اخبار نساجیگزارش نمایشگاه ها

IGM استانبول ; یک نمایشگاه جدید برای ماشین آلات پوشاک

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 مصاحبه مجله نساجی کهن با آقای Necip Güney – مدیر عامل شرکت نمایشگاه Teknik Fuarcilik

لطفا جزئیات بیشتری در مورد شرکت نمایشگاه Teknik Fuarcilik، تاریخچه و داستان موفقیت آن برای ما بگویید؟

Teknik Fairs با بیش از 30 سال دانش و تجربه تاسیس شد تا نفس و هیجانی تازه به بخش نمایشگاه بیاورد. این شرکت با توانایی سازمانی در عرصه بین المللی، روابط قوی با مشتری، دانش، تجربه نمایشگاهی، کارکنان جوان، پویا و حرفه‌ای خود در مدت کوتاهی به یکی از برترین برگزارکنندگان نمایشگاه در ترکیه تبدیل شده است.

شرکت Teknik Fairs که از طریق انتشارات و نمایشگاه‌های خود برای صنعت نساجی سازماندهی شده است، با رهبری تأسیس برندهای جهانی، از زمان تأسیس خود، نمایشگاه‌ها و رویدادهای متنوعی را در مناطق مختلف ترکیه و استانبول برگزار کرده است.

شرکت Teknik Fairs Incorporation که سازماندهی‌های موفقی را با مشارکت غرفه‌داران و بازدیدکنندگان بین‌المللی به انجام رسانده است، با در نظر گرفتن نیازهای شرکای تجاری خود و بازدید کنندگان، به یک شریک ضروری برای غرفه‌داران و بخش‌ها تبدیل شده است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

نمایشگاه تکنیک (Teknik ) که به ده‌ها هزار شرکت کننده در رویدادهایی که برگزار کرده خدمات رسانی کرده است، با بسیاری از اتحادیه‌ها، دانشگاه‌ها و انجمن‌های صادرکننده همکاری داشته است. بیش از 1 میلیون بازدیدکننده از نمایشگاه‌های ما شاهد آخرین نوآوری‌های فناوری و راه‌اندازی ارتباطات تجاری مهم بودند.

زیربنای موفقیت سازمان نمایشگاه های تکنیک، چشم انداز آن در ارائه خدمات با بالاترین کیفیت به مشتریان با اولویت بندی نیازها و رضایت آن‌هاست. نمایشگاه تکنیک با ادامه راه خود با مأموریت نوآوری و کارآفرینی، به سازماندهی رویدادهای بین المللی که راه را برای این بخش هموار می‌کند و آن را شکل می‌دهد، ادامه خواهد داد.

از نمایشگاه ها و کنفرانس‌های Teknik Fuarcilik در بخش نساجی برای ما بگویید؟

شرکت Teknik Fairs هر ساله با سازماندهی ماشین آلات بین المللی نساجی ITM، نمایشگاه بین المللی پارچه و منسوجات فنی HIGHTEX، و نمایشگاه ماشین آلات، قطعات یدکی و صنایع فرعی IGM استانبول که با همکاری Tüyap Tüm انجام می‌شود، موفقیت خود را افزایش می‌دهد.

نمایشگاه بین المللی ماشین آلات نساجی ITM که به مدت 20 سال در مرکز نمایشگاه و کنگره تویاپ (Tüyap) برگزار می‌شود، در بین سه نمایشگاه برتر جهان قرار دارد. نمایشگاه‌های ITM، که در آن مدل‌ها و نوآوری‌های پیشرفته در ماشین‌آلات و فناوری‌های نساجی به نمایش گذاشته می‌شود و برندهای جهانی عرضه محصولات را انجام می‌دهند، مهم‌ترین جایی است که ایده‌های بزرگ به فناوری تبدیل می‌شوند و با سرمایه‌گذاران جهانی ملاقات می‌کنند.

ITM هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و با افزایش تعداد غرفه داران و بازدیدکنندگان در هر نمایشگاه رشد می‌کند، در آخرین نمایشگاه خود که در سال 2018 برگزار شد، با حضور 1150 شرکت از 64 کشور جهان و 59000 بازدید کننده از 94 کشور، رکورد شکست.

نمایشگاه بین المللی منسوجات و منسوجات فنی هایتکس (HIGHTEX ) که همزمان با نمایشگاه ITM برگزار شد، اولین و تنها نمایشگاه در ترکیه و منطقه است. در نمایشگاه HIGHTEX که از سال 2005 برگزار می‌شود و به یکی از مهم‌ترین بازارهای امروزی تبدیل شده است، نوآوری‌های تکنولوژیکی پیشرفته صنعت منسوجات فنی و منسوجات بی بافت به نمایش گذاشته شده است.

در نمایشگاه HIGHTEX که مهم‌ترین نقطه گردهمایی بخش‌های منسوجات فنی و منسوجات بی بافت خاورمیانه و اروپای شرقی است، با همراهی با متخصصان صنعت، غرفه داران، اصحاب رسانه و مهمانان، مواد اولیه منسوجات فنی و منسوجات بی بافت، محصولات میانی، محصولات نهایی و فناوری‌های تولید کنار هم قرار می‌گیرند.

در نهایت، برگزارکنندگان نمایشگاه ITM، Teknik Fairs Inc و Tüyap Tüm Fairs Inc در نمایشگاه ماشین آلات پوشاک همکاری کردند. ما نمایشگاه ماشین آلات پوشاک، قطعات یدکی و صنایع فرعی IGM استانبول را برگزار خواهیم کرد، جایی که تجربه و دانش خود را که باعث موفقیت ما در نمایشگاه‌های ITM شد، در TÜYAP در تاریخ 8 تا 11 سپتامبر 2022 منتقل خواهیم کرد.

در نمایشگاه IGM، جایی که تمام فناوری‌های مورد استفاده در تولید پوشاک و لباس‌های آماده با یکدیگر رو به رو خواهند شد، تمام فناوری‌های مورد استفاده در تولید پوشاک و لباس‌های آماده از دوخت تا برش، از سیستم‌های اتو تا بسته‌بندی، از گلدوزی تا چاپ وجود خواهد داشت. همچنین خدمات لجستیکی، سیستم‌های آویز و انباری، ماشین آلات کنترل کیفیت و همچنین کلیه لوازم جانبی مورد استفاده در تولید از نخ خیاطی گرفته تا دکمه و زیپ، از پارچه تا لیبل نیز به نمایش گذاشته می‌شود.

لطفا در مورد نمایشگاه IGM بیشتر توضیح دهید؟ چرا تصمیم به سازماندهی این رویداد دارید؟

وقتی به صنعت نساجی جهانی اخیر نگاه می‌کنیم، به ویژه با توجه به اثرات نامطلوب همه گیری جهانی، می‌بینیم که شرکت‌ها برای کاهش هزینه‌های خود به سمت تسهیلات یکپارچه روی آورده‌اند. به عبارت دیگر مواد اولیه‌ای که به عنوان پنبه وارد تاسیسات می‌شود به صورت محصول نهایی (پوشاک) خارج می‌شود. ما می‌دانیم که بسیاری از شرکت‌های بزرگ نساجی در بزرگترین کشورهای صادرکننده نساجی جهان مانند بنگلادش و پاکستان به یکپارچگی روی آورده‌اند.

در اینجا متوجه می‌شویم که لباس همیشه بخشی جدایی ناپذیر از منسوجات بوده است. وقتی به شرکت کنندگان در نمایشگاه ITM نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که ما غرفه دارانی داریم که در تجارت پوشاک مشغول هستند. Tuyap و Teknik، نمایشگاه‌های ITM را سازمان دهی می‌کنند، که یکی از مهم‌ترین سازمان‌های جهان در زمینه خود است و هر ساله سطح موفقیت را بالا می‌برد، ما با یکدیگر هم‌کاری کردیم تا این حرکت موفقیت‌آمیز را از صنعت نساجی به صنعت پوشاک انجام دهیم. ما دست به دست هم دادیم تا IGM را مانند ITM به یک برند جهانی تبدیل کنیم.

علاوه بر این، ترکیه، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان منسوجات در جهان، در میان 5 کشور برتر در بخش منسوجات و پوشاک آماده قرار دارد. نرخ بهره برداری از ظرفیت در صنعت پوشاک ترکیه که به ویژه در دوره اخیر صادرات و تولید خود را افزایش داده است به 80 درصد رسیده است. با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب ترکیه، نزدیکی آن به خریداران منسوجات و پوشاک آماده، به ویژه اروپا، باعث شده تا برندهای مطرح دنیا تولیدکنندگان ترکیه را ترجیح دهند.

به لطف نمایشگاه IGM که در استانبول برگزار می‌شود و اروپا و آسیا را متحد می‌کند، ما می‌خواستیم صنایع ماشین آلات پوشاک و پوشاک آماده را که مدت طولانی است به علت همه گیری نتوانسته‌اند با مشتریان و بازدیدکنندگان خود دیدار کنند، گرد هم بیاوریم.

در نمایشگاه IGM که در آن تمام فناوری‌های مورد نیاز تولیدکنندگان پوشاک و البسه آماده به نمایش گذاشته می‌شود، هزاران محصول از چرخ‌خیاطی تولید شده با جدیدترین فن‌آوری‌ها گرفته تا ماشین‌های گلدوزی با کارایی بالا، ماشین‌های اتوکشی که چندین عملیات را با کنترل کامپیوتر انجام می‌دهند و سیستم‌های آماده‌سازی الگو تا دستگاه‌های برش به نمایش گذاشته می‌شود.

تولیدکنندگان پوشاک و البسه آماده داخلی و خارجی که مایل به ایجاد یک مرکز تولید جدید یا تجدید تأسیسات موجود خود هستند، می‌توانند تمامی فناوری‌های مورد نیاز خود را در نمایشگاه IGM پیدا کنند.

تولیدکنندگانی که به دنبال تولید با کیفیت بالا، سریع و بدون دردسر هستند، این فرصت را خواهند داشت که ماشین‌های با تکنولوژی روز را از نزدیک بررسی کنند. مسئولان شرکت‌ها، که فرصت مقایسه گزینه‌های ماشین آلات را خواهند داشت، تصمیمات سرمایه گذاری جدید را هدایت خواهند کرد. ما همه کسانی را که نمی‌خواهند این نشست بزرگ را از دست بدهند، به نمایشگاه IGM 2022 که در نمایشگاه و مرکز کنگره Tüyap بین 8 تا 11 سپتامبر 2022 برگزار خواهیم کرد، دعوت می‌کنیم.

پیش بینی شما از تعداد غرفه داران و بازدیدکنندگان نمایشگاه IGM 2022 چیست؟ بازار هدف شما کدام کشورها هستند؟

ترکیه که به دلیل برگزاری نمایشگاه های ITM نقطه ملاقات صنعت ماشین آلات نساجی جهان است، میزبان برندهای مطرح صنعت ماشین آلات پوشاک با نمایشگاه‌های IGM خواهد بود. نمایشگاه IGM با گرد هم آوردن صنعت ماشین آلات پوشاک، تولیدکنندگان پوشاک آماده و سرمایه گذاران، تنها و یکی از بزرگترین نقاط گردهمایی این صنعت در جهان خواهد بود. ما به عنوان تیم سازمان IGM، همان تمرین و تجربه‌ای را که در نمایشگاه‌های ITM انجام دادیم در نمایشگاه‌های IGM نیز حفظ خواهیم کرد.

در این زمینه، ما روی کمیته‌های ارتقاء و تدارکات کار خواهیم کرد. هدف ما جذب هر تعداد شرکتی است که در زمینه تولید پوشاک در سراسر جهان فعال هستند به استانبول است. فکر می‌کنم استانبول که به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب عمل می‌کند، مرکز جذب فروشندگان و خریداران اروپایی و آسیایی خواهد بود.

نمایشگاه IGM با استقبال از کل صنعت پوشاک و البسه آماده با مشخصات گسترده و جامع مشارکت کنندگان، فناوری و تنوع محصول، میزبان 500 تا 600 غرفه‌دار داخلی و بین‌المللی خواهد بود.

علاوه بر این، نمایشگاه IGM میزبان تقریباً 35000 بازدید کننده حرفه‌ای و کمیته‌های تدارکاتی از بسیاری از نقاط جهان، از اروپا تا آسیا، از خاورمیانه که هیچ مانعی برای ویزا و سفر وجود ندارد، تا شمال آفریقا و از بالکان تا جمهوری‌های ترک خواهد بود.

صنعت نساجی ترکیه را پس از همه گیری ویروس کرونا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شرکت‌های نساجی ترکیه با اعتماد به عرضه در طول همه‌گیری، اقداماتی که به سرعت در شرایط متغیر انجام دادند، زیرساخت‌های قوی و علاوه بر این، نیروی کار پویا و واجد شرایط، به رگ حیاتی اقتصاد ترکیه تبدیل شده‌اند. در حالی که بسیاری از کشورها برای تقاضای ماسک‌های پزشکی و لباس‌های محافظ آماده نبودند، ترکیه با تنوع و انعطاف‌پذیری در تولید، در طول دوره همه‌گیری هیچ مشکلی برای عرضه نداشت.

شرکت‌های نساجی ترکیه در ادامه ایجاد ارزش افزوده برای اقتصاد ما با تولید ماسک‌های جراحی، لباس‌های محافظ و لباس‌های سرهمی، نه تنها نیازهای کشورمان را برآورده کردند، بلکه به تقاضای ماسک و پوشاک محافظ نزدیک به 100 کشور جهان پاسخ دادند.
ترکیه در بسیاری از جنبه‌ها از جمله موقعیت جغرافیایی، اتصالات شبکه لجستیکی، ظرفیت تولید، منابع انسانی، دانش و مهارت، به ویژه در زمینه تولید ماسک و لباس‌های محافظ در موقعیت مطلوبی قرار دارد.

صنعت نساجی ترکیه با ادامه روند صعودی خود در صادرات، همچنان رکوردها را می‌شکند. در بازه زمانی ژانویه تا آگوست 2021، این بخش با 41 درصد افزایش نسبت به سال 2020 و 24 درصد نسبت به سال 2019، بالغ بر 8.2 میلیارد دلار صادرات داشته است. در ماه آگوست، این بخش یک صادرات بالغ بر ۱ میلیارد دلار با افزایشی ۳۶ درصدی در مقایسه با دوره مشابه سال قبل را تحقق بخشید و به بالاترین رقم صادرات در تاریخ ترکیه رسید.

صنعت پوشاک آماده که با تولید ارزش افزوده، مشارکت در اشتغال و درآمد خالص ارزی یکی از بخش‌های استراتژیک ترکیه است، با صادرات ۱۹ میلیارد دلاری تا پایان سال ۲۰۲۱ رشد کرده است. ترکیه با افزایش صادرات و تولید خود در دوره اخیر، میزان استفاده از ظرفیت خود را در صنعت پوشاک و البسه آماده به 80 درصد افزایش داده است. صادرکنندگان با بیان اینکه سفارشات خود برای 3 تا 4 ماه آینده تکمیل شده است، اعلام کردند که در تامین تقاضا با مشکل مواجه هستند.

این افزایش قابل توجه صادرات نساجی تحولاتی را در زمینه ماشین آلات نساجی نیز به همراه دارد. صنعت ماشین آلات نساجی ترکیه که با شعار “داخلی و ملی” به تولید ماشین آلات می‌پردازد، هر روز شکاف بین واردات و صادرات را از بین می‌برد. ترکیه در حال حاضر یکی از 3 کشور اول جهان و اولین کشور در اروپا است که توانایی تولید سریع، پویا و باکیفیت به ویژه در ماشین آلات تکمیل نساجی را دارد.

ارقام صادرات و واردات ماشین آلات نساجی برای سال 2021 نشان می‌دهد که تولیدکنندگان ترکیه به سرمایه گذاری خود حتی در دوره همه گیر ادامه می‌دهند. ترکیه در 5 ماهه نخست سال 2021، 361 میلیون دلار صادرات ماشین آلات نساجی با 52 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. در 5 ماهه نخست سال 2021 با 60.9 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ارزش 692 میلیون دلار ماشین آلات خریداری شده است.
به طور خلاصه، می‌توان به راحتی نشان داد که روند پس از همه گیری در نساجی به ترکیه اشاره دارد. اگر حمایت‌ها و تشویق‌های دولت ادامه یابد، نساجی در ترکیه در سال‌های آینده شتاب صعودی پیدا خواهد کرد.

چرا نمایشگاه‌های نساجی استانبول اهمیت دارند و هزاران خریدار و غرفه‌دار بین‌المللی را به خود جذب می‌کنند؟

استانبول نه تنها از نظر جمعیت بزرگترین شهر ترکیه است، بلکه پایتخت صنعتی، تجاری، مالی و فرهنگی است. استانبول که امروز مانند گذشته قدرت تحمیلی اقتصاد ترکیه است، به تنهایی 32 درصد از تولید ناخالص ملی این کشور را تامین می‌کند. همچنین نیمی از صادرات و واردات ترکیه در استانبول انجام می‌شود. استانبول به دلیل سهولت در حمل و نقل، نبود مشکل ویزا و قرار گرفتن در موقعیت بسیار مناسب از نظر میزبانی رویدادهای بین المللی، هم برای نمایشگاه‌های نساجی و هم برای سایر سازمان ها در موقعیت مناسبی قرار دارد.

از آنجایی که بافت تاریخی و فرهنگی استانبول که در تقاطع تمدن‌ها قرار دارد و تأثیر آن بر تجارت جهانی، همراه با فرصت‌های حمل و نقل پیشرفته شهر و گزینه‌های اقامتی گسترده، بهترین مکان برای برگزاری نمایشگاه‌های جهانی در مقیاس بزرگ است.

به عنوان مثال، با توجه به موقعیت جغرافیایی استانبول، شرکت‌هایی در کشورهای اروپایی و خاورمیانه، شمال آفریقا، جمهوری‌های ترک، بالکان و کشورهای آسیایی نمایشگاه‌های استانبول را ترجیح می‌دهند. در واقع افرادی که در این مناطق زندگی می‌کنند می‌توانند پس از یک پرواز کوتاه در حدود 3 ساعت به استانبول برسند و از نمایشگاه‌ها دیدن کنند.

از سوی دیگر بسیاری از کشورها مانند هند، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، ویتنام، مصر، الجزایر، تونس، مراکش، ایران، ازبکستان و ترکمنستان که با پتانسیل و توان تولیدی فراوان خود ستاره‌های درخشان دنیای نساجی هستند، با ترکیه قرارداد ویزا دارند. موضوع مهم دیگری که ترکیه را تقویت می‌کند، ماموریت این کشور به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب است. اینکه تولیدکنندگان نساجی کشورهایی که در مسیر اروپا مشکل ویزا دارند در سفر به استانبول با این مشکل مواجه نمی‌شوند، این مسئله نیز اهمیت نمایشگاه‌های استانبول را آشکار می‌کند.

علاوه بر این، موقعیت استانبول در مرکز تجارت جهانی، با امکانات اقامتی و همچنین جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، راحتی زیادی را برای غرفه داران و بازدیدکنندگانی که برای نمایشگاه وارد می‌شوند، فراهم می‌کند. به دلیل نزدیکی هتل‌ها به محل نمایشگاه، بازدیدکنندگان داخلی و خارجی نمایشگاه‌های استانبول از نظر اقامت نیز مشکلی ندارند.

سال 2022 را برای بخش نمایشگاه و رویداد چگونه پیش بینی می‌کنید؟

بدون شک نمایشگاه ها مهمترین رویدادهایی هستند که شرکت‌ها را با فرصت‌های تجاری جدید گرد هم می‌آورد. همانطور که می‌دانید بسیاری از نمایشگاه‌ها به دلیل بحران همه گیر که در سال 2020 سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داد به تعویق افتاد و یا لغو شد. در سال 2021 با انجام اقدامات احتیاطی و بهداشتی لازم مجدداً نمایشگاه‌های فیزیکی راه اندازی شد.

تویاپ، موفق‌ترین برند سازمان‌های نمایشگاهی، میزبان نمایشگاه‌های موفق بسیاری در طول همه‌گیری بود و با اقداماتی که برای محافظت از همه غرفه‌داران و بازدیدکنندگان در بالاترین سطح انجام داد، موفق‌تر ظاهر شد.

من فکر می‌کنم در نتیجه تداوم سریع برنامه‌های واکسیناسیون در سراسر جهان، مصونیت جامعه در برابر ویروس کرونا تا حدود زیادی در سال 2022 به دست خواهد آمد، به طوری که نمایشگاه‌ها تا سال آینده کاملاً عادی خواهند شد. همچنین معتقدم نمایشگاه‌هایی که در دوره پس از پاندمی برگزار می‌شود بسیار بهتر و فعال‌تر از قدیم خواهند بود. زیرا در شرایط پاندمی طولانی مدت، بسیاری از شرکت‌ها بر توسعه محصول و تولیدات جدید تمرکز کردند.

همه آن‌ها مشتاقانه منتظر هستند تا محصولات خود را به بازار عرضه کنند و آن‌ها را به صورت چهره به چهره به مشتریان خود معرفی کنند. نمایشگاه‌ها مناسب ترین محیط برای این کار هستند. به همین دلیل است که فکر می‌کنم نمایشگاه‌ها سرزنده‌تر از قبل خواهند بود. من با اطمینان می‌توانم ادعا کنم که صنعت نمایشگاه اثرات منفی این همه گیری را در سال 2022 جبران خواهد کرد.

در این مرحله، اهمیت نمایشگاه ITM 2022، که یکی از اولین سازمان‌های بزرگی است که صنعت نساجی را پس از دوره همه‌گیری گرد هم می‌آورد، بیش از پیش افزایش می‌یابد. در واقع، در این نشست بزرگ در 14 تا 18 ژوئن 2022، بسیاری از رهبران فناوری نساجی اعلام کردند که بسیاری از فن‌آوری‌ها و ماشین‌های جدیدی را که در طول دوره همه‌گیری تولید کرده‌اند، در ITM 2022 راه‌اندازی خواهند کرد. هزاران بازدیدکننده حرفه‌ای نیز از فرصتی برای مشاهده آخرین نوآوری های فناوری از نزدیک در نمایشگاه ITM 2022 خواهند داشت.

علاوه بر این، ما نمایشگاه HIGHTEX 2022 خود را که اولین و تنها نمایشگاه در زمینه منسوجات فنی و منسوجات بی بافت در ترکیه است، همزمان با ITM 2022 برگزار خواهیم کرد. همانطور که می‌دانید ترکیه که یکی از مهمترین تامین کنندگان جهان در تولید پارچه‌های بی بافت است؛ اهمیت خود را در محصولات حفاظتی، به ویژه در دوره همه گیری نشان داده است. زمانی که تقاضا برای محصولات محافظ در سراسر جهان افزایش یافت، ترکیه با نشان دادن تجربه و قدرت خود در این زمینه به مرکز عرضه پارچه‌های بی بافت تبدیل شد.

تولیدکنندگان منسوجات بی بافت منتظر نمایشگاه HIGHTEX 2022 هستند تا با نقش افرینان جهانی این بخش گرد هم آیند، در فناوری سرمایه گذاری کنند و آخرین محصولات توسعه یافته خود را معرفی کنند. نمایشگاه HIGHTEX 2022 که در آن به مدت 5 روز در استانبول میزبان تولیدکنندگان برجسته منسوجات فنی و منسوجات بی بافت در جهان خواهیم بود، میزبان جدیدترین محصولات و فناوری‌های تولید شرکت‌هایی خواهد بود که در بسیاری از بخش‌ها از منسوجات پزشکی گرفته تا منسوجات بهداشتی، از منسوجات کشاورزی تا ژئوتکستایل فعالیت می‌کنند.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا