اخبار فرش ماشینی

نابودي صنعت فرش در انگلستان ، پادشاهی فرش های بلژیکی

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

روند نزولي صنعت فرش انگلستان در طي سالهاي اخير شديد شده است. اين روند نزولي در واقع از سال 2000 به بعد با سرعت گرفتن واردات انواع فرش و كفپوش از انگلستان شكل گرفت به طوري كه امروزه ديگر چيزي از آن باقي نمانده و سرمايه گذاران انگليسي به آن به عنوان صنعتي بدون آينده نگاه مي كنند.

آقاي مايك هاردي به عنوان مدير عامل موسسه فرش در انگلستان مي گويد: سياست هاي دولت و واردات ارزان، صنعت فرش ما را آنقدر ضعيف كرد كه امروزه انگليسي ها با افتخار مي گويند كه فرش هاي بلژيكي در خانه خود دارند. ما صحبت هاي زيادي را با ادارات تجاري و صنايع انگلستان انجام داده ايم اما هيچ انگيزه اي براي رقابت با فرش هاي بلژيكي كه با قيمت 2 پوند در هر متر مربع فروخته مي شود وجود ندارد .

اين درست است كه بلژيك داراي تكنولوژي و برند هاي معتبري در صنعت فرش است اما اتفاقي كه الان رخ داده اين است كه حتي توليد كنندگان انگليسي اگر نيروي كار مجاني هم در اختيار داشته باشند نمي توانند با قيمت تمام شده بلژيكي ها رقابت كنند.
او اضافه ميكند: متاسفانه مسئولين صنعتي انگلستان گام مهمي براي باز گرداندن شكوه فرش هاي انگليسي به دنيا برنمي دارند.

زماني فرش هاي بزرگترين فرودگاه هاي دنيا و يا معتبر ترين هتل هاي دنيا از پاريس گرفته تا لاس وگاس انگليسي بودند اما در حال حاضر توليد كنندگان انگليسي بسيار ضعيف شده اند و قيمت تمام شده فرش هاي بلژيكي در هر متر مربع حتي از مواد اوليه انگليسي ها ارازان تر است.
نكته ديگري كه امروزه صنعت فرش داخلي انگلستان را تحت تاثير قرار داده تمايل مردم به استفاده از كفپوش هايي مانند پاركت و لمينيت است و اين باعث شده تا در سال هاي اخير توليد كنندگان فرش ماشيني انگلستان بيش از يك ميليون دلار براي تبليغات و تشويق مردم به استفاده از فرش به جاي پاركت انجام دهند.

مدير عامل يكي از شركت هاي بسيار بزرگ و معتبر انگلستان در اين باره مي گويد: اگر ما نتوانيم ساختار صنعت فرش ماشيني خود را دوباره نوسازي كنيم و مردم را از فرش هاي با كيفيت محروم كنيم آنها بيش از اين فرش را فراموش مي كنند و نا اميد مي شوند. كم كاري ما و در نتيجه محو شدن صنعت فرش هاي ماشيني با كيفيت راه را براي فرش هاي بلژيكي باز كرده كه به مراتب از فرش هاي ما كيفيت كمتري دارند.

با همه اين اوصاف هنوز هم  برند هاي معتبر فرش انگليس مانند  Brintons و Victoria توانسته اند با توجه ويژه به تناسب كيفيت و قيمت تمام شده فرش زنده بمانند و بخشي از بازار انگليس را در اختيار داشته باشند. همچنين در سال هاي اخير شركت هاي انگليسي توجه ويژه اي به بازار هاي صادراتي و گران جهان داشته اند. متوسط قيمت فرش هاي توليدي انگليس در سال هاي اخير 15 پوند بوده است در حالي كه فرش هاي بلژيكي قيمتي در حدود 15/2 پوند داشته اند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

طبق آمارها در سال 2005 نيروي كار شاغل انگلستان درصنعت فرش ماشيني بيش از 7000 نفر بوده در حالي كه در دهه 1970 اين رقم بالاي 45 هزار نفر بوده است. در واقع فعالان صنعت فرش ماشيني در انگلستان از عدم حمايت هاي دولتي بسيار ناراضي هستند در حالي كه در كشور بلژيك حمايت هاي دولتي بسيار قوي است و در اين كشور بسيار كوچك حدود 40 هزار نفر در صنعت فرش ماشيني فعال هستند.

منبع: نشریه جهان فرش- شماره یک- اسفند 91

دانلود رایگان pdf مجله

————————————————————————————

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر : الیاف مصنوعی یا الیاف بشر ساخت چیست ؟ 

————————————————————————————
تحریریه مجله نساجی کهن
ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا