اخبار نساجی

مردم پسته نخرند تا ارزان شود!

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

مردم پسته نخرند تا ارزان شود!

 

توصیه یکی از بزرگترین صادرکنندگان پسته: مردم پسته نخرند تا ارزان شود!

به طور حتم پسته از 15 فروردین سال آینده ارزان می‌شود. مردم برای نوروز پسته نخرند تا قیمت آن کاهش یابد. اگر مردم پسته نخرند پسته 60 هزار تومانی فروش نمی‌رود و قیمت آن 40 هزار تومان می‌شود.

اسدالله عسگراولادی، رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران در گفت‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تحلیل جریانات اخیر بازار پسته اظهار کرد: پسته در یک کیلو آجیل مصرفی خانواده به اندازه 50 گرم نقش دارد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

وی درباره دلایل گرانی پسته با بیان اینکه گرانی آن هیچ دلیلی نداشته است، اظهار کرد: پسته بی‌دلیل گران شد و یک عده گران فروش در شمال شهر باعث این همه اتفاق شدند.

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت: گران‌فروشان باید مجازات شوند نه این‌که صادرات را ممنوع کرد. البته همه چیز گران شده و پسته هم تا حدی گرانی آن بی‌تاثیر از مسائل اقتصادی اخیر نیست.

او با تاکید بر این‌که به ما گفتند شما پسته عرضه کنید و ما هم قبول کردیم، تصریح کرد: ولی پسته‌ای که ما صادر می‌کنیم با پسته‌ای که در مغازه فروخته می‌شود متفاوت است و مسوولان باید بدانند که پسته صادراتی ریز است و مناسب خانه‌ها و مصرف داخلی نیست.

حاضرم شش ماه پسته صادر نکنم

عسگر اولادی تاکید کرد: من داوطلبانه اعلام می‌کنم حاضرم شش ماه صادرات پسته‌ را متوقف کنم تا بازار داخلی تامین شود.

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران در پاسخ به این سوال که آیا در صورت توقف صادرات پسته بازار جهانی را از دست نمی‌دهید؟ گفت: قطعا همین‌طور است ولی تامین نیاز مردم بر صادرات ارجح است و از بین رفتن بازار صادراتی در مقابل تامین نیاز مردم مهم نیست.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا شما پسته‌ها را انبار کرده‌اید؟ اظهار کرد: من هیچ وقت پسته انبار نکرده‌ام ولی شرایط صادرات پسته خوب انبار کردن است.

تولید سالانه 200 هزار تن پسته

عسگراولادی ادامه داد: پسته طی 40 روز از دهم شهریور تا 20 مهر باید برداشت شود. سالانه 200 هزار تن پسته در ایران برداشت می‌شود که باید طی 300 روز صادر شود. این امکان وجود ندارد که به محض برداشت پسته آن را صادر کرد، پس لازمه صادرات پسته، انبارداری است.

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران با تاکید بر این‌که من یکی از ده‌ها صادر کننده کوچک پسته هستم و هیچ وقت آن را احتکار و انبار نمی‌کنم، گفت: ولی تولیدکنندگان باید پسته را انبار کنند تا از آنها خریداری شود. کار صادر کننده به این صورت است که با سفارش کشور خارجی پسته مور نیاز را از تولید کننده خریداری می‌کند.

وی افزود: صادر کننده واسطه است و کاری که می‌کند این است که برای یک یا دوماه آینده پسته مورد نیاز را خریداری، انبار و در نهایت صادر می کند.

عسگر اولادی با بیان این‌که بازار دنیا کشش تزریق ناگهانی 200 هزار تن پسته را ندارد، بیان کرد: سوپرمارکت داران بزرگ دنیا که پسته می‌خرند ظرف 12 ماه برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند و مصرف خود را ماهانه خریداری می‌کنند. کالاهای صادراتی باید خوب انبار شوند تا به تدریج بر اساس نیاز بازار جهانی به آن ورود پیدا کنیم.

به گفته وی این که ما پسته احتکار می‌کنیم ظلم و اتهامی است که به صادرکنندگان وارد شد. ما از 10 روز دیگر باید پسته را تا شهریور ماه به سردخانه ببریم و اگر این کار را نکنیم پسته‌ها خراب می‌شود.

او با بیان این‌که از 200 هزار تن تولید پسته در کشور 10 هزار تن آن مصرف داخلی است و 90 درصد مابقی آن باید طی 12 ماه صادر شود، بیان کرد: مگر می‌شود یک ماه صادرات انجام داد و11 ماه بی‌کار بود؟!

عسگراولادی درباره پسته‌های توقیف شده نیز تصریح کرد: این پسته‌ها متعلق به کشاورزان و تولید‌کنندگان استان کرمان بود که برای حق‌العمل به تاجر می‌فروختند. جلوی هرکسی که پسته می‌خرد و احتکار می‌کند را باید گرفت چون او صادرکننده نیست. این افراد کسانی هستند که پسته را خریداری و نگه می‌دارند تا گران شود و بفروش برسانند و این رفتار احتکار کردن است.

فقط آجیل گران نشده

عسگراولادی با تاکید بر این‌که صادر کننده در گرانی پسته هیچ نقشی نداشته ‌است، بیان کرد: برخی افراد در شمال شهر تهران پسته با برند معروف از کرمان را کیلویی 25هزار تومان خریده و در انبار خود نگه داشته و اکنون با قیمت هر کیلو 70هزار تومان آن را به فروش می‌رسانند. باید جلوی گران فروشی گرفته شود، چرا صادر کننده را محروم می‌کنند؟!

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت: گران‌فروش پول خرید پسته را داشته و فلان بانک دولتی نیز با عرضه وام پنج میلیادی با سود 12درصد به او کمک کرده ‌است.

پسته از 15 فروردین سال آینده ارزان می شود!

این صادرکننده بزرگ پسته در پاسخ به این سوال که مردم ازکجا پسته ارزان و مرغوب خریداری کنندگفت: بین چهار راه گلوبندک تا سبزه میدان تهران پسته از همه جا ارزان‌تر است و قیمت آن بین 34 تا 40 هزار تومان است.

او در پاسخ به این سوال‌که آیا پسته ارزان می‌شود یا نه تصریح کررد: به طور حتم پسته از 15 فروردین سال آینده ارزان می‌شود. خب مردم نوروز پسته نخرند تا قیمت آن کاهش یابد. اگر مردم پسته نخرند پسته 60 هزار تومانی فروش نمی‌رود.کسانی که الان پسته 70 هزار تومانی می‌فروشند خودشان آن را 17 هزار تومان خریده‌اند.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا