اخبار فرش ماشینی

۴۰ درصد سهم فرش جهان متعلق به ایران است

مرتضی فرجی، معاون وزیر بازرگانی و رئیس مرکز ملی فرش ایران، در حاشیه سفر خود به گیلان و بازدید از نمایشگاه فرش گیلان، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به میزان بافندگان فرش کشور اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۲ میلیون نفر بافنده فرش در کشور وجود دارد که به طور مستقیم و نیز پاره وقت کار می‌کنند.
وی در مورد بیمه بافندگان فرش افزود: بافندگان خانگی و نیز کسانی که در کارگاه‌های متمرکز کار می‌کنند می توانند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند ضمن این‌که تلاش می‌کنیم تمام بافندگان و دست اندرکاران امر فرش اعم از طراح، بافنده و مرمت کار در قالب پوشش تأمین اجتماعی ببریم.
فرجی اضافه کرد: از سال ۸۴ تاکنون بالای ۱۲۰ هزار نفر از بافندگان فرش تحت پوشش بیمه خانگی قرار گرفتند که بیش از ۱۲ برابر رشد داشته است.

معاون وزیربازرگانی در مورد صادرات فرش گفت: صادرات فرش ایران نسبتاً ثابت است و با مشکلاتی که در سطح ملی و بین المللی در امر تجارت وجود دارد توانستیم سهم صادرات فرش را با ۴ تا ۵ درصد نوسان حفظ کنیم.
فرجی تصریح کرد: در سال ۸۵ به طور متوسط بالغ بر ۴۵۰ میلیون دلار صادرات فرش ایران بود که پیش بینی می شود در سال ۸۶ همین مقدار نیز تحقق پیدا کند، ضمن اینکه اکنون در فرش دستباف نزدیک به ۴۰ درصد سهم فرش جهان را در اختیار داریم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از برگزاری نمایشگاه فرش در تیر ۸۷ در روسیه خبر داد و افزود: بازار روسیه از پتانسیل خوبی برخوردار است و اگر تجار ما برای ورود به این بازار تلاش کنند ما نیز از آنها حمایت می کنیم.
وی در مورد حمایت از فارغ التحصیلان رشته فرش خاطر نشان کرد: سال گذشته به فارغ التحصیلان رشته فرش تا سقف ۷ میلیون تومان تسهیلات داده شد و از این طریق اعلام می‌کنیم فارغ التحصیلان رشته فرش که دیدگاه علمی داشته و به فرش نگاه پژوهشی دارند به طور کامل از آنها حمایت خواهیم کرد.
معاون وزیر بازرگانی تأکید کرد: معتقدیم اگر قرار است تحولی در بحث فرش انجام گیرد باید نگاه تحصیل کرده متوجه آن باشد.
منبع: خبرگزاری فارس

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×