اخبار فرش ماشینی

عضو کمیسیون صنایع: صنایع دستی نیازمند حمایت دولت است

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است، صنایع دستی ایران وضعیت خوبی ندارد، اما دولت می‌تواند با حمایت خود صنایع دستی را به جایگاه قبلی‌اش برگرداند.

“حسین گروسی”، عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفت و گو با CHN به وضعیت صنایع دستی اشاره می کند و می گوید: «این روزها در گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی امید و نشاط ایجاد شده است. البته این به معنای حرکت در این عرصه ها نیست. هنوز در خیلی از قسمت‌ها کاری انجام نشده است.

او با تاکید بر این که «‌حالا باید برای بهتر شدن اوضاع راهکار پیدا کنیم»، می‌گوید: «انتظارمان از دولت تدبیر و امید این است که برای همه عرصه‌ها برنامه ارائه کنند. ما قابلیت‌های بسیار خوبی در صنایع دستی داریم. ما اولین صادر کننده فرش در دنیا بودیم. اما حالا صنایع فرش تعطیل است. چرا؟ چون حمایتی از آن نشد.»

گروسی سپس به انتقاد از پرداخت یارانه‌های نقدی به مردم می‌پردازد و می‌گوید: «باید به جای دادن ماهی به افراد به آن‌ها ماهی‌گیری یاد بدهیم. اگر به جای پرداخت یارانه‌های ناچیز، به صنایع دستی وام‌های خوب می‌دادیم بهتر نبود؟ این که طرف فرش را می‌بافت و می‌فروخت و ما نیز حمایت می‌کردیم! اما الان تولیدکنندگان صنایع دستی با یک مستمری ناچیز در حال زندگی کردن هستند.

او در ادامه به سفرش به چین اشاره می‌کند و می‌گوید: «در این سفر سفیر ایران دنبال عرضه بهتر فرش ایران در این کشور بود و می‌گفت فرش ایرانی در چین بازار خوبی دارد. مدتی بازار خراب شده بود، اما الان وضعیت بهتر شده است. اما حالا فرش نداریم و صنایع دستی ما از بین رفته است.»

این عضو کمیسیون صنایع با تاکید بر این که «صنایع دستی راه بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال است»، تصریح می کند: «صنایع دستی این روزها وضعیت خوبی ندارد. باید برای صنایع دستی راهکارهای جدی ارائه شود. ما منتظر فرصتی هستیم تا با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی دیدار کنیم و پیشنهادهایمان را ارائه دهیم.»

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

گروسی در ادامه به وضعیت بد فعالان در عرصه صنایع دستی اشاره می‌کند و می‌گوید: «من کسی را می شناختم که نفر اول فرش در تکاب بود. اما الان یک مغازه پلاستیک‌فروشی زده‌است و کار کاذب انجام می‌دهد. اگر همین الان از ایشان بخواهیم کار فرش انجام دهد، قبول می‌کند. اما باید از او حمایت شود. ما در صنایع دستی قابلیت های فراوانی داریم. بحث‌های مختلفی که می‌تواند منجر به صادرات شود. صنایع دستی برای بازگشت به جایگاه قبلی باید از سوی دولت حمایت شود.»

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا