اخبار فرش ماشینی

بيانيه مهم اتاق فکر فرش دستباف ايران در اعتراض به تحريم فرش دستباف ايران از سوي دولت آمريکا

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

در پي امضاء قانون تحريم جامع ايران از سوي باراک اوباما رئيس جمهور ايالات‎ ‎متحده آمريکا اتاق فکر فرش دستباف ايران نسبت به اين موضوع با انتشار بيانيه اي‎ ‎موضع گيري نمود‎.

باراک اوباما رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا در ابتداي هفته جاري، قانون تحريم جامع ايران را که پيش از آن در مجلسين آمريکا تصويب شده بود، امضاء و ابلاغ کرد.

بر اساس اين قانون که بندها و موضوعات متعددي را شامل مي شود، هنر قاليبافي ايران نيز با تمامي ويژگي هايي که آن را از مرز هنري ملي به ميراثي جهاني و انساني ترفيع داده است، متاسفانه از نظر دور نمانده و ورود فرش ايراني از هر نقطه جهان به آمريکا از تاريخ 29 سپتامبر 2010 ، برابر با 7 مهر ماه 1389 ممنوع گرديده است. مباحث سياسي و اختلافات ميان دولت هاي ايران و آمريکا دليل اصلي صدور چنين ابلاغيه اي است که عليرغم ضربه سنگين بر اين هنر صنعت و عوامل متعدد دستاندرکار آن هيچگاه کمترين تاثيري در بودجه و برنامه هاي دولت ايران نداشته و محل اتکاء دولت ها نبوده است.
کاخ سفيد با صدور و ابلاغ اين دستور در واشنگتن، شهري که به داشتن يکي از معتبرترين موزه هاي فرش و دستبافته هاي جهان (‏Textile museum of Washington-TM‏) بر خود مي بالد و قطعات متعدد فرش هاي فاخر و بي همتاي ايراني سرمايه هاي اصلي آن را تشکيل مي دهد، موجب تعجب و تاثر هنرمندان و هنر دوستان اعم از شهروندان آمريکايي و ساير دوستداران ميراث هنري است.

از آنجا که تمامي فرايند هاي توليد و تجارت و نيز صادرات فرش دستباف ايراني توسط بخش خصوصي، بدون کمترين دخالتي از سوي دولت صورت مي گيرد، چنين اقدام تعجب برانگيزي، عملا نشانه گيري بخش بزرگي از جمعيت ايران، که معيشت خود را بطور مستقيم و غيرمستقيم از اين راه تامين مي کنند محسوب گرديده و رفاه و آسايش آنان را با خطر جدي مواجه خواهد کرد. که با هيچ يک از موازين عقلي، انساني و حتي سياسي متناسب نيست.‏

وارد آوردن چنين فشارهايي بر خانواده بزرگ فرش دستباف ايراني در مغايرت کامل با ادعا هايي است که پيش از اين، دولت ايالات متحده در جريان برنامه ريزي هاي مقدماتي تحريم اقتصادي ايران، در جهت احتراز از وارد آمدن عواقب مستقيم اين تحريم ها بر مردم ايران، رسما و از تريبون هاي رسمي و محافل بين المللي، خود را نسبت بدان متعهد دانسته و افکارعمومي جهان را نسبت به پيامدهايي که بار آن بر دوش مردم قرار گيرد مطمئن متقاعد ساخته بود.
حال آنکه تحريم فرش دستباف ايراني عملا حذف نان از سفره ميليون ها نفر از ضعيف ترين اقشار اين کشور، از قبيل هنرمندان طراح، رنگرزان، بافندگان و دستاندرکاران اين هنر – صنعت اصيل ايراني است.‏

نکته مهم ديگر اينکه اين اقدام دولت آمريکا عملا موجب گسست و قطع ارتباطات فرهنگي بين دو ملت ايران و آمريکا و نقض حقوق شهروندان آمريکايي علاقمند به هنر قاليبافي ايراني خواهد بود.
آقاي اوباما قطعا فراموش نکرده اند که مردم دنيا قرنهاي متمادي است که روابط تنگاتنگ و مستمري با هنر و فرهنگ اصيل ايراني داشته و نام ايران را مترادف با فرش دستباف ايران مي شناسند.
اقدام جديد دولت آمريکا بي ترديد تاثير جدي و بلافاصله اي بر حيات هنر قاليبافي ايران، با متجاوز از 3000 سال تاريخ مستند، خواهد گذارد. که در نوع خود تهاجمي بر فرهنگ انساني و جهاني تعريف و تفسير خواهد شد. از سوي ديگر آقاي اوباما خود بخوبي مستحضرند که هيچ انسان فرهيخته اي در جهان، از جمله ايالات متحده آمريکا نيست، که بدور از جنجال هاي سياسي و صرفا در چارچوب پاسداري از مواريث انساني، توجه و علاقه اي ويژه به فرش دستباف ايران نداشته و نسبت به سرنوشت آن حساسيت نشان ندهد. يقينا آنان به عنوان بخش موثر و قابل توجهي از فرهيختگان جهان و نيز شهروندان آمريکايي اين اقدام را تقبيح و محکوم نموده و مسئوليت عواقب تلخ آن را، به عنوان زخمي بر پيکر تاريخ هنر، برعهده صادرکنندگان و ابلاغ کنندگان چنين دستوري خواهند گذارد. دستوري که جز نابودي هنري اصيل، هيچ نفع سياسي و اجتماعي را بدنبال نخواهد داشت.
از دولتمردان آمريکايي انتظار رفته و مي رود تا در جهت مقاصد سياسي خود، گزينه هايي را مورد انتخاب قرار ندهند که رابطه نزديک و همراه با احترام تاريخي دو ملت، بواسطه اقدامات سياسي دولت ها، به کدورت و ايجاد فاصله ميان شهروندان ايراني و آمريکايي منجر گردد.
قضاوت درباره عملکرد دولت ها، قضاوتي است که همواره مردم و تاريخ بر عهده داشته اند. نتيجه اين حرکت رئيس جمهوري و مجلسين آمريکا، نقطه تاريک و ضربه جبران ناپذيري است که لاجرم تاريخ آن را به نام ايالات متحده، براي آيندگان در خود ثبت و ضبط خواهد کرد.

اتاق فکر فرش دستباف ايران، به عنوان تشکلي صنفي، مستقل و مردم نهاد، از سوي خود و به نمايندگي از طرف کليه دستاندرکاران فرش دستباف ايران، اين اقدام را خارج از موازين حقوق انساني و شهروندي هنرمندان، قاليبافان و دستاندرکاران هنر قاليبافي ايران تلقي نموده و بازنگري فوري نسبت به اين تصميم عجولانه را به مثابه اقدامي معقول و منطقي از سوي دولت آمريکا در جهت پايبندي به حقوق ملت بزرگ و تمدن ديرپاي سرزمين ايران محسوب و ارزيابي مي نمايد.
بديهي است افکار عمومي جهان نيزهمصدا با هنرمندان ايراني، اين اقدام را مذموم و محکوم دانسته و بازبيني فوري آن را با جديت و سرعت خواهانند.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

هيئت رئيسه اتاق فکر فرش دستباف ايران

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا