اسلاید شو

الیاف سیسال (Sisal) چیست؟

الیاف سیسال

الیاف سیسال از نوع برگی و درمناطق آمریکای مرکزی است. برزیل، تانزانیا و چین از بزرگترین تولید کنندگان این الیاف در دنیا به حساب می آیند. گیاهان سیسال دارای برگ های گوشتی هستند که از یک جوانه مرکزی رشد می کنند. وقتی که برگ ها بالغ می شوند، ۱ تا ۱٫۵ متر طول و حدود ۱۰ سانتیمترعرض دارند. برگ ها سنگین هستند اما ۹۰ درصد وزن آنها رطوبت است. علارغم آب زیاد موجود در برگ ، ماهیت خود برگ و خمیر بدست آمده از آن سفت و سخت است.

الیاف سیسال بسیار طویل هستند، با رنگ کرمی، زرد، سبز، قهوه ای یا قرمز. این الیاف محکم، قوی و بادوام هستند وخاصیت کشسانی بالایی دارند. در برابر آسیب های باکتریایی و آب شور مقاوم  هستند و همچنین عایق خوبی هستند.

این الیاف به صورت رشته هائی در جهت طول برگ قرار دارند و سبب استحکام برگ در جهت طول می باشند. برگ های چیده شده توسط ماشین، خرد شده و الیاف خارج شده شستشو و جهت خشک نمودن و سفیدشدن در معرض تابش آفتاب قرار می گیرند.  خواص الیاف سیسال همانند دیگر الیاف سلولزی بوده و بیشتر جهت تولید طناب، پارچه های تزئینی به ویژه کلاه و کیف قابل استفاده می باشد. این لیف در برابر آب شور به مرور زمان استحکامش کم می شود. الیاف سیسال اغلب نوار شکل است و سطح مقطع آن به صورت بیضوی و یا چند ضلعی با کانال لومن ضعیف می باشند.

مختصری راجع به الیاف سیسال (Sisal)

استخراج الیاف سیسال

الیاف باید پس از برش برگ خیلی زود استخراج شود. اگر برگ خشک شود، الیاف در طول فرایند تمیز کردن آسیب خواهد دید. فرایند استخراج ، که دکورتیکیشن یا الیاف سازی نامیده می شود، دارای ۴ مرحله است:

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

  • فشردن برگ ها
  • دور ریختن قسمت داخلی برگ
  • تمیز کردن الیاف طویل سیسال ( با آب یا برس مخصوص)
  • آویزان کردن الیاف در خطوط معین برای خشک شدن

مختصری راجع به الیاف سیسال (Sisal)

موارد استفاده از سیسال

الیاف سیسال با کیفیت بالا، طویل هستند و به تنهایی یا ترکیب شده با پشم یا اکریلیک در فرش استفاده میشوند.  الیاف درجه متوسط ​​برای ساخت بند ناف، طناب و نخ چندلا در کشاورزی و صنعت استفاده می شود؛ الیاف سیسال بدلیل مقاومت در برابر آب شور در محیط های دریایی نیز مورد استفاده قرار میگیرند. الیاف درجه پایین به دلیل میزان بالای سلولز در صنعت کاغذ استفاده می شوند.

یکی از کاربرد های قدیمی سیسال ،بدلیل داشتن الیاف بلند و انعطاف پذیر، بند ناف است. گرچه این استفاده تا حد زیادی کاهش یافته است، و جای خود را به پلی پروپیلنداده و در عین حال جدیدا، ازبند ناف کمتر استفاده میشود. سیسال هنوز بهترین ماده برای ساخت تخته دارت است.

در صنعت خودرو و هواپیما، برای محکم کردن قطعات به جای فایبرگلاس از سیسال استفاده میشود. در صنعت ساخت و ساز مسکن کم هزینه نیز، جهت محکم کردن گچ، ساخت پشت بام و عایق استفاده می شود. سیسال برای پرداخت فولاد بسیار عالیست، زیرا برای جلا دادن به فولاد به اندازه کافی قوی و جهت نخراشیدن آن  به اندازه کافی نرم است. سیسال همچنین به عنوان یک ژئوتکستایل در احیاء زمین، تثبیت دامنه ها و ساخت جاده ها مورد استفاده قرار میگیرد.

مختصری راجع به الیاف سیسال (Sisal)

تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

[instagram-feed]

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×