اخبار فرش ماشینی

گفت و گو با مديران صنايع نساجي / حال و روز ناخوش نساجي ها خوب مي شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

گفت و گو با مديران صنايع نساجي / حال و روز ناخوش نساجي ها خوب مي شود

ايران يكي از قديمي ترين كشورها درصنايع نساجي است. داراي عمري بيش از 4 هزار سال و بيش از يك قرن عمر صنعتي شدن دارد. نساجي صنعتي است پرسود و زود بازده كه در چند سال اخير به دليل ورود بيش از حد محصولات وارداتي روزهاي خوبي را سپري نكرده است. عواملي چون پرداخت نشدن بدهي هاي معوق از سوي دولت به كارخانجات نساجي، قاچاق بي رويه و افتادن بازار نساجي به دست خارجي ها و محصولات قاچاق، از دست رفتن بازارهاي داخلي و خارجي ازمهم ترين دلايلي بودند كه دست به دست هم دادند تا اين صنعت درسال هاي گذشته رو به سقوط گام بردارد. اما اين روزها افزايش نرخ ارز و كوتاه شدن دست قاچاقچي ها به دليل توجيه پذيرنبودن قاچاق باعث شده كه در دل صنعت نساجي بارقه هايي از اميد بتابد و صنعتگران اين صنعت را به فكر شكوفايي دوباره و گرفتن جاني تازه بيندازد.

دبيرانجمن صنعت نساجي ايران، وضعيت صنعت نساجي ايران در طول يكسال گذشته را اين طور ترسيم مي كند: در اين مدت افزايش نرخ ارز موجب شده كه قاچاق كالاهاي نساجي به بازارهاي ايران كم شده و بازار دوباره توسط كالاهاي ايراني اداره شود. نساجي صنعتي است قاچاق پذير، بيشترين لطمه را در يك دهه قبل صنعت نساجي خورد چرا كه در اين مدت بازار ايران پر بود از محصولات تركيه اي، استراليايي، آسياي جنوبي شرقي، كره يي و چيني. اما امروز شاهديم كه به كمك افزايش نرخ ارز قاچاق ديگر توجيه پذير نيست و از سويي ديگر با كاهش مسافرت هاي خارجي كالاهاي همراه مسافر نيزكم شده است. مجموع اين عوامل موجب شده است ايران با افزايش توليد و بخشيدن جاني دوباره به ظرفيت هاي نساجي خود كه تا امروز بيكار بودند بازار را به دست بگيرد و توليد و صادرات براي اين صنعت توجيه پذير شود : كه البته افزايش قيمت ارز برهمه اين دلايل اولويت دارد.

حائري با بيان اينكه صنعت نساجي 40 رشته گوناگون دارد وداراي شاخه هاي متنوع است درپاسخ به اين سوال كه آيا رقمي درباره قاچاق محصولات اين صنعت به كشور وجود دارد، گفت: مسلما چون قاچاق است، خير، اما تقريبا دوتا سه ميليارد دلار درسال قاچاق داشتيم كه متوقف شده است. از حائري خواستيم درباره وضعيت صادرات محصولات ايراني آماري ارائه دهد، كه گفت: ميزان صادرات در سال 91 نسبت به سال 90 معادل 24 درصد افزايش يافته است وتاكيد مي كنم صادرات كالاهايي كه تا پيش از اين توجيه پذير نبود به مدد نرخ دلار توجيه پذير شده است. وي چالش هاي اين صنعت را در اوضاع كنوني مانند تمام صنايع ديگر ايران، تامين نقدينگي عنوان كرد و افزود: به كارگيري تمام ظرفيت هاي نصب شده و پر كردن بازارداخل از محصولاتي با نام ومارك تجاري ايراني و افزايش صادرات همه نيازمند نقدينگي است و متاسفانه صنايع نساجي كنوني ما آنقدر نقدينگي ندارد كه مواد اوليه موردنيازش را بخرد.

فرصتي طلايي كه تلف مي شود

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

حائري وضعيت كنوني را فرصتي طلايي براي صنايع نساجي دانست كه به دليل نبود نقدينگي و تحريم سيستم بانكي درحال تلف شدن است.

به گفته او، درحال حاضر تحريم سيستم بانكي موجب شده كه گشايش اعتبار ال سي، اعتبارات بين المللي و يوزانس ها براي ايران و صنعتگرانش غير ممكن شود.

وي افزود: درگذشته توليد كنندگان ما با استفاده از اين خدمات براي خريد مواد اوليه فقط 10 درصد از بهاي كل مواد اوليه را مي دادند و متعهد مي شدند مابقي را 6 يا 7 ماه بعد بپردازند به عبارتي فرصت مي يافتند كالارا توليد و به فروش برسانند، سپس پول را به فروشنده خارجي مي پرداختند اما امروز يك كالايي كه يك ميليون دلار قيمت دارد بايد پيش پيش135 دلار ارزش كالابه فروشنده پرداخت شودكه بدين ترتيب حتي 35 دلار هم بيشتر پرداخت مي شود. رييس انجمن صنايع نساجي ادامه داد: نكته اينجاست كه محصول چندماهي هم طول مي كشد به دست خريداربرسد. حائري با بيان اينكه قيمت تمام شده كالاهاي نساجي نسبت به سال 89 يعني زمان آغاز طرح، صد درصد افزايش يافته است، افزود: قيمت محصولات نساجي دريك سال اخير اگرچه 40 درصد با توافق سازمان حمايت افزايش يافته است اما با توافقات صورت گرفته قرار است دوباره انجمن كه وظيفه قيمت گذاري به تازگي برعهده اش گذاشته شده، نسبت به افزايش نرخ ها اقدام كندچرا كه معتقد است 40 درصد رقم قابل توجهي نيست.

چگونه صنعت نساجي به گريد صعود كرد؟

تورج شهرجردي، مشاور مالي مديرعامل شركت نساجي بروجرد كه از كارشناسان اين صنعت نيز محسوب مي شود، در اين باره به خبرنگار ما گفت: اگرچه اختلاف قيمت ارز و سخت شدن واردات شرايط بهتري را براي صنعت نساجي ما و حتي ديگر صنايع كشور پديد آورده است اما امروز صنعت ما با كمبود مواد اوليه مواجه است چرا كه هم اكنون كارخانجات ما با كمبود پنبه، پلي استر، پشم، ويسكوز و اكريليك و از اين نوع مواد اوليه مواجه هستند كه همه اين محصولات از كره، چين، هند، تركيه و ازبكستان وارد مي شود.

وي افزود: ميزان نياز سالانه كشور به پنبه سالانه 160 هزارتن بيشتر است كه تنها 50 هزارتن آن در داخل كشور توليد مي شود و مابقي وارد مي شود. يا ويسكوز، حدود 50 هزارتن وارد مي شود كه با گشايش واحدهاي جديد پيش بيني مي شود به 100 هزارتن نيز افزايش يابد و همه اين حجم وارداتي است. شهرجردي بيان كرد چنانچه به كارخانجات ما خوراك يا مواد اوليه برسد مي توانيم شاهد رونق دوباره باشيم اما نكته مهم اين است كه با افزايش نرخ ارز بهاي تمام شده محصولات نساجي نيز افزايش يافته است و به تبعش افزايش هزينه هاي كارگري، انرژي، مواد كمكي و مياني كار. مهندس خرمي مديرعامل ريسندگي خاور نيزخبر از افزايش كيفيت محصولات ايران به گريدهاي بالاتر داد و افزود: دريك زماني ترك ها پارچه و مشروبات الكلي را به ايران قاچاق مي كردند و خالي برمي گشتند اما امروز شاهديم مشروب مي آورند به جايش پارچه كه به دليل نرخ ارز براي آنها مي صرفد از كشور خارج مي كنندچرا كه هرمتر پارچه را با قيمت كمي خريداري كرده و پس از دوخت لباس و گرفتن ارزش افزوده با قيمتي چند برابر به ايران وارد مي كنند. وي ارتقاي ايران را به گريد B كه در درجه دوم از نظر كيفيت قرار دارد خريد دستگاه هاي دست دوم از تركيه عنوان كرد و افزود: 95 درصد از ماشين آلات استان دنيزلي تركيه كه مركز نساجي اين كشور است را ايرانيان خريداري كرده اند و اين اتفاق باعث افزايش كيفيت محصولات ايراني شده است. او عرضه كالاهاي و محصولات نساجي ايران را با 35 درصد زيرقيمت هاي جهاني بسيار وسوسه برانگيز دانست تا تاجران تركيه پارچه را از ايران بخرند و محصول نهايي اش را به ايران بدهند. وي تصريح كرد: درحال حاضر در بخش الياف و پنبه با بيش از 12 هزارتن كمبود مواجه هستيم و افزايش نرخ موجب شده كه هزينه تمام شده بيش از 80 درصد افزايش يابد.

 

نويسنده: ليلي خامنه

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن