گزارش نمایشگاه ها

نخستين جشنواره هنري پوشاك و زيورآلات هرمزگان برگزار مي‌شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

با هدف احياي لباس‌هاي بومي و محلي؛

نخستين جشنواره هنري پوشاك و زيورآلات هرمزگان برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: مدير اجرايي جشنواره پوشاك و زيورآلات هرمزگان گفت: هدف اين جشنواره معرفي پوشاك و زيورآلات استان هرمزگان و احياي لباس‌هاي بومي و محلي است.

مهدي نظري‌نانگي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار داشت: موضوعات موجود در اين فستيوال پوشاك بومي هرمزگان، پوشاك مدرن با هويت سنتي تلفيقي، عكاسي، مقاله و همچنين هنرهاي تجسمي است.

وي همچنين بيان داشت: پوشاك بومي شامل روسري، لچك، برقع، پيراهن، شلوار، پاپوش، چادر و زيورآلات و پوشاك‌هاي مدرن داراي ويژگي‌هايي مانند سايز متعارف، رنگ‌هاي شاد و مناسب با هم، كيفيت در دوخت، اصالت در طراحي يا تزئين‌ها، كيفيت و مرغوبيت پارچه هستند.

مدير اجرايي جشنواره پوشاك و زيورآلات هرمزگان در ادامه افزود: در بخش عكاسي، تصاوير در دو گروه پوشاك و زيور آلات زنان و مردان هرمزگان و پژواك مدرن با هويت سنتي و بومي هرمزگان در ديد عموم قرار مي‌گيرد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اين مقام مسئول يادآور شد: مقاله‌ها نيز بر سه گروه فلسفه رنگ در پوشاك هرمزگان، پوشاك هرمزگان از ديروز تا امروز و تأثير پذيري پوشاك هرمزگان از ساير ملل و بالعكس و در هنرهاي تجسمي در بخش‌هاي (سفال، نقاشي، صنايع دستي دريايي، حصير بافي، كار با خاك و شن و زيورآلات) دسته‌بندي مي‌شود.

وي همچنين گفت: زمان برگزاري اين جشنواره 4 تا 6 اسفندماه در موزه بزرگ مردم شناسي و خليج فارس بندرعباس است و در پايان اين فستيوال هيئت داوران از بين آثار ارائه شده در هر بخش به سه اثر برتر جوايز نفيسي به همراه تنديس جشنواره و به هفت اثر لوح تقدير اهدا مي‌كند.

نظري‌نانگي در پايان افزود: همت مسئولان در زمينه هنر پوشاك و زيورآلات سنتي و بومي نشانگر فعاليت‌هاي مثبت در راستاي مد و پوشش اسلامي و جلوگيري از اشاعه فرهنگ غرب و غير ايراني است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا