اخبار نساجی

پرسش و پاسخ OEKO-TEX با شرکت دانمارکی تولید کننده چرم

در مورد مشارکت در زنجیره شفاف تامین چرم

ترجمه : تحریریه مجله کهن

تقاضا برای محصولات چرمی پایدار و قابل ردیابی در حال افزایش است. این صنعت سخت در حال فعالیت است تا زنجیره تامین مسئولانه‌تری را ایجاد کند.

OEKO-tex سال‌ها ست که به تولید چرم پایدار کمک کرده است. استاندارد چرم (LEATHER STANDARD) یک سیستم تست و گواهینامه بین المللی استاندارد شده برای چرم در تمام سطوح تولید است که توسط موسسه OEKO-TEX ارائه شده است.

این گواهینامه محصول از کاربران در برابر مواد مضر محافظت می کند. استاندارد STeP توسط OEKO-TEX تأیید می‌کند که تأسیسات تولید از کارگران و کره زمین محافظت می‌کنند. برچسب قابل ردیابی MADE IN GREEN این گواهینامه‌های دقیق را همراهی می‌کند تا شفافیت را برای کل زنجیره تامین به ارمغان بیاورد.

موسسه SPOOR، بخشی از شرکت دباغی دانمارکی Scan-Hide، به وسیله شفاف‌سازی اطلاعات و ارائه بینش به این جنبش پاسخ می‌دهد. آن‌ها قابلیت ردیابی کامل محصولات چرمی و صنایع دستی را به منظور رفاه حیوانات از زمان تولد و مزرعه تضمین می‌کنند.

SPOOR و OEKO-TEX هم افزایی را در تعهد یکدیگر دیدند و این امر سبب ایجاد یک مشارکت شد. ما با Birgitte H. Langer، مدیر توسعه تجارت در SPOOR در مورد این همکاری برای قابلیت ردیابی و پایداری بیشتر در زنجیره تامین چرم مصاحبه کردیم که در ادامه آمده است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

سوال: چرا پایداری موضوع مهمی برای SPOOR است؟ چه چیزی شما را به این سمت هدایت می‌کند؟

توسعه پایدار در مفهوم گسترده، ستاره جهت‌یابی استراتژیک ما است. ما موانع را برای خودمان برداشته و به طور ضمنی به صنعتی می‌پردازیم که بخشی از آن هستیم. چگونه می‌توانیم به یک فردای بهتر و پایدارتر کمک کنیم؟ فکر می‌کنم همه ما باید شروع کنیم. من و ما چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا به این ماموریت کمک کنیم؟

برندهای بیشتر و بیشتری برای یافتن راه حل‌های پایدارتر تلاش می‌کنند. قابلیت ردیابی برندها را قادر می‌سازد تا تلاش‌های پایدار را مستند کنند. با توجه به این نکته، ما می‌توانیم اطلاعات قابل ردیابی مربوط به چرم را به صورت ۱۰۰ درصدی از زمان تولد حیوان ارائه دهیم.

مصرف کنندگان در آینده به طور فزاینده‌ای خواستار شفافیت خواهند شد.

سوال: چرا قابلیت ردیابی در تولید چرم بسیار مهم است؟ چالش‌های اصلی در این صنعت چیست؟

تعاریف بسیار زیادی از قابلیت ردیابی وجود دارد. با این وجود، ما می‌خواستیم بر مبنای تعریف خود که به حیوان تنها و تولد حیوان باز می‌گردد، کار کنیم. مصرف کنندگان در آینده به طور فزاینده‌ای خواهان شفافیت خواهند بود. به خصوص از آن‌جایی که مواد خام ما قبل از تبدیل شدن به یک کیف یا صندلی یک عمر زندگی کرده اند، ما باید در مورد آن بازتر و شفاف تر عمل کنیم. برخی از برندهایی که من با آن‌ها گفتگو کرده‌ام اشاره کرده‌اند که قابلیت ردیابی و پیگیری SPOOR یکی از دلایلی است که آن‌ها مواد چرمی را بررسی نمی‌کنند.

برای ایجاد تغییر، ایجاد مشارکت با همه ذینفعان در زنجیره ارزش ضروری است

سوال: چگونه می توان از دید ۱۰۰ درصدی زنجیره تامین اطمینان حاصل کرد؟ برای این کار بایستی چه روندی را طی کرد؟

برای این منظور ما به اطلاعات معتبر، اعتماد و همکاری نیاز داریم. این امر مستلزم آن است که هر پیوندی در زنجیره ارزش دارای اطلاعات و اسناد معتبر و شفاف باشد و برای رسیدن به آن نیاز به اعتماد داریم. بنابراین، همکاری نزدیک بسیار مهم است. در مورد چرم، این بدان معنا ست که باید بین تمام سهامدارانی که در زنجیره تامین درگیر هستند گفت و گو وجود داشته باشد. این گفت و گو از کشاورز از لحظه تولد حیوان شروع می‌شود و شامل همه کسانی است که در فرایند تبدیل پوست حیوان به محصول نهایی در حال فعالیت هستند.

۶۴ درصد از مصرف کنندگان کد روی کفش خود را اسکن کرده‌اند

سوال: آیا از زمانی که به محصولات چرمی QR کد اضافه شده است، علاقه‌ای از سوی مصرف کنندگان به منشاء و منبع چرم مشاهده کرده‌اید؟ به نظر شما این کار بیشتر به عنوان یک ابزار برای بازاریابی و بهبود کارایی و کیفیت در زنجیره تامین است؟

در حقیقت پس از همکاری با Roccamore، که تصمیم گرفت یک QR کد را در مجموعه کفشی که با هم تولید کردیم قرار دهد، متوجه شدیم که ۶۴٪ از مصرف کنندگانی که یک جفت کفش از ما خریداری کرده‌اند، این کد را چندین و چند بار اسکن کرده‌اند. آن‌ها به طور متوسط حدود یک دقیقه را در سایت صرف مطالعه در مورد قابلیت ردیابی، منشأ، رفاه حیوانات و تنوع زیستی آن‌ها کردند.

با توجه به اینکه برخی مطالعات استدلال می‌کنند که دامنه توجه انسان به چند ثانیه کاهش یافته است، یک دقیقه زمان قابل توجهی است. این موضوع نشان می‌دهد که مصرف کنندگان علاقه دارند بدانند محصولاتشان از کجا آمده است. امروزه ما شاهد تغییر به سمت مصرف آگاهانه‌تر هستیم و مطالعه اخیر IBM نشان می‌دهد که مصرف کنندگان در تمام گروه‌های سنی قبل از تصمیم گیری برای خرید، تحقیقات گسترده‌ای را به صورت آنلاین انجام می‌دهند. در نتیجه، استفاده از فناوری برای نشان دادن قابلیت ردیابی، روشی مفید برای برندها به منظور مستند سازی و ارائه تلاش‌های مصرف‌کنندگان برای مسئولیت بیشتر در ایجاد فردای پایدار و بهتر است.

مشارکت با OEKO-TEX یک نقطه عطف مهم است

سوال: برای مشارکت SPOOR و OEKO-TEX چه مواردی را در نظر دارید؟

خلق مشترک جوهر اصلی وجود SPOOR و نحوه مدیریت ماموریت‌های آن است. ما می‌دانیم که نمی‌توانیم همه کارها را به تنهایی انجام دهیم؛ با این حال، همراه با سایر ذینفعان آگاه و پرشور در اکوسیستم ما که همین فعالیت را دارند، می‌توانیم کارهای زیادی انجام دهیم.

مشارکت ما با OEKO-TEX یک نقطه عطف مهم در ماموریت ما و به رسمیت شناختن و اعتبار زنجیره داده و فناوری منحصر به فرد ما است. ما تمام نقاط داده را از زمان تولد گاو تا سطح دباغی در اختیار داریم. OEKO-TEX نیز همه اطلاعات را از سطح کارخانه چرم‌سازی تا محصول نهایی نگه می‌دارد. ما با هم چیزی منحصر به فرد را ایجاد کرده‌ایم که در گذشته وجود نداشت و به نفع مصرف‌کنندگان نهایی محصولات است!

البته ما امیدوار و معتقدیم که برندها این راه حل ردیابی و شفافیت و گواهینامه را جذاب بدانند. و اینکه ما قادر خواهیم بود آن را با بسیاری از برندهای آگاه که در حال پیشروی هستند، به اشتراک بگذاریم.

استانداردهای نساجی اوکوتکس OekoTex

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×