با وجود تعداد بسيار زياد مشتريان در ايران هنوز هم در ايران يك مركز خدمات قابل قبول و يك انبار قطعات ايجاد نكرده اند؟
دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که شاید یک وجهه آن بحث عدم دسترسی مستقیم مشتری به منبع تامين که همواره وابستگی روانی اجباری را برای مشتری به همراه خواهد داشت. و همینطور به لحاظ روانی قیمت کالا و قطعات براحتی بیش از حد معقول و مهندسی شده عرضه می شود.

◄ وضعيت كلي صنعت ماشين سازي نساجي در ايران را چطور ارزيابي مي كنيد؟
صنعت نساجی صنعت بسیار وسیعی است و طبیعتا ماشین آلات و تجهیزات زیادی را در اختيار دارد و در حال حاضر شاید بالغ بر بيش از 80 درصد آن وارداتی می باشد و همین امر باعث شده مشکلاتی در زمینه تامین به موقع قطعات یدکی مورد نياز وجود داشته باشد و قطعا اتفاق ارزشمندی خواهد بود که بزرگان و مدیران ارشد این صنعت مسیری را طراحی کنند تا ساخت و تامين قطعات و ماشین آلات بومی سازی شود.
در پایان از تلاش های ارزشمند پرسنل محترم مجله کهن که رسالت مهم ارتباط دادن مهره ها و عناصر این صنعت را به عهده دارند تشکر میکنم.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا