اخبار فرش ماشینی

درخواست صادركنندگان نساجي از وزير صنايع براي پرداخت مطالبات ارزي

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تعدادي از مديران واحدهاي نساجي و پوشاك صبح ديروز براي پيگيري مطالبات معوق مربوط به صادرات سال هاي 75 و 76 با حضور در وزارت صنايع و مذاكره با معاون اقتصادي وزير صنايع، از مسئولان اين وزارتخانه خواستند بيش از اين پرداخت مطالبات ارزي صادركنندگان را به تاخير نيندازند.
به گزارش فارس، صادر كنندگان پوشاك و نساجي از 12 سال پيش تاكنون حدود 15 ميليون دلار بابت دريافت ارز تشويقي سال هاي 75 و 76 از وزارت صنايع طلبكار هستند.

اين طلب از آنجا ناشي مي شود كه براساس دستورالعمل هاي صادراتي آن سال ها وزارت صنايع و معادن ملزم به پرداخت 50 درصد ارزهاي استفاده نشده به صادركنندگان بوده است. به اين معني كه صادركنندگان معادل نيمي از ارزش ريالي صادراتشان را با ارايه ارز حاصل از صادرات به بانك ها از آن طريق دريافت كنند و نيمي ديگر را بصورت ريالي از وزارت صنايع و معادن دريافت كنند اين در حالي است كه سهمي كه بايد از طريق اين وزارتخانه پرداخت شود، هنوز تحويل واحدهاي صادراتي نساجي و پوشاك نشده است.
مديران واحدهاي نساجي صبح ديروز در حالي مقابل ساختمان وزارت صنايع خواستار ملاقات با مسئولان شده بودند كه 4 ماه پيش (18 مرداد) هيات دولت مصوب كرد اين مطالبات از طريق وزارت صنايع پرداخت شود.
محمود نبوي، يكي از حاضران درجلوي ساختمان وزارت صنايع در اين باره گفت: شركت ما از 12 سال پيش تاكنون 212 هزار دلار از دولت طلبكار است.

وي افزود: هيات دولت بعد از پيگيري مكرر نساجان، مصوب كرد معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رئيس جمهور با هماهنگي وزارت صنايع مبلغ 71 ميليون دلار را به صورت ريالي بابت پرداخت مطالبات ارزي واحدهاي مشمول دريافت ارز تشويقي سال هاي 75 و 76 در بودجه سنواتي وزارت ياد شده پيش بيني نمايد.
نبوي تصريح كرد: ما امروز به همين خاطر و براي پيگيري اجراي اين مصوبه به اينجا آمده ايم.
محمد برادران نيز كه 100 هزار دلار از همين بابت از وزارت صنايع طلب دارد در اين خصوص گفت: براي جبران اين طلب در چند سال گذشته مجبور شدم وام بگيرم اما سندي كه براي اين وام گرو گذاشتم به دليل عدم پرداخت بدهي دولت در حال حاضر اجرا گذاشته شده است.
وي افزود: همه مسئولان مطالبات معوق صادركننده هاي نساجي و پوشاك را قبول دارند و آن را به حق مي دانند اما نمي دانم چرا آن را پرداخت نمي كنند.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا