مد و پوشاک

زنان ايراني؛ دومين مصرف‌کننده لوازم آرايش در خاورميانه

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

آمارهاي نهادهاي ناظر بين‌المللي مي‌گويد ايران، دومين مصرف‌کننده لوازم آرايش در خاورميانه و هفتمين واردکننده لوازم آرايشي در جهان است.

اليزا ذوالقدر: استفاده از لوازم آرايشي در ايران ديگر نه سن خاصي دارد و نه قشر خاصي. امروزه اکثر دختران و زنان ايراني استفاده از لوازم آرايشي را جزء لاينفک زندگي خود مي دانند و اين تمايل باعث شده کشورمان تبديل به سومين مصرف کننده لوازم آرايش در خاورميانه و هفتمين وارد کننده لوازم آرايشي در جهان شود.

اينطور که رسما اعلام شده، زنان ايراني سالانه نزديک به يک ميليارد تومان لوازم آرايش مي خرند. از سوي ديگر سن مصرف لوازم آرايش نيز به 15 سال رسيده است و اين در حالي است که در کشورهاي توسعه يافته تمايل به آرايش بيشتر در بين زنان مسن ديده مي شود که طراوت و شادابي پوست خود را از دست داده اند.
برخي کارشناسان آرايش بيش از حد دختران جوان را مربوط به کمبود اعتماد به نفس در ميان آنها ارزيابي مي کنند و برخي نيز آن را به فرهنگي وارداتي نسبت مي دهند.

آرايش تند، يک علامت است نه يک بيماري
دکتر سيد احمد جليلي روانپزشک و رييس انجمن روانپزشکان ايران معتقد است مصرف زياد لوازم آرايشي در ايران به ويژه بين دختران جوان و نوجوان ايراني را نمي توان به يک مشکل رواني نسبت داد بلکه اين يک موضوع فرهنگي است که چندان هم بومي نيست.
او در عين حال به اين نکته اشاره دارد که اين فرهنگ تا حدودي هم مي تواند يک فرهنگ بشري باشد چرا که پريرو تاب مستوري ندارد.
جليلي مي افزايد: در هر فردي به ويژه جوانان علاقه به مورد توجه قرار گرفتن وجود دارد اما بسته به اينکه نيازها و خواسته هاي فرد در زندگي تا چه حد برآورده شود و به چه سمت و سويي متمايل شود عادت هاي خاصي را مي پذيرد. همه اينها بر مي گردد به اينکه چقدر براي جوانان برنامه ريزي کرديم؟ چند مراکز فرهنگي و ورزشگاه براي آنها درست شده است. ما در اين سال ها درآمدهاي زيادي داشتيم . چقدر از اين درآمدها براي جوانان صرف شده است؟ اينها سوالاتي است که به حيطه روانپزشکي مربوط نيست اما فرهنگ و عادت هاي جامعه به ويژه جوانان را شکل مي دهد.
وي مي گويد: آنچه به من روانپزشک مربوط است اين است که بايد خواسته ها، تمايلات و انرژي فوق العاده نسل جوان را عاقلانه به سوي هدف درست هدايت کرد. با اعمال فشار و دستور نه تنها هيچ کار مثبتي صورت نمي گيرد بلکه جنبه هاي منفي نيز گسترده تر مي شود.
رييس انجمن روانپزشکان ايران بر اين نکته تاکيد دارد که استفاده زياد از لوازم آرايش يک بيماري نيست بلکه يک علامت است که بايد همه اهل علم اعم از علماي ديني و جامعه شناسان ما آن را تجزيه و تحليل کنند. اين موضوع مانند سيگار کشيدن يک علت نيست بلکه يک معلول است که مي تواند عوامل زيادي داشته باشد که ريشه آن جامعه شناختي است.

کمبود اعتماد به نفس؛ استفاده زياد از لوازم آرايش
اما دکتر نادر راستي روانپزشک نظر ديگري دارد. وي مي گويد: همه کارهاي انسان ريشه رواني دارد و آرايش زياد هم قطعا ريشه هاي رواني متعددي مي تواند داشته باشد که منشا همه آنها نياز به جلب توجه است.
وي معتقد است: حتي کساني که مي گويند براي دل خودم اينگونه آرايش مي کنم هم به دنبال جلب توجه هستند وگرنه چرا شبها در هنگام خواب اينگونه آرايش نمي کنند و آرايش آنها در روز و در خيابان است.
دکتر راستي با بيان اينکه آرايش زياد در ايران دلايل اجتماعي هم دارد، مي گويد: معمولا دليل نياز به جلب توجه بيش از حد کمبود اعتماد به نفس است. در برخي مواقع فرد در درون خود نقصي دارد يا خود را زيبا نمي داند به طور مثال احساس مي کند بيني بزرگي دارد يا صورتش زرد و نزار است يا پلکش آويخته است به همين دليل تلاش مي کند با آرايش زياد اين نقايص را برطرف کند. از همين روست که عملي مانند عمل بيني در کشور ما بسيار زياد است. وگرنه خانمي که صورت خود را تميز مي کند و يا يک آرايش ملايم دارد تنها يک نياز طبيعي خود را برآورده کرده است.
وي به يکي از مشکلات رواني به نام احساس نقص در بدن خود اشاره مي کند و مي افزايد: پيامد اين مشکل جلب توجه بيش از حد است و فرد سعي مي کند تمام اجزاي صورت خود به گونه اي ديگر نمايش دهد. معمولا کساني که به آرايش هاي تند روي مي آورند اين مشکل را دارند زيرا آرايش هاي تند و يا آرايش هايي با سبک هاي خاص و غير معمول حالت نمايشي دارد و بيشتر يک علامت است.‏
اين روانپزشک در عين حال به ريشه هاي خانوادگي نياز بيش از اندازه به جلب توجه ديگران اشاره دارد و مي گويد: ممکن است فرد در خانواده مورد توجه لازم قرار نگرفته باشد به همين دليل سعي مي کند توجه جامعه را به خود جلب کند. البته جلب توجه يک نياز عادي در هر فردي است اما زماني که اين نياز بيش از اندازه شود حالت بيماري مي گيرد و به صورت هاي غير معمول خود را نشان مي دهد.
وي همچنين معتقد است: يکي از دلايل آرايش زياد هم مي تواند اين موضوع باشد که هرچه فرد را از پيزي منع کنيم به آن حريصتر مي شود. بنابراين وقتي جامعه روي مساله اي حساس باشد برخي افراد به آن موضوع گرايش بيشتري پيدا مي کنند.
دکتر راستي با تاکيد بر اينکه بايد ديد فرد در کدام مرحله از زندگي دچار اين نقص مي شود، مي گويد: نيازهاي عاطفي نبايد سرکوب شئند زيرا از جاي دگري سر بر مي آورند. اگر نياز به جلب توجه که ويژگي هر انساني است برطرف نشود ريشه هاي عميقتري مي يابد بنابراين بايد پايه هاي خانواده قوي شود و ارگان هاي اجتماعي نيز از فشار زياد بر جوانان خودداري کنند چرا که ممکن است به پيامدهايي همچون اختلال شخصيت بينجامد.
اما مشکلات استفاده زياد از لوازم آرايش به همين جا ختم نمي شود. استفاده بيش از حد از لوازم آرايش به ويژه لوازم آرايش تقلبي در کشور ما فراوان وجود دارد تهديدي براي پوست و زيبايي فرد است.

مراقب محصولات آرايشي تقلبي باشيد
به گزارش ايرنا، دکتر امير سادات افسري پژوهشگر علوم پزشکي باليني با اشاره به اينکه مصرف لوازم آرايشي مي تواند به عنوان عامل تخريبي پوست باشد، مي گويد: محصولات آرايشي تقلبي اثرات مخرب تري بر روي پوست برجاي مي گذارند و سلامت پوست شهروندان بخصوص زنان در هر رده سني را تهديد مي کنند.
وي مي افزايد: مواد آرايشي که به عنوان يکي از ملزومات روزانه کيف دستي بانوان جلب توجه مي کند همواره به صورت دوجانبه ايفاي نقش مي کند به گونه اي که در بخش اول سبب زيبايي و تغيير چهره ظاهري و در بخش دوم با تاثير بر روي سلول هاي پوست، تاثيرات نامطلوبي را برروي پوست صورت برجاي مي گذارند.
افسري با اشاره به تاثيرات لوازم آرايش بر روي پوست صورت، مي گويد: اين تاثيرات به صورت پيرشدگي پوست، بروز چروکيدگي در ناحيه پيشاني و چين خنده کم کم آغاز مي شود اما متاسفانه بانوان با ديدن آثار مذکور به خاطر پوشاندن چين و چروک ها از مواد آرايشي بيشتري استفاده مي کنند که همين امر سبب ضربه و آسيب بيشتر به پوست مي شود.
همچنين دکتر عليرضا محبي پورمتخصص پوست نيز در گفتگو با ايرنا درباره استفاده از کرم هاي آرايشي مي گويد: اين کرم ها 296 عارضه در افراد ايجاد مي کنند که يکي از آنها جوش است. به همين دليل بهتر است مردم به سوي استفاده از کرم هاي مرطوب کننده و ضد آفتاب هدايت شوند.
استفاده بيش از حد از لوازم آرايشي پديده اي رواني و اجتماعي است و بر متوليان امر است که با بازبيني رفتارها و نحوه برخورد با مسائلي از اين دست از گسترش بيش از پيش اين پديده جلوگيري کنند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا