اخبار فرش ماشینی

رشد صادرات متوقف شده است

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

اتاق پايتخت كه تجار سنتي و طيف تحولگرا را در خود جاي داده بار ديگر به محلي براي جراحي معضلات اقتصادي ايران تبديل شد. توقف جهش صادراتي و نگراني از اجراي هدفمندي يارانه ها با تورمي 15 درصدي بيش از ساير دغدغه ها توسط فعالان اقتصادي مورد انتقاد قرارگرفت.

60 ميليارد دلار دود شد
رئيس اتاق تهران نخستين سخنران نشست هيات نمايندگان با بيان مقدمه يي كوتاه از اتفاقات اخير به تصويب يك فوريت لايحه هدفمندي يارانه ها در مجلس اشاره كرد و از نمايندگان مجلس خواست به طور دقيق به ارزيابي اين سياست پرداخته و آثار مثبت و منفي آن را به دور از شعارهاي سياسي مشخص كنند.

يحيي آل اسحاق نحوه توزيع يارانه ها را در زمره بزرگ ترين مشكلات كنوني اقتصاد ايران برشمرد. او با اشاره به اعلام رقم 60 ميليارد دلاري توزيع يارانه سوخت در كشور تاكيد كرد: اعلام اين رقم از سوي معاون اقتصادي وزير امور اقتصادي و دارايي نشان مي دهد كه در سال هاي گذشته، در اين حد و اندازه يارانه دود شده است درحالي كه اگر اين رقم به درستي مديريت مي شد، مي توانستيم اقتصاد ايران را به بهترين شرايط تاريخ رهنمون سازيم. او ادامه داد: هدفمند كردن يارانه ها عواقب گوناگوني دارد از جمله اينكه طبق پيش بيني بانك مركزي در بهترين حالت تورم فعلي به سطح 35 درصد افزايش پيدا كند، بنابراين بايد ديد چنين ظرفيتي در جامعه وجود دارد؟ رئيس اتاق تهران پس از آن نمايندگان مجلس را به پرهيز از شتاب زدگي در بررسي لايحه هدفمندي يارانه ها دعوت كرد و از نگراني بخش خصوصي در مورد آثار كاهش قيمت نفت و بحران جهاني اقتصاد سخن گفت. او با اشاره به افت قيمت نفت توضيح داد: بودجه سال آينده بيشتر از آنچه پيش بيني مي شد، دچار تاخير شده است درحالي كه قيمت جهاني نفت همچنان در فرازونشيب است و هيچ كس به درستي نمي داند بودجه سال آينده چگونه بايد تنظيم و تدوين شود. رئيس اتاق تهران در ادامه تاكيد كرد: شواهد نشان مي دهد كه دخل و خرج فعلي كشور با توجه به قيمت جهاني نفت، متناسب نيست يعني دچار كسري بودجه خواهيم شد و اگر اين وضع ادامه پيدا كند، احتمالاً باعث توقف پروژه هاي عمراني و آسيب بخش توليد خواهد شد. به گفته آل اسحاق توليد در شرايط فعلي دچار آسيب جدي شده است و با توجه به شرايط ركود جهاني، نياز به برنامه ريزي گسترده دارد. كمترين انتظار بخش خصوصي اين است كه دولت، همانند آنچه در همه كشورهاي دنيا در مواجهه با بحران مطرح شده است، براي بخش توليد برنامه ريزي كند.

وي گفت: در طول ماه هاي گذشته بر تسهيلات بانكي قفل هاي كلاني زده شد و اكنون ركود جهاني هم قفل كلان تري بر توليد زده است و حداقل انتظار ما از دولت اين است كه بندهاي توليد و تجارت را در اين شرايط باز كند تا بخش خصوصي بتواند تدابير لازم را اتخاذ كند. رئيس اتاق تهران در بخش ديگري از اظهاراتش گفت: براساس آنچه در جريان اجراي قانون ماليات بر ارزش افزوده مشاهده كرديم، رئيس جمهور و مقامات اقتصادي كشور وعده بازنگري در زمان اجراي آن را دادند اما ظاهراً هنوز اين وعده عملي نشده است به گونه يي كه نوعي سردرگمي در اقتصاد كشور به وجود آورده است.

احتمال تعويق ماليات بر ارزش افزوده
يحيي آل اسحاق پس از پايان اظهاراتش از محمد نهاونديان خواست در مورد نتايج رايزني هاي اتاق ايران با مقامات دولتي در مورد تعويق لايحه ماليات بر ارزش افزوده سخن بگويد. رئيس اتاق ايران در اين نشست بيان كرد: در بحث ماليات بر ارزش افزوده مقرر شد قبل از موعد مهلت تسليم اظهارنامه هاي مالياتي ( 15 دي) اين موضوع پيگيري شود بنابراين نتيجه تلاش هاي چند روز گذشته اين شد كه جلسه يي در مجلس تشكيل شود و اميدواريم اين جلسه مطلب را نهايي كند. يعني همان تعويق اجراي لايحه براي همه واحدهاي اقتصادي ابلاغ شود و سازمان امور مالياتي نيز تكليف خود را بداند. اميدواريم آغاز اجراي اين قانون به صورت روشن براي همه واحد هاي اقتصادي به 1/7/88 موكول شود. وي در ادامه با اشاره به مشكلات مضاعف صادركنندگان كه در اثر بحران و كاهش صادرات به وجود آمده است، گفت: درخواست مي شود در بودجه نويسي امسال به اين مساله توجه ويژه شود تا به اين ترتيب بتوان از صادرات حمايت كرد.

سوز شلاق بحران اقتصادي
اسدالله عسگراولادي عضو تاجرپيشه اتاق پايتخت نيز طبق برنامه نخستين نطق پيش از دستور را ايراد كرد. اسدالله عسگراولادي با انتقاد از اين جمله مسوولان كه اقتصاد ايران درگير بحران جهاني نمي شود، نطق خود را بيان كرد: «بدون تعارف درگير بحران جهاني اقتصاد شده ايم و سوز شلاق آن را روي شانه هاي خود احساس مي كنيم. پس تعارف را كنار بگذاريم و به فكر حل مشكلات باشيم.» رئيس كنفدراسيون صادرات با نگاهي به وضعيت صادرات كشور ادامه داد: آمارهاي تهيه شده از وضعيت صادرات 9ماه گذشته نشان مي دهد برخلاف روند سال هاي پيشين، رشد صادرات متوقف شده و برخلاف جهش هاي صادراتي گذشته، در شرايط بحران كنوني جهان، روندي رو به نزول را نيز در پيش گرفته است.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

به گفته او نشانه هاي روشني از منفي شدن روند صادرات مشخص شده و فقط مي توانيم دعا كنيم خداوند اين روند را متوقف كند اما نبايد اين نكته را پوشيده نگه داشت كه بحران اقتصادي، گريبان صادرات كشور را هم گرفته است به گونه يي كه بسياري از صادركنندگان درگير عواقب اين بحران شده اند.
عضو اتاق پايتخت با بيان اينكه بسياري از صادركنندگان در فروش كالاها دچار مشكل شده اند، گفت: كالاهاي فروخته شده صادركنندگان به دليل بحران مالي خريداران، تحويل گرفته نمي شود يا اينكه در مقابل كالاهاي تحويل گرفته شده، پولي پرداخت نشده است. در حال حاضر صادركنندگان ما با مشكلات زيادي مواجه شده اند و پيش بيني من اين است كه بهار آينده، بهاري سخت براي صادرات ايران خواهد بود.
عسگراولادي بزرگ ترين صادركننده خشكبار ايران در ادامه گفت: همان گونه كه رئيس اتاق تهران هم اشاره كرد، در اين گونه مواقع، انتظار از دولت ها اين است كه به كمك بخش خصوصي بيايند و ما انتظار داريم دولت در هر شكل ممكن به صادركنندگان كمك كند. عسگراولادي پس از آن به گرفتاري كشاورزان اشاره كرد و گفت: گمان مي كرديم خشكسالي را پشت سر گذاشته ايم اما شواهد نشان مي دهد خشكسالي ادامه دارد بنابراين از دولت مي خواهيم بودجه يي در اختيار مراجع مربوطه قرار دهد تا بتوانند به كشاورزان و صادركنندگان كه با مشكل بزرگ خشكسالي روبه رو هستند كمك كنند.

رئيس كنفدراسيون صادرات كشور گفت: با توجه به شرايط كنوني ايجاد شده، توليد براي صادرات كه هدفي بزرگ عنوان شده است، ديگر جايگاهي در اقتصاد كشور ندارد به اين دليل كه توليدكنندگان با مشكلات زيادي مواجه شده اند و به همين دليل از روساي اتاق هاي ايران و تهران مي خواهيم براي حل مشكلات توليد و صادرات اتاق بحران تشكيل دهند. وي گفت: از وزير بازرگاني هم مي خواهيم به اين موضوع توجه بيشتري نشان دهد به اين دليل كه سال آينده را سال سختي مي دانيم. اسدالله عسگراولادي گفت: تجربه بحران جهاني سال 1929 پيش روي همه كشورها قرار دارد. اين بحران به گونه يي بود كه تنها در امريكا، چهار هزار نفر خودكشي كردند اما ديديم كه دنيا از آن بحران عبور كرد بنابراين بايد به فكر تنظيم و تدوين سياست هايي باشيم كه اين بحران را براي ما به حداقل ممكن كاهش دهد. وي افزود: به جاي بزرگ نمايي مشكلات ديگران به فكر حل بحران خود باشيم و به اين انديشه كنيم كه عواقب آن را به حداقل ممكن كاهش دهيم. وي با اشاره به حضور افراد باتجربه در هيات نمايندگان اتاق تهران گفت: اعضاي اتاق تهران بين 10 تا 50 سال تجربه دارند و شايد جمع تجربه اين تشكل، بيش از دو هزار سال باشد بنابراين از دولت مي خواهيم اين تجربيات مهم را كنار نگذارد و از تك تك فعالان بخش خصوصي براي هم انديشي و همفكري استفاده لازم را ببرد. وي در ادامه سخنانش با اشاره به فضاي خاصي كه بر اقتصاد كشور حاكم شده است، گفت: از روساي اتاق هاي ايران و تهران مي خواهم بر تعداد نشست هاي بخش خصوصي بيفزايند و همواره به فعالان بخش خصوصي اميد تزريق كنند. وي با اشاره به دشواري كسب و كار در كشور گفت: چاره يي نداريم جز اينكه براي حل اين مشكل از كارآفرينان و متخصصان دعوت كنيم تا با حضور در اتاق و همفكري با نمايندگان و مسوولان دولتي در راستاي كاهش هرچه بيشتر دشواري هاي كسب وكار تلاش كنيم. وي همچنين با اشاره به تدوين لايحه تجارت در دولت گفت: لايحه تهيه شده داراي 300صفحه و 1028 ماده است كه در 400 ماده آن به بخش خصوصي اهانت شده است و من 220 مورد به آن ايراد گرفته ام و اميدوارم اين لايحه مورد بررسي همه همكاران قرار گيرد.

چالش ها از نگاه بخش خصوصي
علي شمس اردكاني در ادامه فرصت را غنيمت شمرد و گفت: انرژي بايد همواره به سرمايه تبديل شود و چنانچه اين اتفاق نيفتد سرمايه از دست رفته است اما متاسفانه در كشور ما اين مشكل وجود داشته و ما به جاي تبديل انرژي به سرمايه فقط آن را مصرف كرده ايم. عضو اتاق ايران افزود: با ملي شدن صنعت نفت نيز به اين مشكل دامن زده شده شد و چنانچه اين روش ادامه يابد نه تنها اقتصاد بلكه امنيت ملي ما نيز در خطر مي افتد.
فرهاد فزوني نيز مجالي براي انتقاد پيداكرد و گفت: كاهش سطح قيمت ها ناشي از مسائل جهاني است، از اين رو بانك مركزي افت قيمت ها را به تمهيدات بانك نسبت ندهد چرا كه اين امر كاملاً بديهي است. اين عضو تحول گرا به كاهش قيمت مسكن نيز گريزي زد و گفت: دولت از پايين آمدن قيمت مسكن و مصالح آن زياد خوشحال نباشد چرا كه چنانچه اين رويه ادامه يابد فعالان اين صنعت نيز از فعاليت دست خواهند كشيد و دوباره با بحران مسكن مواجه خواهيم شد.     پدرام سلطاني عضو ديگر اتاق تهران با بيان اينكه با خوشبيني نمي توان مشكلات اقتصادي را برطرف كرد، گفت: لايحه هدفمند كردن يارانه ها نه تنها به اقتصاد كمك نمي كند بلكه تورم را نيز بالاخواهد برد. وي ادامه داد: در شرايطي كه با كسري بودجه مواجهيم نمي توان انتظار داشت بتوان به صادرات كمك چنداني كرد. پس بايد به دنبال راهكار ديگري باشيم و با ايجاد تعادل و تعامل ميان صادرات و واردات بر اين مشكل فائق آييم. وي با انتقاد از محدود كردن فضاي كسب و كار توسط برخي نهادهاي دولت گفت: جلوي كار شركت هاي كامپيوتري را نيز نگيرند چرا كه اشتغال زا بوده و خدمات زيادي را ارائه مي كنند و همچنين جلوي انحصارگري را مي گيرند بايد به بخش خصوصي فرصت داده شود به اين ترتيب مي توان به مخابرات نيز در ارائه خدماتش كمك كرد. حميدي اناركي نيز در اين نشست گفت: تمام تلاش ها براي اين بود كه به بخش صنعت و توليد كمك شود اما طرح منابع طبيعي و آبخيزداري چنانچه به تصويب برسد زنگ خطر بزرگي براي معادن و اكتشافات كشاورزي ما خواهد بود پس قبل از اينكه اين قانون تصويب شود به دقت آن را بررسي كنيد.

اما ميرمحمدصادقي- عضو دولتي هيات نمايندگان اتاق تهران -گفت: با توجه به بحران به وجود آمده طبيعي است كه عمليات حمل و نقل نيز رونق خود را از دست داده باشد.
كشتيراني جمهوري اسلامي ايران نيز هم اكنون با مشكل مواجه است اما مشكل بزرگ تر اين است كه تجار ما نيز به جاي استفاده از وسايل نقليه ملي از وسايل نقليه بين المللي استفاده مي كنند و به اين ترتيب صدمات بيشتري را به اين صنعت وارد مي كنند. به طوري كه هم اكنون 60 تا70 درصد از حمل و نقل ما توسط شركت هاي بين المللي صورت مي گيرد. در اين شرايط ما بايد به هم كمك كنيم تا مشكلات حل شود. پس از همه تجار مي خواهم كه به اين مساله نيز توجه و ما را در اين عرصه ياري كنند.

اشتراک رایگان سالانه مجله کهن

جهت دریافت اشتراک رایگان سالانه مجله نساجی و فرش ماشینی کهن در فرم زیر ثبت نام کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا