اخبار نساجی

امسال رکن اصلی برنامه‌های ما باید استقلال ارزی باشد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

امسال رکن اصلی برنامه‌های ما باید استقلال ارزی باشد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به نامگذاری سال 92 از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی با نام حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی گفت: باید امسال رکن اصلی برنامه‌های ما استقلال ارزی، ارزآوری و تعهد تولیدکننده به این‌که کالای صادراتی و کیفی تولید کند، باشد.

مهدی غضنفری گفت: در سال گذشته در کنار همه مشکلات دو مسئله جدی در حوزه تولید داشتیم. مدیریت جریان ریالی به سمت تولید می‌توانست بهتر انجام شود که امیدواریم این مهم درسال 1392 به نحو شایسته‌تری انجام شود. مدیریت جریان ارزی نیز از دیگر مشکلاتی بود که تولیدکنندگان به طور مدام از آن گلایه داشتند.

وی افزود: انتظار بیشتری از وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و بانک‌های عامل می‌رود که کمک کنند که دو جریان پولی به دست تولیدکننده برسد. این اولین کاری است که باید به سرعت آن را انجام دهیم.

غضنفری گفت: از شرکت‌های تولیدی و تجاری می‌خواهیم معوقه‌های بانکی را کاهش دهند و وام‌های دریافتی را پرداخت کنند تا جریان پولی بچرخد، چرا که اگر جریان پولی به حرکت خود ادامه دهد می‌توانیم گام‌های بزرگی را در حوزه اقتصاد برداریم.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

او با بیان این جمله که از مجموع 100 میلیارد دلار ارز نفتی که باید سال 1391 وارد اقتصاد کشور می‌شد نیمی از آن یعنی 50 میلیارد دلار محقق شد، افزود: سال گذشته اقتصاد ما از حالت اتکا به نفت خارج شد و هم‌اکنون نیمه نفتی است که با یک حرکت جدید در سال جاری می‌توانیم اقتصاد را کاملا از نفت رها کنیم.

غضنفری تاکید کرد: طبیعتا اگر اقتصادی نخواهد متکی به نفت باشد، باید ارزآوری کند. ارز ارزان در سال‌های گذشته یک نوع یارانه بود که به واردات اختصاص یافت اما حالا که ارز ارزان وجود ندارد درست است که برای معیشت مردم سخت شده و گرانی ایجاد شده اما برای حوزه تولید امیدهای جدیدی به وجود آمده، برخی حوزه‌های تولید کاملا توانسته‌اند بازار کشور را با کالای داخلی پر کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر به جریان تولید به عنوان مبدل نگاه کنیم، خوشبختانه به نقطه‌ای از قوت رسیده‌ایم که با دریافت ریال و سرمایه در گردش بیشتر جریان ارزی بیشتری وارد کشور می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر امسال کار در دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت این باشد که ارزآوری بیشتری نسبت به سال قبل داشته باشیم، چرخ تولید نسبت به سال قبل بهتر و بیشتر خواهد چرخید که برای نیل به آن باید سرمایه در گردش و ریال بیشتری به تولید برسد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: برای همین باید اولین و مهمترین کار اقتصادی دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت این باشد که جریان تولید شاداب و با نشاط نگه داشته شود و از تولیدکننده بخواهیم کالای خود را صادر کند.

غضنفری تاکید کرد: اگر به تولیدکننده به سرعت ریال رسانده شود و سرمایه در گردش وی تامین شود، او می‌تواند مواد اولیه خود را تامین کند و حوزه تولید فعال‌تر می‌شود و زمینه اشتغال بیشتر فراهم می‌شود. از سوی دیگر درآمدهای ارزی ناشی از تولید و صادرات آن نیز جایگزین نفت می‌شود.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت، برنامه‌های خود را در سال گذشته بر مبنای 10 محور اصلی با توجه به سال حمایت از تولید داخلی قرار داده است و آن‌ها را ادامه خواهد داد که از جمله آن‌ها تکمیل طرح‌های نیمه تمامی است که 70 تا 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند خواهد بود.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا