اخبار نساجیمد و پوشاک

انجمن تولیدکنندگان کنیا KAM با هدف ترویج تولید محلی رقابتی و پایدار

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مصاحبه با آقای آبل کامایو (Abel Kamau) مدیر بخش نساجی انجمن تولیدکنندگان کنیا

ترجمه : فروغ امیر شیرزاد – تحریریه مجله نساجی کهن

۱.  لطفاً جزئیات بیشتری از انجمن تولیدکنندگان کنیا برایمان بگویید.

• KAM یک سازمان تجاری است که در سال ۱۹۵۹ به نمایندگی از شرکت‌های ارزش افزوده و خدمات وابسته در کنیا تأسیس شد. این انجمن یک پیوند اساسی برای همکاری، گفتگو و تفاهم با دولت و سایر سهامداران کلیدی فراهم می‌کند.

• KAM  از طریق ۱۴ بخش مختلف از جمله منسوجات و پوشاک به اعضای خود خدمات ارایه می‌دهد و در ۷ منطقه در کنیا حضور فیزیکی دارد. ماموریت آن ترویج تولید محلی رقابتی و پایدار است.

• KAM تجارت و سرمایه‌گذاری را ترویج می‌کند، استانداردها را حفظ می‌کند، تدوین، تصویب و اداره سیاست‌هایی را تشویق می‌کند که محیط تجاری رقابتی را تسهیل می‌کنند و هزینه انجام تجارت را کاهش می‌دهد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

• این انجمن، میزبان شبکه قرارداد جهانی کنیا و مدیر عامل آن – خانم فیلیس واکیاگا رئیس هیئت مدیره شبکه است.

روش‌های مختلفی که KAM از اعضای خود حمایت می‌کند عبارتند از:

۱. حمایت از سیاست شامل:

• حمایت از سیاست‌های مبتنی بر واقعیت با دولت و آژانس‌های آن در مورد موضوعات مختلف مانند مالیات، زیرساخت های تجاری، انرژی، تجارت غیرقانونی و مقررات و موارد دیگر

• مشارکت در سطح کشور

• اطلاعات تجاری در مورد قراردادهای تجاری تحت رژیم‌های مختلف از جمله جامعه آفریقای شرقی (EAC)، بازار مشترک برای شرق و جنوب آفریقا (COMESA)، شرکت توسعه آفریقای جنوبی (SADC)، قانون فرصت‌های رشد آفریقا (AGOA)، منطقه تجارت آزاد قاره آفریقا ( AfCFTA)

• مشاوره فنی در مورد مالیات و سیاست‌های مالی

• دسترسی به الزامات نظارتی و انطباق برای راه اندازی مشاغل، و

• ترویج شیوه های تجاری اخلاقی

۲. افزایش رقابت و سرسختی

• KAM خدمات مختلف توسعه کسب و کار و رقابت را ارائه می دهد که برای ایجاد رقابت، بهره وری، انعطاف پذیری و حمایت از تغییر روند تولید به سمت رشد سبز طراحی شده اند. این خدمات شامل موارد زیر است:

الف. تضمین آینده کار

● آکادمی تولید

– KAM میزبان آکادمی تولید است: آکادمی تولید، آموزش و خدمات مدیریت فنی و/یا تخصصی را برای ایجاد رقابت در صنعت محلی ارائه می دهد.

– آکادمی تضمین می کند که تولید کنندگان در سطح آخرین یافته های تحقیقات تولیدی و فناوری خدمات باقی می مانند تا آنها را قادر به رقابت کند.

● برنامه آموزش فنی، حرفه ای و آموزش (TVET):

– برنامه TET KAM، که با مشارکت شرکت توسعه آلمان اجرا می شود، از طریق مهارت ها و توسعه کارآفرینی، دسترسی به مشاغل فنی و حرفه ای و همچنین فرصت های اقتصادی را برای جوانان در کنیا افزایش می دهد.

– این برنامه فرصت های کارآموزی، آموزش و آموزش مبتنی بر شایستگی و آموزش آمادگی کار را برای فارغ التحصیلان دوره های فنی در کشور ارائه می دهد.

– منابع انسانی ماهر را در بخش تولید تضمین می کند و به نرخ بالای بیکاری فعلی که اغلب به دلیل کمبود تجربه ایجاد می شود، رسیدگی می کند.

ب. ارتقاء دسترسی به بازار

• KAM تجارت، بهره وری و توسعه بازار صادرات را برای تولیدکنندگان محلی از طریق میز خدمات اطلاعات تجاری خود تقویت و افزایش می دهد.

• خدمات ارائه شده شامل سمینارها و کارگاه های آموزشی در مورد مسائل مربوط به انطباق، ماموریت های تجاری و سرمایه گذاری و دوره های بهره وری است.

• KAM همچنین میزبان جشنواره خرید Changamka سالانه خود است که تولیدکنندگان محلی را گرد هم می آورد تا کیفیت بالای کالاهای تولید محلی را به نمایش بگذارند و محصولات خود را با قیمت های تخفیفی به عموم بفروشند.

ج. گسترش SMEها

• از طریق مرکز تولید SME ما، چالش‌هایی را که بر SMEها در کشور تأثیر می‌گذارد، از جمله سیاست‌های غیردوستانه و رژیم نظارتی، فرآیند خسته‌کننده و طولانی در استانداردها و گواهی‌های کیفیت، دسترسی به بازارها، دسترسی به منابع مالی مقرون‌به‌صرفه و ساختارهای حاکمیتی ضعیف، رسیدگی می‌کنیم.

• این مرکز، توسعه فرهنگ کارآفرینی شکوفا و تولیدکنندگان کوچک و متوسط رقابتی را در کنیا و منطقه تقویت می‌کند.

خدمات ارائه شده از طریق این مرکز عبارتند از:

– خدمات مشاوره تجاری

– آموزش های فنی، عملیاتی و مدیریتی مناسب

– دسترسی به منابع مالی از طریق برنامه ریزی تجاری، برنامه های سواد مالی و ارتباط با تامین کنندگان مالی

– دسترسی به بازارها از طریق پیوندهای زنجیره ارزش، مأموریت ها و نمایشگاه های تجاری، پیوندهای بازار صادرات، سمینارها و کنفرانس های مرتبط با تجارت.

د. به سوی رشد سبز و اقتصاد دایره‌ای

• از طریق مرکز رشد سبز و تغییرات آب و هوایی (CGGCC)، KAM یک راه حل یک مرحله ای برای تعمیق مداخلات در سطح صنعت، ترویج اقتصاد دایره ای، ترویج اقدامات تغییر آب و هوا و پیوندهای مالی که مردم و سیاره را در اولویت قرار می دهند، ارائه می دهد.

• خدمات این مرکز شامل خدمات بهره وری منابع (ممیزی انرژی، آب و فاضلاب، نقشه برداری منابع ضایعات و اقتصاد دایره ای)، ظرفیت سازی و تامین مالی سبز است.

• این مرکز همچنین نمایشگاه ها و جوایز مدیریت انرژی را برای شناسایی و جوایز بهترین صنایع انجام می دهد. این امر با هدف افزایش آگاهی در مورد بهره وری انرژی، پایداری، انرژی های تجدیدپذیر و اقتصاد دایره ای است.

ه. فراگیر بودن و پر کردن شکاف جنسیتی

• KAM میزبان برنامه Women in Manufacturing (WIM) است که بستری را برای زنان فراهم می کند تا بتوانند شبکه سازی کنند، راهنمایی شوند و رقابت پذیری و دسترسی آنها به بازارهای محلی، منطقه ای و جهانی را بهبود بخشند.

• ابتکارات در جهت حمایت از زنان در تولید عبارتند از:

– شام جشن سالانه زنان در تولید (WIM) که موفقیت زنان را جشن می گیرد و نقش آنها را در بخش تولید به رسمیت می شناسد.

– ارتباط با زنان صنعتگر موفق در سراسر قاره و جهان.

– ارتباطات بازار در سراسر شرق آفریقا، قاره و جهان.

– برنامه های مبادله برای ارتقای کیفیت زنان در تولید محصولات به منظور حصول اطمینان از گنجاندن آنها در زنجیره های تامین منطقه ای و جهانی

– حمایت از سیاست ها و ابزارهای نهادهای مربوطه برای توانمندسازی زنان برای دسترسی به بازارهای منطقه ای و جهانی.

– ظرفیت سازی و برنامه های مربیگری برای تجهیز زنان در تولید به مهارت ها و دانش مربوطه برای رشد کسب و کارشان.

– راهنمایی زنان جوان برای شرکت در دوره های علوم، فناوری، هنر و ریاضیات (STEAM) و اوج گرفتن آنها برای مشاغل بیشتر مرتبط با تولید، از طریق برنامه آموزش و آموزش فنی و حرفه ای (TVET) ما

انجمن تولیدکنندگان کنیا KAM

۲. در مورد خدماتی که KAM به تولیدکنندگان پارچه کنیایی و سرمایه گذاران خارجی در بخش نساجی و پوشاک ارائه می دهد برایمان بگویید.

• بخش منسوجات و پوشاک به عنوان بخش اولویت توسط دولت کنیا شناسایی شده است. برجستگی آن در ارکان تولید تحت دستور کار 4 بزرگ و برنامه تحول صنعتی کنیا، جلوه‌ای از سود برای اقتصاد کشور است.

• برخی از مزایای کلیدی عضویت KAM عبارتند از:

– KAM از شما برای ایجاد یک محیط تجاری مناسب حمایت می کند. ما به دولت و سایر ذینفعان در مورد هزینه های انجام تجارت (انرژی، مالیات، تجارت غیرقانونی)، سیاست ها و مقررات قابل پیش بینی و پیشنهادات و اصلاحات بودجه ای توضیح می دهیم.

– ارائه مشاوره تجاری و پشتیبانی دسترسی به بازار در بازارهای محلی، منطقه ای و جهانی.

– تسهیل صادرات تحت طرح معافیت گمرکی مانند قانون فرصت رشد آفریقا (AGOA)

– تسهیل در صدور مجوزها و گواهینامه‌ها در سطح ملی و شهرستانی

– مداخله و مشارکت دولت

– ارائه آموزش، سمینارها و کارگاه های آموزشی مبتنی بر صنعت

– پشتیبانی از انطباق

– کمک به نظارت و ارزیابی پیشرفت تعهدات پیمان جهانی.

– دسترسی به الزامات نظارتی و انطباق.

۳. صنعت نساجی و پوشاک در کنیا را چگونه ارزیابی می کنید؟

• بخش نساجی و پوشاک دارای بیشترین نیروی کار در صنعت تولید است و توانایی ایجاد تعداد زیادی فرصت شغلی در مدت زمان کوتاه را دارد. این امر توجه ویژه ملی و منطقه ای به این بخش را توضیح می دهد.

• توسعه زنجیره ارزش مزرعه – مد به کشور فرصت های بسیار زیادی در زمینه کشت پنبه، کارخانه های نساجی و صنعت پوشاک/مد ارائه می دهد.

• اولاً، این بخش به عنوان ایجاد کننده اشتغال انبوه در مجموعه های مهارت کم تا بالا در نظر گرفته می شود. یک زنجیره ارزش کاملاً توسعه یافته ظرفیت استخدام حدود ۱۰ درصد از جمعیت کشور را دارد. علاوه بر این، برای کشاورزی پنبه و تولید پوشاک فرصت‌های شغلی بسیاری مورد نیاز است. زنجیره ارزش همچنین محرک مهمی برای فراگیری است زیرا بیش از ۶۰ درصد زنان را به کار می‌گیرد.

• بخش منسوجات و پوشاک در حال حاضر یکی از مهمترین درآمدهای ارزی در صنعت تولید است. کنیا در حال حاضر بزرگترین صادرکننده پوشاک تحت AGOA با حدود Ksh است. ۴۷ میلیارد صادرات در سال ۲۰۱۹ و Ksh ۳۹ میلیارد در سال ۲۰۲۰ داشته است.

• با تغییرات در زنجیره تامین منابع پوشاک جهانی در جهان، کنیا توانسته است تعداد قابل توجهی از خریداران جهانی را جذب کند و این ارقام زمانی رشد می کنند که رقابت خود را افزایش دهیم و بازارهای خود را متنوع کنیم.

• در نهایت، این بخش فرصتی برای افزایش صنعتی شدن در کشور و منطقه، از طریق پیوند با سایر بخش های اقتصادی را فراهم می کند.

۴. نظر شما در مورد آینده صنعت نساجی و پوشاک در آفریقا به طور کلی و کنیا به طور خاص چیست؟

• بخش منسوجات و پوشاک از لحاظ تاریخی صنعتی پیشرو بوده است که صنعتی شدن را در سراسر جهان پیش می برد.

• تجزیه و تحلیل شرکت های بزرگ بین المللی این امر را نشان می دهد زیرا بسیاری از آنها با عملیات در زنجیره ارزش بخش منسوجات و پوشاک شروع به کار کردند. وضعیت در کنیا متفاوت نیست زیرا منشأ بسیاری از شرکت‌های برتر کنیا در بخش نساجی و پوشاک است.

• رشد زنجیره ارزش در کنیا، به ایجاد بازیگران بیشتری در فضای تولید منجر خواهد شد که در نهایت وارد سایر بخش‌های تولیدی متنوع خواهند شد.

• این بخش توانایی پر کردن شکاف های موجود در اقتصاد، چالش های اجتماعی و سفر صنعتی شدن ما را دارد. با انقلاب صنعتی چهارم و تغییرات در پویایی تولید، مصرف و منبع یابی جهانی؛ کنیا در موقعیت خوبی برای تبدیل امواج به انرژی قرار دارد که کشور را به سمت مرزهای بعدی تولید منسوجات و پوشاک سوق می دهد.

• این بخش تاکنون توانسته است خریداران و سرمایه گذاری های معتبر جهانی را جذب کند. همچنین سیاست‌هایی استراتژیک و توسعه‌هایی زیرساختی وجود دارد که به دنبال تبدیل کنیا به عنوان قطب منطقه‌ای برای تولید منسوجات و پوشاک است.

• با اتخاذ تجارت مبتنی بر صادرات، بخش منسوجات و پوشاک به عنوان یک بخش رو به رشد در اولویت قرار گرفته است و بازارهای اتحادیه اروپا، آمریکا و آفریقا در اولویت قرار دارند.

• کنیا توانسته است موقعیت خود را به عنوان صادرکننده برتر پوشاک به ایالات متحده تحت برنامه AGOA حفظ کند و به دنبال افزایش این موفقیت است.

۵. کنیا پتانسیل زیادی در بخش نساجی دارد، چرا سرمایه گذاران بین المللی باید در بازار نساجی کنیا سرمایه گذاری کنند؟

• دلایل مختلفی وجود دارد که چرا سرمایه گذاران باید از بازار نساجی کنیا بهره ببرند، از جمله:

– در دسترس بودن نیروی کار بسیار آموزش دیده/قابل آموزش

– نیروی کار مولد

– دسترسی ترجیحی به ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا، EAC، COMESA و اکنون قاره آفریقا

– اقتصاد مبتنی بر بازار

– لجستیک کارآمد

۶. چند تولید کننده پارچه و پوشاک در کنیا فعال هستند؟

• حدود ۳۰ تولیدکننده بزرگ بر بازارهای صادراتی خارج از آفریقا تمرکز می کنند. بیش از ۵۰۰ شرکت بزرگ و متوسط داخلی بر بازارهای محلی و منطقه ای و تعداد زیادی بازیگر کوچکتر دیگر در بخش غیررسمی متمرکز هستند.

۷. لطفاً در مورد اعداد واردات و صادرات در بخش نساجی و پوشاک کنیا بیشتر توضیح دهید.

• کنیا حدود 833,000,000 دلار منسوجات و پوشاک وارد می کند که پوشاک حدود 30 درصد از این ارزش را تشکیل می دهد.

• حجم بالایی از واردات مربوط به پارچه‌هایی برای استفاده در تولید پوشاک برای مقاصد صادراتی است. این فرصتی را برای کشور فراهم می کند تا با پرداختن به شکاف های رقابتی پیش روی بخش نساجی محلی، نهاده های پارچه را به صنعت صادرات محور ارائه دهد.

• از سوی دیگر، کنیا منسوجات و پوشاک به ارزش حدود 500،000،000 دلار صادر می کند که عمده آن صادرات پوشاک تحت رژیم AGOA است.

انجمن تولیدکنندگان کنیا KAM

۸. سیاست های دولت کنیا و حمایت از بخش نساجی را چگونه ارزیابی می کنید؟

• محیط سیاست، چشم اندازی برای این بخش تحت برنامه حمل و نقل صنعتی کنیا، دستور کار بزرگ ۴ و چشم انداز ۲۰۳۰ دارد.

• با این حال، عوامل مختلفی وجود دارد که همچنان مانع رشد بخش تولید می شود. همچنان مسائل اصلی ما، رقابت پذیری و بهره وری است که بدون آن، بخش تولید محلی نمی تواند وارد بازارهای داخلی و صادراتی شود.

• دستور کار اولویت تولید ما در سال ،۲۰۲۱ برخی از مسائل کلیدی را که به نظر ما مانع از رقابت پذیری بخش تولید کنیا می شود، مشخص می کند. برخی از این موارد عبارتند از: مقررات طاقت فرسا و دائماً در حال تغییر، هزینه و ثبات انرژی، حمل و نقل و لجستیک.

• متأسفانه افزایش هزینه‌ها همراه با این موارد، موجب افزلیش قیمت محصول نهایی و مانع رقابت ما می شود.

• از آنجایی که کنیا در سهولت انجام کسب و کار به خود می بالد، ما همچنین به دولت فشار می آوریم تا هزینه انجام کسب و کار را متناسب با آن رسیدگی کند.

۹. کشورهای آفریقایی در زمینه پوشاک دست دومی که به کشور خود وارد می کنند با مشکل بزرگی مواجه هستند. برنامه شما در این مورد در کنیا چیست؟ و چگونه بر صنعت نساجی و پوشاک آفریقا تأثیر می گذارد؟

• ارزش پوشاک دست دوم وارداتی که معمولاً به آن میتومبا گفته می شود، در پایان سال ۲۰۱۹ به ۱۸ میلیارد و ۱۸۴ هزار و ۳۷۷ تن (KAM) افزایش یافت. در سال‌های اولیه، لباس‌های دست دوم، امکان دسترسی به لباس را برای افراد کم بضاعت در کنیا و جهان بزرگ‌تر فراهم کرد.

• با این حال، شایان ذکر است که تجارت میتومبا در طول زمان توسط بازرگانان دقیق برای واردات و صادرات لباس های جدید مبدل به عنوان دست دوم استفاده شده است. این باعث ایجاد شکاف بزرگی می شود که رقابت ناعادلانه منسوجات و پوشاک داخلی را از بین می برد.

• ما از اجرای دقیق اقدامات گمرکی و استانداردها حمایت می کنیم تا اطمینان حاصل شود که تجارت دست دوم به درستی تنظیم می شود و فقط کالاهای دست دوم واقعی در کشور مجاز است. بنابراین، یک زمین بازی منصفانه ایجاد می‌شود.

۱۰. امروزه پایداری و محصولات سبز یک امر ضروری است و متاسفانه نساجی یکی از آلوده ترین صنایع است. چگونه می توانیم پایداری در صنعت نساجی را بهبود بخشیم؟ سیاست پایداری تولیدکنندگان منسوجات و پوشاک در کنیا چیست؟

• کنیا از سطح خوبی از پایداری برخوردار است و این امر توضیح می‌دهد که چرا این کشور توانسته است خریداران برتر در سراسر جهان را جذب و حفظ کند.

• زنجیره‌های ارزش بین‌المللی چرم و نساجی، تلاش‌های هماهنگی را برای سبز شدن و کاهش ردپای اکولوژیکی خود انجام می‌دهند. بخش عمده این تغییر توسط برندهای مد جهانی انجام می شود که تامین کنندگان زنجیره تامین خود را ملزم به رعایت استانداردهای توافق شده بین المللی در مورد فاضلاب و مدیریت مواد شیمیایی می کنند.

• برای کسب و کارهای آفریقای شرقی، ناتوانی در انطباق با این استانداردها خطر کنار گذاشته شدن از زنجیره تامین جهانی را ایجاد می کند و نشان دهنده هزینه بالایی در فرصت های بازار صادراتی از دست رفته است. بنابراین، هم از نظر زیست محیطی و هم از نظر اقتصادی، توانمندسازی مشاغل آفریقای شرقی در بهبود انطباق، از اهمیت بالایی برخوردار است.

• علیرغم وجود استانداردها و بهترین شیوه های جهانی جامع، مانند مواردی که توسط ابتکارات بین المللی ترویج می شود، درک گام های لازم برای انطباق در شرق آفریقا وجود ندارد.

• سیاستگذاران محلی، مقامات اجرایی و تولیدکنندگان به دلیل این عدم تقارن اطلاعاتی، هماهنگ کردن قوانین محلی با استانداردهای بین المللی را دشوار می دانند. حتی با وجود درک درست از الزامات پایداری در برندهای جهانی، دسترسی ضعیف به منابع مالی و ظرفیت فنی ناکافی، انطباق بهتر را خنثی می کند.

• در راستای همین امر است که اخیراً گزارش پایداری را برای بخش‌های نساجی و چرم با مشارکت مرکز تجارت بین‌المللی (ITC) راه‌اندازی کردیم.

• گزارش‌ها برای هدایت بازیگران صنعت و سیاست‌گذاران در همسویی فرآیندهای تولید و خط‌مشی خود با روندهای جهانی تنظیم شده‌اند.

• در انجمن تولیدکنندگان کنیا، مرکز رشد سبز فعال است که به تدریج توانسته است از اعضای ما در سفر پایداری آنها حمایت کند.

۱۱. صنعت نساجی و بازارهای بین المللی را در سال ۲۰۲۱ پس از همه گیری ویروس کرونا چگونه ارزیابی می‌کنید؟

• این بخش یکی از بدترین بخش‌ها بود. با این حال، یکی از ذینفعان قابل توجه همه گیری، از طریق تولید تجهیزات حفاظت شخصی (PPE) نیز بود. این بخش توانست کنیا را در حرکت نگه دارد و تولید خود را به حدی افزایش داد تا اطمینان حاصل شود که کشور دارای عرضه ثابت PPE است.

• در وضعیت پس از کووید و همچنین در طول وضعیت نرمال جدید، بازار جهانی منسوجات و پوشاک از نظر انعطاف پذیری و بازگشت پذیری آزمایش خواهد شد.

• از آنجایی که خریداران و فروشگاه‌های خرده‌فروشی سعی می‌کنند موجودی ناب و سریع را با توجه به عدم اطمینان در بازار مدیریت کنند، افزایش فروش‌های کوچک‌تر انتظار می‌رود.

• ما از دولت می خواهیم که محیطی را برای حمایت از رشد این بخش ایجاد کند، زیرا قبلاً ظرفیت خود را نشان داده است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا