اخبار نساجی

۲۰ تخته فرش به موزه بجنورد در خراسان شمالی اهدا می شود

تهران- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت: به منظور اختصاص بخشی از ‘موزه باستان شناسی، مردم شناسی و اسناد و نسخ خطی بجنورد’ به فرش های این خطه، ۲۰ تخته فرش موزه ای از سوی موزه فرش به این موزه اهدا می شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا،‌ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری روز چهارشنبه به نقل از ‘محمدابراهیم لاریجانی’ اعلام کرد: فرش های اهدایی که ۱۰ تخته آن جزو فرش های بزرگ پارچه محسوب می شود، متعلق به اواخر قاجار، اوایل پهلوی اول و دوم است که به صورت سفارشی برای کاخ ها و باشگاه های موجود آن زمان بافته شده اند.
وی فرش های مشهد عمو اوغلی با نقش لچک ترنج را از جمله فرش های نفیس این مجموعه عنوان کرد و افزود: این فرش های کتیبه دار که با رنگ های طبیعی گیاهی و حیوانی بافته شده اند، دارای بافت ریز ۶۰ تا ۸۰ رج می باشند.
به گفته لاریجانی، گلیم های یموت ترکمن، قوچان کردی، درگز، شیروان،بیرجند و درخش با طرح های لچک ترنج، ترنج افشان،افشان اسلیمی، راهراه، بندی لوزی و محرمات از دیگر فرش های این مجموعه اهدایی به شمار می رود.
وی با اعلام آمادگی استان تهران نسبت به اهدای فرش های موزه ای به استان هایی که درصدد ایجاد موزه فرش و یا اختصاص قسمتی از موزه های موجود در آن استان به نمایش فرش های موزه ای گفت: در صورت درخواست استان های کشور موزه فرش نسبت به اهدای فرش و گلیم های موجود مرتبط با آن استان اقدام خواهد کرد

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×